Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

45 dakikalık atçek avım ve gelen levreğim

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında efekan2000 tarafından paylaşıldı.

1. efekan2000

efekan2000 Üye

Merhabalar,

Bir hafta önce Muammer Gargun kardeşimle yaptığımız atçek levrek avında ben 12 cm mavi beyaz raglou’ya 6 gr jighead takılı olarak kullandığım sahtem ile 1600 gramlık bir levrek yakalamış ve daha sonra katılan Cem Çeliker dostum ile yakaladığımız balığımızı incelediğimizde ise balığın göç balığı olduğunu görünce çok sevinmiştik.

Bizim tecrübelerimize göre göç levrekleri daha ince ve uzun açık gümüş renklerinde oluyor. Yerli levreklerimiz ise daha koyu renkli ve tombul oluyorlar. Tabiî ki bölgeye göre değişimleri de her zaman göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Cuma sabahtan cumartesi akşamına kadar çok yoğun bir çalışma sürecinden geçmiş ve tamamen bitik bir halde saat 18:00 civarında Konak iskelesindeki arabamı almaya giderken havanın poyraz olması ve denizin tam levrek avına uygun olduğunu görünce o yorgunluğa rağmen 1-2 saatlik akşam suyu yapmaya karar verdim. Bendeki atçek levrek balık avı sevdası tamamen delilik derecesinde. Hemen Muammer Gargun kardeşimi arayarak akşam suyuna gideceğimi ve gelip gelemeyeceğini sorduğumda gelemeyeceğini öğrenince kendim avlağıma hareket ettim.

Hava kararmadan avlağıma varmış ve popper ile su üstü avlanmaya başlamıştım. Daha 15 dakika geçmemişti ki arkamda rasgele diye bir ses duyunca Muammer’in sesini tanıdım ve hoş geldin safhasından sonra hemen ava başladık beraberce.

Akşam ve sabah suların da genelde su üstü sahtelere yöneliyoruz. Popper ve gagasız sahteler.

Kullandığım gagasız sahtelere örnek olarak

Popper sahtelere örnek olarak

Muammer bugün balığı ben alıcam deyince bende “kardeş rekabet girdi bu işe” esprisiyle popperimin yerine 15 cm’lik Daiwa Saltiga kırmızı beyaz sahtemi takarak ve “büyük balık benim Muammer” diyerek atçeke başladım.

Aslında yaz aylarında Hür Mol Üstadımızın tavsiyeleri ile sürekli silikon kullanmaya başladık ve neredeyse silikon ile kış sezonu kadar verim aldık. Çok çeşitli silikonlarımızın olmasına rağmen raglounun yeri ayrı. Çünkü tüm büyük balıklar hareket ederken bellerinden kıvrılarak yüzerler, fakat tüm küçük balıklar ise sadece kuyruklarını hareket ettirerek yüzerler. Bence bu hareketi en iyi yapan sahte raglou. Yaz aylarında da sürekli levrekler çok küçük balıklar ile beslendikleri içinde silikon sahtelere rağbet etmekteler.

Ekim ayının gelmesi levrek sezonunun da iyice yaklaşması nedeniyle artık sert yemlere de tabiî ki geçmek gerekiyor. Yaz aylarında daha çok limanlardaki yerli levrekler hedefimizde olması nedeniyle suyun az çalkantılı olması yetiyor. Fakat sahil veya dere kenarları avlaklarımızda sert rüzgar gerektiği ve suyun bulanık olması tercih edildiği için büyük sahte yemlerin suyun içinde görünürlüğü artıyor. Kış sezonunda büyük balıkların kıyılaması ve daha büyük yemlere rağbet etmesi bizi de daha büyük yemleri seçmemiz konusunda tercih sebebi oluyor. Daha küçük sahteleri (7 ve 9 cm) ise dalgalı fakat suyun bulanık olmadığı sadece köpürdüğü zamanlarda tercih etmekteyim.

Genel olarak sabah ve akşam sularında su üstleri geceleri ise dalarlı minnow ve pencil dediğimiz türleri kullanmaktayım.

