Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4.50 TEKNE İÇİN ÇAPA SEÇİMİ

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında emreersoz tarafından paylaşıldı.

1. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

herkese merhaba;

4.50m tekne için ideal çapa ağırlığı.zincir boyu ve halat uzunluğu ne olmalıdır. mesela, 6 - 8 kg çapa . - 10 -15 m zincir , 70 - 100 m halat sizce ideal mi.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ben uzun zamanın kaptanı değilim ancak, gördüm yanıt verilmemiş. ben ne kullanıyorum onu söyleyeyim.
    iki çapa kullanıyorum biri 6,5 kg 6 mt zincir 50 mt halat. 30 mt den derine demirlememek kaydı ile.
    diğer bir çapa 3,25 kg , ince 3 mt zincir (ince denilmiyor bakla çapları filan var ama ezberimde yok) ve 25 mt daha ince halat. bu ikincisini kumda 5-10 mt derinliklerinde yem çıkarmak istediğimde, yüzmek için, yine sığda yemli avlanmak için filan kullanıyorum, pratik oluyor.

incelerseniz çapa türleri var. kumda kayada daha iyi tutan çapa modelleri falan. bruce çapa danfort çapa vb.
    bu iş ciddi bir iş iyi incelenirse. ben adını unuttum kendi çapam bu 4 kolu olan kolların katlanabildiği o cins.
    ancak bağlama metodu kayada önemli. alt halkadan geçirip kafadaki halkaya bağlanıyor. o durumda takınca motorla üstüne gelindiğinde kafadan alıp kurtarılabiliyor. bazıları ara "çürük ip" koyuyorlar. takılırsa alabiliyorsa alıyor, alamazsa motorla yüklenip çürük ipi kopartıp kafadaki düğüme yüklenip alıyor.

karışık oldu anlatışım farkındayım da; sizin sorunuzun karşılığı içinde var sanırım yine de.

rastgele...

4. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

özgür her soruma üşenmeden cevap verdiğin için tşk ederim arkadaşım..bence gayet anlaşılır ve fikir veren bir cevap oldu.şimdi nereye bakmam gerektiğini biliyorum.şimdi dediğin çapa modellerini inceleyeceğim.

benim teknede önceliğim dalış ve zıpkın avı.sonra olta balıkçılığı ve gezi.çapa atacağım yerler dalış sırasında ağırlıklı eriştelik alanlar ve kayalık yerler.derinlik ise dalış sırasında max. 20 metreler olacak.daha fazla değil..ama oltaya çıktığımızda 30m ve üstü derinlikler olacaktır.yer saroz olacak.

birazdan isim konusunda da fikir almak istiyorum.oraya da fikrini yazarsan sevinirim.tekrar tşkler.

sana da rastgele..

5. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Emre merhaba,

Foruma yeni katıldım ve karıştırıken bu başlığı gördüm. Bizim kullandığımız sistemin resmini çekmiştim. Çok memnunuz, sadece arada sırada (kullanıma bağlı olarak) ipi değiştiriyoruz.

Teknik detay dersen,
    Demir: 5-6 kg.
    Zincir: 2 m.
    Çamaşır İpi: 1.000 m

Tabi şimdiye kadar 1.000 metreyi kullanmadık ama teknemizde çift demir var, ihtiyaç halinde 200 metre derinlikte bile sabit kalacak durumdayız.

Uploaded with ImageShack.us

Bu resimde demirin ön tarafı görünmüyor ama dört kollu, kaynak yerinden kalınlığını anlayabilirsin ya da bir daha balığa çıktığımızda yeni resim çekerim ve buradan tekrar yayınlarım.

Bu arada bu kadar ipi nasıl çekiyorsunız dersen çok kolay hallediyoruz. Resimde gördüğün gibi bir karabina ve felyoz yetiyor ;)

Her zaman rast gelsin...

6. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

süleyman abi merhaba.kusura bakma yazına cevap vermediğim için ama sanırım atlamışım...baska bir yerde yazını okurken benım açtığım konuyu gördüm...ve tamda bende bu sistemi hayata geçirmeye çalışıyordum.sana sormak istediğim şu;

teknem 4.50 yerliyurt .motor 20hp honda...çapa 5 kilo. 3m zincir 8 kalibre. ve arkasında 50 + 50 ip. öncelikle bu çapa ve zincir ağırlığı beni tutmaya yetermi..mesela ben 120 metrede çok sağlam taşa denk geldim.senin gibi çamaşır ipini 100 metre halat arkasına ek yapıp 100 metre üzerinden demirleme yapabilirmiyim.

şimdi senin bu söylediğin yöntemi uygulamak istiyorum ama bir yerde bir yazı okumuştum tekne ve motor gücünüz bu sistemi kaldırabilecek güçte olmalı yoksa dirençler tekne ve motorunuza zarar verebilir demişlerdi.varmıdır böyle bir olay.

7. TekAdam

Emre merhaba,

Teknelerimiz aynı, motor beygirleri de aynı sadece marka farklı ;)

Elindeki malzeme teknen için yeterli düzeyde ancak 120 metre derinliğe çapa atacaksan sana tavsiyem tek parça ip kullanman. Neden dersen; 50+50+üzerine başka bir ip daha düğümleyeceksin. Düğümler demiri kaldırırken karabinaya takılabilir ve istediğin işi yapamazsın. 200 metrelik çamaşır ipi 10-TL, iki top alıp teknene koyabilirsin, ne yük olur ne de yer tutar, diğer 50+50 ipin de teknende dursun, yedek her zaman iyidir ;)

Teknelerimiz ve motor güçleri aynı olduğuna göre ve biz bu sistemle zarar görmediğimize göre sen de zarar görmezsin. Sadece şu olabilir; kullandığın çapanın şeklini bilmiyorum, eğer motorla üzerine yürüdüğünde kollar açılmayacak kadar kalın veya güçlüyse motoruna veya teknene zarar vermez ama ipi koparabilirsin. Bunun başına gelmemesi için ya kolları kolay açılabilen bir çapa kullanmalısın ya da mevcut çapanı atmadan önce "Çürüklük" yaparak çapanı kullanmalısın ki, her çapa kaldıracağında sorun yaşamamalısın ;)

Birde şunu söylemeliyim, 120 metreye demir atacaksan en az bu kadar daha ipin olmalı ki, 60 metre kadar boşluk verip artan 60 metre ile oynamalar yapabilesin

8. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

çamaşır ipi gerçekten çekecek kadar sağlam mı? hiç düşğnmemiştim. ancak ince olduğundan elinize oturuyordur diye tahmin ediyorum. nasıl anlatılır, elinizi acıtır sanki, avuç içindeki çizgilere oturup iz yapar gibi. tarif edebildim mi bilmiyorum. onun dışında sağlam tutuyorsa nefis fikir. ya da baştan bir ırgatla çekiliyorsa tadından yenmez.

9. TekAdam

Özgür merhaba,

Çamaşır ipi tabiki gerçek demir ipi kadar sağlam olamaz ama 3-5 havada iş görüyor, daha azgın havalarada zaten denize çıkmıyoruz. Ayrıca ele oturur ve can yakar ama ipe güç uygulamadan çekersen hissetmezsin bile

Biz ipe güç uygulayacağımızda koç boynuzuna bağlı olarak uyguluyoruz. Yani demir ipini çözmeden demirin üzerine ilerleyip demirin yerden kesilmesini sağlıyoruz. Bu durum oluştuğunda da karabinalı felyozu (kırmızı top) ipe taktıktan sonra yarım yolla ilerlemeye devam ediyoruz.

Demir zinciri karabinaya geçinceye kadar çekmeye devam ediyoruz. Felyoz bize doğru gelmeye başladığında felyoza doğru dönerek sadece boşta kalmış ipi tekneye topluyoruz, hepsi bu :harika:

10. TekAdam

11. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

teşekkürler, okuyacağım...