Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4 zamanlı motor çalışmıyor ?

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında Tamer10 tarafından paylaşıldı.

1. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

selam arkadaşlar.4 zamanlı parsun 15hp motorumuz bundan 2-3 ay önce denizde 3-4 sefer stop etmişti ipi çektik her seferinde çalıştı,lakin tam iskeleye yanaşırken stop etti ve tekrar çalışmadı.havalar da müsait olmayınca o zamandan bu yana balığa çıkmadık.

bugün önce bujileri değiştirdik,ateşleme bobinin giriş kablosunun biri dibinden kopmuştu bobini komple yenisiyle değiştirdik,ama motorda en ufak çalışma belirtisi olmadı,bujiler ateşleme yapıyor kontrol ettik,bujileri tekrar söktük bujiler kararmış ve benzin kokuyordu,yani yakıtta geliyor silindir içine

bu durumda sorun ne olabilir,ben karbüratörden şüpheleniyorum,acaba hava karışımı yollamıyormu benzinle beraber ? bujilerin motor çalışmadığı halde ıslak ve kararmış çıkması belki arızayı tespit etmek için bir işarettir ! az çok anlıyorum motordan ama tıkandım kaldım :) varmı bu konuda fikri olan ?

edit : arızanın sebebi giderildi - subap kapak yada kapakları takılı kalmış,servis bujileri söküp silindir içine (çift silindir ise her iki silindir için) bir oje şişesi kadar 20-50 yağ döktü,sonra ipi 2 sefer sağlam asılınca motor duman eşliğinde çalıştı (normal bir durum yağdan dolayı) bu arızayı anlamak için ; ipi asılırken eskisi gibi sert-kompresyonlu gelmiyorsa subap-lar takılı kalmış demektir.bu arıza genelde 4 zamanlı motorlarda oluyor-muş

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mart 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Tamer merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun ;)

Yazdıklarından bu işten anladığın belli ve bu bağlamda ukalalık etmiş gibi olacağım ama bu tip arızalar için nacizane tavsiyem servisinden destek alman olacak

Denizde kalmak bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor ;)

4. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

Selam Süleyman

arıza belki basit birşeydir,motoru kolayca sökemiyoruzda çelik saplamalarla kaynaklı aynaya,malum bir önceki motoru 15 günlükken çaldırmıştık,bu motorda daha 1.5 yıllık ,zaten basit birşey değilse servis çağıracağım,fikir alayım dedim :)

TekAdam bunu beğendi.
  5. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Umarım basit bir şeydir Tamer ;)

Ama eski tecrübelerimden biliyorum, kıyıda tamir ettiğimizi ya da sorunu hallettiğimizi sandığımız motor ne hikmetse denize açılınca sorun çıkardı. Bu yüzden servisinden yardım almanı önermiştim ama sen işini bilirsin

Ve, fikir alışverişi her zaman iyidir :harika::harika:

6. flap

flap Aktif Üye

Bence motorunuz garantidi dolmadan yetkili servise goturun....

7. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Tamer o kadar çok şey sebep olabilir ki birser demek zor.

Ama basit bir kaç şey yazabilirim.

ilk önce benzinden şüphelenmek lazım. Benzin bekleme yapınca yanma özelliği azalıyor. Arabada fazla hissedilmez ama kücük motrlarda motorun çalışmama nedeni bazen beklemiş benzin olabiliyor. Hattabenzin alınırken deniz motoruna denince birçok pompacı direk yağlı benzin verebiliyor. iki zaman dört zaman ayrımı bilmezler. Yada depoda pas oluştuysa buda benini bozabiliyor.
    Komple depoyu karbratörü bosaltıp yeni benzin denemelisin.

Son kullanımdaki sorunlara bakılırsa karbüratör sorunu oluşmuş olabilir. 4zamanlı motorlarda benzine yağ karışmadığından uçup buharlaşan benzinden artan su buharı (bizm istasyonlar bayılır su karıştırmaya) depoda pas karbüratorde kireç yapar. Yağlı benzinse kireç pas yaptırmaz. Bu da tıkanmayla beraber bu tekleme ve çalışma sorununu tetikler.

Karbüratörü çıkarıp sanayide oto karbüratörcüsüne 20 TLye temizletebilrsin. Marine servis 50 hatta 100 TLyi ister. Aslında elindden geliyorsa kendinde yaparsın ama hiç yapmadıysan deneme derim. Belki sadece karbüratorün bir vidası gevşemiştir.

Son kullanımda devirdaimi kontrol ettinizmi. Özellikle akşam kullanımında su atıp atmadığı belli olmaz motor aşırı ısınmış ve emniyete almak için stop etmişte olabilir. o zaman iş yaş...

TekAdam bunu beğendi.
  8. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

Valla Süleyman biraz bıkmaya başladım şu motor yüzünden,zaten sağlığı çokta müsait bir adam değilim,motorda aynaya kaynaklı,motoru sökmek taşlama ile kaynakları kesmek lazım,elektrikte yok yakın yerde,kaynaklı olmasa çıkar rahat rahat bak arızayı ara.Motorun burda servisi var ama elinde bobin yoktu mesela,numara bıraktım ararız dediler 4-5 gün geçti arayan olmadı,bende ithalatçısı orka deniz i aradım,sağolsunlar bobini yolladılar,ama diğer sorunu bulamadık işte hala :(

9. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

Kenan sağolasın ipuçları için benzinden olacağını sanmıyorum dün giderken yeni benzin aldık.zaten arızayı vermeden önce 3 sefer stop etmişti,allahtan iskeleye 20 metre kala bir daha çalışmayacak şekilde stop etti,yoksa ne kürek vardı ne bişey,onlarıda çaldılar :D devirdaim çalışıyordu o gün ,genelde ilk çalıştırmada bakarım su atıyormu diye.birde şu gözüme çarptı,eski bujileri sökünce bir tanesi sarı krum yapmıştı ,diğerinde yoktu

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

Buji kararmissa abi durum iyi değil zannımca yaglanma yoksa durum daha iyi karbüratör iyi bir temizlik ve ayar istiyor demektir ama yaglanma varsa segman gömlek gibi sikintilar seni bekliyor :( sadece karariyorsa istenen bujiyi taktigindan emin olmak gerek her buji 'nin iç direnci farklı imiş :) ateşleme bobini değişmiş ? Orjinal mi abi
    Onunda ayarı varmı yoksa o bozulunca beyin zarar gördü de zamansız mi çakıyor anlamak lazım :) kolay gelsin

11. Tamer10

Tamer10 Aktif Üye

kararmayı yeni bujileri takınca yaptı,yani motor çalışmadı ama bujiler karardı,bujiler birebir orjinal kendi bujisi,yanında yedek gelmişti,bobinde orjinal,bobinde ayar yok.valla 1.5 yıllık motor sekman vs sorunu açarsa bu ne şans derim