Örnek olarak kullandığım gagalı sahteler ise

Avımıza dönecek olur isek az dalarlı sahtemi levreğin devamlı av yaptığını düşündüğüm noktaya atarak tam sahtenin suyunu bularak yüzebileceği hızda çekmeye başladım. İlk üç atışım boş geçmişti. Dördüncü atışımda sahte yeterli uzağa gitmişti bende aynı hızda sahtenin kendi aksiyonu ile yavaş yavaş çekmekte idim. Artık dört metre kalmış iken balık sahteme bindi ve aldım diye Muammer’e bağırdım ve Muammerde hemen takımı toplayarak kepçeye koştu.

Levrek o kadar tehlikeli bir yerde vurmuştu ki önümdeki iki kayanın tam arasında idi. Hemen kalamayı tamama yakın sıktım. Çünkü kayaların üzeri tamamen midye doluydu ve levrek sağa veya sola kalama alsa ip misinam midyelere sürtecek ve levreği kaçıracaktım. Kalamayı kapatmamla hemen kamışımı yukarı kaldırdım ve balıkla oynayarak balığın sağa veya sola gitmesini önlemeye çalışıyordum. Muammer hemen kepçe ile yetişti ve kayaya sürte sürte kepçeyi suya soktu ve toplamda iki yada üç tur makinamın kolunu çevirerek levreğimi kepçeye aldım. Burada ayrıca Muammer kardeşime teşekkürü borç bilirim. O olamasa balığı çıkarmam zor olurdu.

Daha sonra yarım saat daha denemelerimize devam ettik ve başka bir vuruş almayınca avımızı sonlandırdık.

Balığımızı av bitiminde tarttığımızda 2750 gram geldiğini de ayrıca belirtmek isterim.

Levrek avında güneşin akşam tam gözden kaybolduğu an yada sabah tam doğmaya başladığı zaman çok çok önemli 20 25 dakikalık süre levreğin daha doğrusu yerli levreğin en etkin avlandığı dönem bu sürelerin etkin olarak değerlendirilmesi çok önem arz etmektedir.

Balığımızın resimleri

Kullanılan takımlar:
    Kamış : Daiwa Crossfire 270 cm 10-40 gr atarlı
    Makine : Daiwa Exceler S 3000
    Misina : Power Pro 0,20 sarı ip misina

Saygılarımla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. selcukezer

selcukezer Aktif Üye

maşaallah tebrikler darısı levrek tutmak isteyip te zamanı ve mekanı olamayanlara :)

4. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Verdiğiniz bilgiler de yakaladığınız balıklar da çok güzel :)
    Tebrikler,
    Kulandığınız örgünün üzerine mono misinadan şok yapma gereği duyuyor musunuz?
    Biliyorum bunun bir standartı yok ama tercihinizi öğrenmek istedim sadece.
    oltanızdan balıklar eksilmesin :)

5. helaldılı

helaldılı Aktif Üye

Tebrikler,bilgi paylaşımı içinde teşekkürler.

6. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler. Güzel bir av güncesi ve de bilgilendirme olmuş. Umarım daha irileri nasip olur. Rast gele.

7. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Çok güzel bir balık. Tebrikler. Daha nicelerine daha iyilerine inşallah. Rastgele.

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

Paylaşım için teşekkür ederim çok faydalı bilgiler mevcut spin av yapan arkadaşlarımın mutlaka gözden geçirmesi gerekli. Balık ta maşallah

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Serkan
    Çok güzel bir levrek yakalamışsın.
    Faydalı bilgi ve tavsiyelerle süslediğin raporun için teşekkürler.
    Her zaman rast gelsin

10. efekan2000

efekan2000 Üye

İnşallah herkese nasip olur

11. efekan2000

efekan2000 Üye

Teşekkür ederim. Ayrıca tüm avlarimda ip misanin önünde leader kullaniyorum. Mümkün ise monoflament yerine leader kullanilmasindan yanayim. Fakat cok kez leadersiz balik yakalamisligimda var. Tamamen tercih meselesi. Görünmezligi azatmak için iyi bir tercih