Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

450 mt fiber tekneyi kuma çekmek için ırgat

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

arkadaşlar...

450 mt fiber tekneyi denizden kuma çekmek için bu zamana kadar bir ağabeyimizin ırgatını kullanıyorduk. bauhaus-koçtaş türünde büyük hırdavat marketlerinde de bulundan bir tür dikey ırgat niyetine imal edilmiş yaklaşık 300 tl civarı bir mekanizma idi.
    ağabeyimiz sağolsun 4-5 tanıdığı teknenin de kullanımı için izin vermişti, yaz sonuna doğru ırgat bozuldu. önce sıkışma yaptı sıkışma yaptığı yerde çelik halatı zedeledi.
    ardından üstüste sardı ve halatı sıkıştırdı. ben; bir balıkçı arkadaşımızın bir kez acele ile yanlış kullandığından dolayı bu duruma geldiğini düşünüyorum.
    yanlış kullanımdan kasıt şu: bizim olta makinalarımız gibi SIRALI SARMA özelliği yok bu ucuz aletlerin. bir mil elektrik gücü ile dönüyor, mevzu bu. birinin başında durup, iş eldiveni ile sıralı sarıma dikkat etmesi lazım idi.
    kısa bir araştırma sonrası yatay çektirme için imal edilmiş ırgatların olduğunu gördüm, SANIRIM bunlar kendiliğinden sıralı sarıyor yoksa 1800 tl civarında fiyatı olmazdı.
    ben yaz sezonundan erken tekneme gitmeyi hayal ediyorum, imkan olursa nisan ayı başı gibi. bu mevsimde geçen sene de gittim, denizin ne kadar soğuk olduğunu aklınız almaz...

bu sene az araştırma ile 300-350 tl aralığında makineler buldum söz konusu marketlerde. tekne ağırlığı 200 kg + motor 40 kg + benzin 15 kg + cıpa 10 kg + takım sandıkları 20 kg filan derken 300 kg civarı bir yükü sudan ıslak kuma oradan kuru kuma çekecek bir makine lazım. elektrik temin etme olanağımız var, elektrikli olması lazım manuel ile uğraşmayalım. hem elektrikli olup hem de kol takılıp manuel çalışabilecek olan bir ürün daha nefis olurdu.

ancak kullanmış olanların bilebileceği bu spesifik bilgiyi bana verir misiniz? 300 tl gibi bir parayı ödeyebilirim bu alet için. ben de diğer balıkçıların kullanımına vereceğim ama birleşip para toplayamıyoruz. benimki, bana yapılan gibi bir yardımlaşma örneği olacak, yoksa 5 balıkçı birleşsek nefis bir şey alırdık.

satın alıp kullananların memnuniyetlerini, sorunlarını bildirmesini rica ederim. marka model bilgisi verirseniz inceleyebilirim.

şimdiden teşekkürler.

rastgele...

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. forkill96

forkill96 Aktif Üye

bu gülmek yüzünden hiç ayrılmasın inşallah Özgür abim

4. Emre

Emre Aktif Üye

Özgür iyi avlar dilerim Allah teknene motoruna zeval vermesin.

5. trake

trake Aktif Üye

Merhaba, acaba yanlış isimle aleti araştırıyor olabilirmisiniz ?
    Karaköy de hırdavatçılar çarşısında bol miktarda bu tip motor ve halat çeşitlerinden bulunmaktadır.

NETLFT 250/500 Kg Elektrikli Mini Vin Caraskal ve Vin - Elektrikli Mini Vinler Transpalet,istif makinas,platform,personel ykseltici, varil ekipman,caraskal,vin,hubzug,mknats

Caraskal ve Vin - Elektrikli Mini Vinler Transpalet,istif makinas,platform,personel ykseltici, varil ekipman,caraskal,vin,hubzug,mknats

Genel de dikey kaldırma da kullanılan bu aletler motor gücüne göre satıcıyla görüşürseniz yatayda da çekecektir diye düşünüyorum(caraskal)

6. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

özgür kolay gelsin kardeş.aynı sorun bende de olduğundan bişey yazamıyorum ama merakla çözüm önerilerini bekliyorum.çıkan sonuç benim içinde çok iyi olacak.

7. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

.................................

