Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5-10 Ağustos Mordoğan..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Merhaba Sevgili Abilerim,

Geçtiğimiz hafta güzel bir tatil geçirmek amacıyla Mordoğanı bir ziyaret edeyim dedim. Yolculuk esnasında güzel koylarına hayran kaldığım İzmir kıyılarına doyamadım. Balıklıova'dan geçerken gözüm ve aklım kalmadı desem yalan olur:) Bildiğiniz gibi Akyaka'da ki durumlardan sonra açıkçası güzel avlar yapacağıma inancım tamdı çünkü hiçbir belde Akyaka da olduğu gibi kıyım ve vahşet altında kalamaz. Balık tutma özlemim ve açlığım doruk noktalarındaydı ve ben de imkanlar elverdiği ölçüde avlanmaya gayret gösterdim.İlk gün dinlenip çevreyi kolaçan ettikten sonra açıkçası limandaki balık durumu hakkında umutsuzluğa kapıldım.. Akyaka da o kadar ağzım yanmış ki hiç olta bile atmadım:) İkinci gün de yaşadığımız tatsız ve seviyesiz bir olay yüzünden moral bozukluğuyla geçti. 3. gün artık kararımı vermiştim. Ya hiç olta sallamadan çekip gidecek ya da içime sinecek bir yerde olta sallayacaktım. İçime sinecek bir yer aramaya koyulduk ve dağ tepe aştıktan sonra nispeten kalabalığın az olduğu koylara vardık. Ancak ben isyan bayrağını açmıştım burası da insanlarla doluydu sonucta ve içime sinmemişti.. Ben pes ediyorum burayı da terkediyorum dedikten sonra yalvar yakar bari kıyıya kadar yürümemi isteyen arkadaşlarımın hatırlarını kırmamaya karar verdim..

Derken ne göreyim!!!.. İlerde bir koy var tam hayallerimi süsleyen ve kafamda canlandırdığım şekliyle karşımda duruyor.. Evet işte budur dedim.. Burda olmassa hiçbiryerde olta atmayacağıma yemin ettim oracıkta..Yapma etme oraya nasıl gideriz hem uzak hem tehlikeli demelerine kulak bile asmadım..Kayalıkları gectim denizin içinden devam ederek engelleri hiçe sayarak soluksuz oraya vardım ve derin bir nefes aldım..Terliklerim parçalanmıştı ve dönüşte 2 kilometreye yakın yolu çıplak ayakla yürüyecektim ama umrumda bile değildi.. Rüyalarımı süsleyen avlağımı bulmuştum ki burda balık tutamasam da oturup havayı koklamak denize ayaklarımı sokup sigaramdan derin derin nefesler cekmek bana yetecekti.. Küçücük bir koy turkuaz bir deniz ve ortasında dümdüz bir kayalık burası benim avlanma üssüm olacaktı.. yaklaşık 20 dakika sonra arkadaşlarım vücutları yara bere içinde dönüşte ne yapacaklarını şimdiden tartışarak yanıma geldiler.. Şimdi anlıyordum insanların neden burayı rahat bıraktığını:) Buraya ancak onu deli gibi sevecek ona saygı duyup değer verecek insanlar gelebilirdi..

Oltalarımı sülünezle yemleyip suyla buluşturmam çok zaman almadı.. Maksadım sigaramı içerken bir yandan da beklemeli av yapmak olduğundan rahatımın kaçacağını hesap ettim.. Zira küçük balıklar, yöre halkının deyimiyle paçoz:), sülünezlerimi atar atmaz temizliyorlardı.. Deniz gözlüğümü takıp dipte belki madya filan bulurum umuduyla suya daldım. Deniz hıyarlarını görünce yeminimi bozup kullanmaya karar verdim.. Çünkü bol miktarda vardı ve benim ihtiyacım olan birkaç adetti.. Yaklaşık 40 adet sülünezimi bunlardan bir cacık olmaz diyerek mazmoz yapma amacıyla ezip denize fırlattım:) Elimdeki yeme güvenim tamdı.. Ya balık gelecek ya da yemler aynen bozulmadan kalacaktı.. Bunun verdiği güvenle sigaramı yakıp beklemeye basladım.. Balık gelmiyor ve ben arada denize filan girip keyif almaya devam ediyordum..

