Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4-6 Bafor-İki Güzel İspendek

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Av tarihi : 25/11/2011
    Av yeri : İzmir kıyıları
    Av türü : At-çek
    Avı gerçekleştirenler : Mesut Sevil-Bahadır Sarıca-Yerel avcılar
    Hedef av : Levrek
    Gerçekleşen av : 2 Adet ispendek(35cm / 40cm)
    Hava : 4-6 Bft Kuzeydoğu
    Ay durumu : Aysız
    Av saati : 17.00 - 07.00 (Balık 03.30 civarında yakalanmıştır)

Merhaba amatör balıkçı dostlar,

Levrek avı için uygun mevsimin gelmesiyle, fırsat buldukça bu güzellerin peşinde koşmaya çalışıyorum. Sevgili av partnerim Aykut Aytış’ın tez çalışmaları ve ALES sınavının olması sebebi ile bu aralar beraber avlanamıyoruz. Hatta aklı avda kalmasın diye ava giderken bile haber vermiyorum. Aklıma İzmir kıyılarında av yapmak isteyen Turgay Karaaslan dostum gelse de, o da İstanbul’daydı.

Cuma günü sevgili Mesut Sevil dostum aradı. Ava gideceğini, istersem katılabileceğini söyleyince, bana gün doğmuş oldu. Gideceğimiz avlak oldukça zorlu bir avlaktı. Kayalık bir bölge. Hava 4-6 Bafor kuzeydoğu esiyor. Rüzgara karşı dalgalar, kayalarla boğuşacağız. Yerel avcılar buraya “Vietnam” adını takmışlar. Gün batımına yakın avlağa vardım. Enfes bir manzaraydı.

İlk hedefimiz akşam suyunu yakalamaktı. Avlağı daha önce tanımama rağmen, avlakta benden daha tecrübeli olan Mesut, kayalık bölgeleri ve levrek kanallarını tarifledi. Avlağı tanımak çok çok önemli. Nerede ne var? Kayalıklar, kumluk bölgeler. Levrek kanalları nerelerde? Yemlik balık çeşitleri neler? Vs. vs. Bu tür tespitler ille bilinen kişilerden öğrenilecek diye bir kural yok tabii. Bunlar gözlemleyerek de yapılabilir. Ama gece avı yapıyorsanız, bu tür tespitler için gündüzden gitmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca bu tür kayalık bölgelerde yakın kayalara takılmamak için, at-çek avcılarının bildiği gibi; kayalık bölgelere gelince kamışınızı dikerek(önünüzdeki kamışı kendinize paralel hale getirmek, dikmek), takılmaları önleriz. Fakat gece bu mesafeyi nasıl tahmin edeceğiz? Aslında gayet basit; kullandığınız sahtenin ağırlığına ve zamanla değişecek av veriminizin(yorgunluğunuzun) değişkenliğine bağlı olsa da, ortalama atış mesafeniz bellidir. Atışınızı yaptıktan sonra, çekerken makinenizin tur sayısını saymaya başlayın. Kaçıncı turda kayalık bölgeye geliyorsunuz bunu belirleyin. Böylece gece (misina ve sahtenizi göremeyeceğinizden) kayalıklara geldiğinizi tur sayısı ile tespit etmiş olursunuz.

Avımıza gelince; akşam suyu verimsiz geçti. Saatler ilerliyor, su şişiyor ama bir türlü peşinde olduğumuz levrekleri kandıramıyorduk. Jig kafalı silikonlar ve az dalarlı çeşitli sahteler kullandık. Avlakta yerel avcılarla beraber 4-5 kişiydik. Bulunduğumuz bölgede yaklaşık diz altımıza gelen kısma kadar kayalıklara giriyorduk. Saatler ilerledikçe hava iyice sertleşti ve 6 bafora kadar çıktı. Atış yaparken bir yandan yosun tutmuş kayaların üzerinde durmak, gelen sert dalgalarda dengeyi sağlamak, rüzgara karşı erimli atış yapabilmek ve tur sayısını saymak… Gerçekten “Vietnam”dı. Ama inanın bir o kadar da keyifliydi. Hafta sonu olması sebebi ile avlağa gelen gidenin haddi hesabı yoktu. Fakat zorluğu gören gidiyordu. Bu arada Mesut ve yerel avcı arkadaşlar havanın 6-8 baforda çok daha güzel av vereceğini söylediler. Kim bilir o havada nasıl olur…