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mart 2013
  8. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

tam da bu sabah satıcı ile görüştüm. karaköy şubesi ile. aynı marka netlift. oradaki genç arkadaşım yardımcı olmaya gayret etti ama işi çözemedik. kendi sitesinde
    Elektrikli Vinç Irgat
    link elemeyi bilsem iyi olurdu tabii, deneyelim:
    Elektrikli Vinç Irgat
    bu cihaza baktım. bu tam bu işi için ama 1800 tl.

ayrıca NLA031 kodlu cihaza baktım. bu araç çekmek için ve akülü. 220 V'u 12 V a dönüştürsem mi diye düşündüm. mesele yarım kaldı. tekne çekmek için tekneden aküyü ırgatın yanıa taşımak da mantıksız.

bu elektrikli modelleri bu markada görmemiştim. bauhaus'ta ve koçtaşta herküle ve KN isileri böyle kalmış aklımda markalar var.

satıcı çocuğun demesi, bu aletleri yatayda kullanmamak lazım ama millet kullanıyor. yatay çektirmeler için üretilmiş aletler var diyor. ne derece doğru bilmiyorum.

sitede illa bir makine mühendisi, hadi olmadı illa bu aletleri kullanan biri çıkar diye düşündüm. ben kullandım mesela, o ağabeyimizinkini -buradan "maçkalı" niyazi abiye selamlar- adını marka modelini hatırlamıyorum ama yanlış kullanımdan tahminim, yarı yolda kaldık.

öyle ya da böyle en az 300 sıkışmış bu ırgatın içine. bari almışken amaca hismet edecek bir şey alalım diye danışıyorum. yoksa ben de biliyorum koçtaş'a gidip "ver şurdan bir ırgat kardeş, iyisinden olsun" demesini biliyorum.

yardım için teşekkürler, sonuçta bu tip veya bunlardan birini alacağım da, bir marka model kullanan varsa ve derse ki "ben 3 senedir kullanıyorum tık demedi" diye, o zaman arayıp onu bulalım.

bunlarda böyle "mercedes" "coca-cola" "vakko" gibi markalar yok, varsa bile biz bilmiyoruz, bilsek bile cebimizi yakar. bize asıl burada kullanıcı yorumları lazım. birçok kişinin kullandığı bildiği shimano'larda bile tartışma alıp yürümüşken buradan net bir şey çıkabileceğini sanmıyorum ama sormaktan zarar gelmez. belki biri görür okur, kullanıyordur diye.

planlar tutarsa 1 nisan'a kadar almam lazım. almazsam cebimdeki para azalır, sonra hiç kıyamam. sonra fotoğraflardaki gibi tam teşkilat denize girer, bir de üstüne donar, üşütürüm. doğalgaz da yok. yağlı kalorifer peteğine yapışıp kalırım. başıma geldi gelmedi değil. fotoğrafını gördüğünüz karelerin ardından bir tam gün bir de yarım gün yattım.

senin de benzer derd,n var biliyorum :)

9. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Karaköy balık pazarının arkasında KURT diye bir dükkan olacak büyük ihtimal birşeyler bulursunuz biz kaldıraç yaptığımızda makarayı oradan almıştık.

10. trake

trake Aktif Üye

Irgatlar uçuk fiyat gerçekten alternatif olarak en mantıklı bu tip makaralı motorlar görünüyor.Bilinler bilir izmir sanayilerinde meşhur el yapımı asansörler vardır bu tip motorlarla yapılmış.Ayrıca tekstil sektörü de depo v.s gibi alanlara mal yukleme de bu tip motorları kullanır.İnşaat da eski tip beton dökümünde yüksek katlara tuğla ve beton taşıma için de değişik versiyonu kullanıldı yıllarca.Umarım bu motorlardan kullanıp memmun kalıp söyleyen birisi çıkar .Netlft piyasa da tutulan bir marka benim bildiğim.Aynı şekil de kl markası da akyazı da olması gerek fabrikası kl de kaynak sektöründe tutulan makinelere sahiptir

Of road araçlar hangisini kullanıyormuş ben de merak ettim az araştırayım onlar da bilirsiniz önlerinde öyle bişey kullanıyor.

Taş fabrikasında kullandığımız 2 ton kapasiteli olana baktım gerçekten pahalıymış :) http://lift10line.com/asp/group/50/Elektrikli-Kancali-Zincirli-Vincler

of road araçların kullandığı 2000 tl civarında :)

11. bacteria

bacteria Aktif Üye

450 metrelik fiber tekne de neyin nesi dedim ben de :))

kolay gelsin abi ;)