1 saat sonra ilk balık vurdu!! Şüphem bile yoktu çipura olduğundan. Adeta yıllardır hasretle beklenen ve özlenen bir sevgiliye kavuşur gibi aldım ilk balığımı.. Heyecandan ellerim titriyordu adeta:) O kadar özlemişimki balık tutmayı.. Derken bir vuruş daha!! O da ne!! Bu seferki balık kafa atışlarıyla 1 2 saniyeliğine de olsa makinemi çekmemi engellemişti. Heyecanım had safhadaydı. Sevgilimi aldım ve doya doya öptüm:) Hava kararırken azman istavritlerin kıyı boyunca katliamlarını zevkle izledim. Her biri kiloluktu.. Derken gece olmuş ve dönüş kaçınılmaz hale gelmişti. Ormandan kayalıklardan ve sahildeki çakıllardan yalınayak fakat mutlu bir şekilde geçtim:) Kafama koymuştum buraya yakın biryerde oturacaktım..

Ertesi gün sürpriz yapıp gelen annem ve kardeşimi de alarak kafama koydugum yere yerlestim. Artık sabah öğlen akşam herzaman orası benimleydi , benimdi.. Çünkü insanlar beni görerek gelmeye yelteniyor fakat yarı yolda aramıza giren denizi görüp geri gidiyorlardı.. Deniz adeta bizim aşkımızı koruyor ve kolluyordu..

İki gün boyunca çok güzel balıklar aldım çipura olmadığında sargoz ,sargoz olmadığında karagöz.. Adeta bu balıklara olan sevgimin sırasını anlıyormuşçasına sırasıyla bana bu türleri verdi avlağım..

Balıkları iki parti halinde toplayıp afiyetle yedik. İlk partinin resimlerini çektim ancak sonraki partiyi son gün tamamladıgımdan ve acil olarak ankaraya dönmek zorunda kaldığımdan bırakın yemeyi resimlerini bile cekemedim..Ayrıca limanda da avlandım bir gece ve gercekten şaştım kaldım. Burası da balık doluydu.. İkinci parti de çipura iri karagöz kolyoz ve kupes balıkları vardı.. Orada tanıştığım bir abimin kalamar avına gittiğini öğrendim ve davetini memnuniyetle kabul edip ona katıldım.. O sırada kalamar da tuttum balık da.. Ancak Mordoğanın hırçın denizi de beni tuttu:) Zaten resimle filan uğraşamamamın bir diğer nedeni de bu olaydı:)

Not: Sahil güvenliğe 10 puan veriyorum ve takdir ediyorum emeklerini. Gerçekten göz açtırmıyorlar. Kötü insanlar tabiki arada sırada kötü şeyler yapıyorlarmış ancak büyük çoğunluk iyi olunca balık durumu da gözle görülür şekilde iyiydi.. Bir diğer görüş de balık çiftliklerinin baskısıyla sahil güvenliğin iyi çalışmak zorunda kalması.. Her ne sebeple olursa olsun ben halimden memnun bir şekilde ayrıldım. Darısı tüm sevdalıların başına:)

Saygılarımla

Küçük olan son 3 balık gece avımda uyuya kaldığımdan iğnede ölmüşlerdi..

En kötü karagözümüz böyle olsun:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Ağustos 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. arno_16

arno_16 Aktif Üye

çok güzel bir anlatım adeta yaşadım o anları tebrikler.güzel balıklar afyet olsun..

4. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Selahattin...Size denk gelen Al Yanaklı/Kalın dudaklı dilber harika görünüyor...

5. Selahattin

Teşekkür ederim önemli olan tuttuğumuz balıklardan ziyade yaşadığımız o güzel anları sevdiklerimizle paylaşmak onlara da yaşatabilmek bence.. Becerebildiysem ne mutlu bana:)

6. Selahattin

Teşekkür ederim İshak Abicim:) Çipura tutmak başlı başına bir serüven benim için.. Avlağa ulaşmak orada hazırlanmak ve sabır tabiki.. Sizinle herzaman aynı fikirdeyim çipura avı bambaşka:)

7. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler harika balıklar

8. Selahattin

Teşekkür ederim daha iyileri hepimize nasip olsun:)

9. selcukkales

selcukkales Üye

Tebrikler Selahattin. Benimde gönlümden geçen böyle huzurlu bir avlak..
    Eline sağlık, çok keyifli bir rapor olmuş..

10. Selahattin

Teşekkürler Selçuk Abi :)

11. KARTAL

KARTAL Üye

Afiyet olsun Selahattin.
    En kötü avın böyle olsun.
    Rast gelsin.