Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4 zamanlı motorlarda kışlama

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında eraysarac tarafından paylaşıldı.

 1. eraysarac

  eraysarac Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  5 Kasım 2013
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  4
  Arkadaşlar merhaba; 9,9 mercury 4 zamanlı motoru nereden baksanız yaza kadar kullanmayacağım.Bu sebeple şu an motor taşıma arabasında evde duruyor.

  Soruma gelince ;motoru son kullanımdan sonra duruladım,normal terkos suyunda çalıştırdım.Acaba motoru benzin depo hortumundan ayırdıktan sonra içindeki benzin bitene kadar çalıştırmalı mıyım(Kendi istop etsin).

  Motoru 10-15 saat kullandım,hiç bakıma gitmedim.Bakımı şimdi yaptırayım mı yoksa yazın sezon başında mı yaptırmalıyım.

  Kışlama sırasında sökmem takmam gereken bir şey var mı?


  Selamlar..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Motorumuzu kışa hazırlamak:
  Genellikle yaz aylarında kullandığımız motorlarımızı kışın uzun süre sehpasında beklemede bırakırız.Motorumuz 11 ay yatar,bir ay çalışır.Bu süre kullanıcıya göre de değişebilir.Bu uzun yatma,bekleme süreleri motorumuzun korozyona,metal aşınmasına maruz kalmasına sebep olur.Bunu önlemek,minumuma indirmek amacıyla yapmamız gereken bazı işlemler vardır:
  1- İlk olarak motorumuzu ister aparat yardımıyla ister bir tatlısu havuzunda tatlısu ile yıkıyoruz.

  2- Su pompasını kontrol ediyor;gerekirse pompa lastiğini ve,contalarını tamir takımını değiştiriyor/değiştirtiyoruz.

  3- Motorumuzun karbüratöründeki tüm yakıt tükenene,motorumuz stop edene kadar çalıştırıyoruz.Motor yakıt bitme öncesinde hafif boğulmaya ve teklemeye başlayacaktır.Jigleyi çekerek karbüratörde kalan tüm yakıtın yanmasını sağlıyoruz.Karbüratörde yakıt kalmadığına emin olmak için stop ettikten sonra karbüratör kasesinin altındaki tahliye cıvatasını sökerek yakıtı tamamem boşaltıyoruz.Bu işlemi yakıtımızın içindeki vernik,reçine gibi sıvanıcı maddelerin zararını en aza indirmek için yapıyoruz.

  4- Dört zamanlı motorumuzun karterindeki tüm yağı boşaltıyoruz.Yağı boşaltıp karter tapasını yerine taktıktan sonra üreticimizin tavsiye ettiği kışlama spreylerini,bunları bulamazsak piyasadaki ustaların yaptığı gibi WD40 türü spreyleri kullanıyoruz.Nasıl kullanacağız?Bujimizi söküyoruz.Bujiyi söktükten sonra aeresol spreyimizi buji deliğinden içeri bir doz(bir fıs)uyguluyoruz.Motorumuzun çalıştırma ipini çekerek pistonun birkaç tur dönmesini ve yağın tüm gömlek ve piston segmanları arasına,krank miline nüfuz etmesini sağlıyoruz.Bu işlemi birkaç defa tekrar ettikten sonra bujimizi yerine takıyoruz.

  5- Pervanemizi sökmek için önce üzerindeki kupilyayı ardından da pervaneyi miline tutturan taç vidasını sökerek pervane milinin üzerine gres uyguluyoruz.İşlemi geri alarak pervanemizi yerine monte ediyoruz.

  6- Motorumuzdaki tüm hareketli parçalara,bağlantı noktalarına,cıvatalara,somunlara su geçirmez gres uyguluyoruz.

  7- Kuyruk yağını değiştiriyoruz.İşlem yukarıda açıklanmıştı.

  8- Motorumuzun dış yüzeyini de hafifçe yağladıktan sonra motor üst kapağını kapatarak motorun dışını da hafifçe yağlıyoruz.

  9- Motorumuzu dik duracak şekilde bir sehpa üzerinde kuru bir yerde muhafaza ederek kışlama bakımı işlemimize son veriyoruz.
  _

  Bu linkte detaylar mevcut:http://www.baliksevdam.com/forum/do...deniz-motorlarinin-periyodik-bakimi-8796.html
  Emre ,1975
   
 4. eraysarac

  eraysarac Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  5 Kasım 2013
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  4
  Gayet anlaşılır ve yaralı oldu.
  Zahmet ettiniz teşekkür ederim.
   
 5. night fisher

  night fisher Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  bursa
  o motordan bendede var,2005 model.Denizde kullanırsam ve uzun süre kullanmayacaksam,su tahliye çıkışına hortumu tutarım,suyun pervane emiş yerinden çıkarak akmasını sağlayarak,devir daim lastiği(çarkı) nin yıkanmasını sağlarım. Bunun harici hiç bir işlem yapmam,ipi çekerim,max. üç ipte çalışır yıllardır.Yağını zırt pırt değiştirmem,50 saat kullandıysam(bazen üç senede bir) değiştiririm,kuyruk yağı en son 2008 de değişti,zırt pırt kuyruk yağını değiştirmek anlamsız,arabanın şanzıman yağını ne sıklıkta değiştiriyoruz ki,üç kuruşluk dişli tertibatını her sene değiştirelim.
  Buji, eskimişse değişir,gerisi işgüzarlık!!! mercury motorda bazı yerler paslanmaz değil(benimki belçika,diğerlerini bilmem) görünen yerlerdeki somun ve civatalara gres yada sıvı (wd 40 vs.)gres sıkmakta fayda var.Motoru kullanım süresine göre bakıma almak gerekli,koca yaz 10 saat kullandığın motorun kışı yazı olmaz,koyarsın depoya, altı ay sonra ipi çektimi çalışır,çalışmazsa servise götürürsün olur biter:)
   
 6. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Üreticinizin tavsiye ettiği zorunluluklar bunlar.
  İsterseniz bunları yapmayabilir,kaldırıp depoya atabilirsiniz.
  Sonra,zaman sonra,motorunuz bu kaldırıp atmaların intikamını sizden alacaktır.
  Normal bakım sürecinde yapmadığınız prosedürler ileride daha ağır size fatura edilecektir.
  Misal:
  Bir arkadaşımın babasından miras aracı vardı. Üç sene aracını bakım yapmadan kullandı.Sonra aracı bir gün yolun ortasında duruverdi.
  Araç alaman arabası. Üç senelik periyotta kilometre ve
  sene kriterlerine göre bakımını yaptırsa idi 650-700 Tl bir bakım gideri olacaktı.
  Araç çekici ile servise götürüldü. Araç serviste bir hafta kaldıktan sonra eline üç sene öncesinin 2.300 TL'si fatura edildi.
  Deniz asfalt yol gibi değildir. Çekici olmaz,dalga alır götürür,havadan kaçamazsanız batırır. Çok basit görünen işlemler sizin hayatınızı riske atacak sonuçlar doğurabilir. Motorunuza güzel bakın. Bir çekişte kibrit gibi çalışsın.
  Demirden yapılmış makineler bunlar,paslanmaması lazım.Yağını,bujisini,vidasını,pompasını,pervanesini vaktinde değiştiriniz.
  Motorun kışı da olur,yazı da. Üretici firmalar bunları afaki olarak değil test ve tecrübe ederek tavsiye ediyor kullanıcılara.