Gece çay-kahve eşliğinde av sohbetleri, dinlenme ve avla geçti. Gece 03.30 sıralarında bu iki güzel ispendeği kandırabildim. Her ikisi de kayalıkların hemen dibinde sahtemi kaptılar. Bu zeki avcı resmen kayalıkların altına yatıyor. İkilem bunu bilince başlıyor; paşanın kayalığın dibinde olduğunu biliyorsunuz, ama sahtenizi de bırakmak istemiyorsunuz. Bu sebeple elinizde sığ sularda 0-15-30cm dalarlı sahteler bulundurmanızda fayda var.

Sabah 07.00’ye kadar avımızı devam ettirmemize rağmen, başkaca levrek kandıramadık. Zaten Cumartesi akşam keyfi için aldığım güzeller masamızı süslemeye yeterliydi. Mundar da etmeden keyifle yedik.

Sevgili Mesut dostuma böyle keyifli av için teşekkür ediyorum.
    Bundan keyifli avlar sizlerin olsun.
    Tüm amatör dostlara keyifli avlar dilerim.
    Sevgi ve selamlarımla…

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. löngöz

löngöz Daimi Üye

Bahadır,yoğun iş temposunda bir kaç saatda olsa bu güzel ava vakit ayırmanın seni ne kadar mutlu ettiğini tahmin edebiliyorum..
    birde böyle güzel balıklar gelince keyifler katlanmış,,bu durum biz tüm amatör balıkçıların isteği ve beklentisidir....
    başarılı ,keyifli ve güzel avlarının devamını dilerim,,selam ve sevgiler...:):)

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Bahadır Bey,ekibiniz şahane,avınız da.
    Meradaki yemlik balık hareketlerini izlemenin bir diğer yolu da dalarak balık avlayan su kuşlarını takip etmek.Hatta bazıları sizi levreğe götürebiliyor.Su kuşu hareketlerinin yoğun olduğu bölgeler,levreğin geçiş yollarını işaret ediyor.

5. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Bahadır Abi zor şartlarda hem de aysızken gece avı yapmışsınız...
    Ama sen baya bi hazırlıklıymışsın Marsa gidecek gibi giyinmişsin maşallah :) Zor avlaklarda trofe raporlarına alışık olduğumuz Mesutla geçen avın 2 de güzel balıkla renklenmiş ne güzel..
    Tebrikler ve selamlar abicim..
    NOT: Gece çayı ve muhabbeti varsa kutuplarda bile avlanırım :D

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Bahadır
    2 güzel ispendekle sonlanmış av ve akabinde uygun bir şekilde taam
    Afiyet olsun

7. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Buz gibi gece boyunca yapılan av, emeklerin karşılığını vermiş. Üstüne güzel bir sofra ve iyi hazırlanmış bir rapor ile balığın hakkını vermişsiniz. Ellerinize sağlık. Hep rastgelsin.

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebriklr bahadır abi iri ispenekleriniz çok yakışıklı :D

9. m1976k

m1976k Aktif Üye

tebrikler ve afiyet olsun bende ilk resmi gördüğümde izmir değilde kutuplarda bir yere av yapmaya gideceğinizi hissettim:) gerçi o kıyafet zannediyorum kurşun bile geçirmeyecek donanıma sahip :)
    Affınıza sığınarak şaka yapıyorum bilirim izmirin soğuğunu hele ocak şubat arası resmen bıçak gibi kesiverir adamı .. tedbirli olmak her zaman iyidir...

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu güzel raporu iki Levrekle süslemişsin, harika olmuş. Balık avının güzelliğini şartlar zor olsa bile ne kadar zevkli olduğunu anlatmışsın :)

Ekibi kutlarım :)

11. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Bahadır abi tebrik ederim. Raporunu keyifle okudum.
    Zordur levrek peşinde koşmak, o kendine öylebir aşık ediyor ki bir daha istesenizde ayrı kalamıyor yağmur, çamur, çiğ, ayaz demeden onun aşkıyla sabahlıyor insan... Bir başkadır levrek aşkı....
    Daha irileri rastgelsin abi. Görüşmek dileği ile.