Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 EKİM 2012 PALAMUT AVIM

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında oktay16 tarafından paylaşıldı.

1. oktay16

oktay16 Moderatör

Merhaba Arkadaşlar...

Uzun süren sessizliğimi bu sene körfezimize giren yoğun palamut ve lüfer sürüleriyle bozdum. Nadirende olsa gittiğim sırtı avlarında palamut yakalamayı başarmıştım. Körfeze giren ilk sürü geldi geçti, nasibizize düşeni almıştık. (o avlara ait görüntüler ekipman eksikliğinden fotoğraflanamadı) peşinden daha büyük balık akını başladı. Bu seferki balıklar kilo üstü idi, haberler geliyor, üç parça, beş parça, on parça,:eek: cafeden ayrılamadığım için, içim içimi yiyordu. 5 Ekim sabahı saat 06:00'da telefonum çaldı. Arayan patrondu. (Patron babam olur)

Atla gel, buraları balık bastı diyordu bana. Telefonu nasıl kapattım, nasıl yola çıktım hatırlamıyorum. Yarım saat içinde limana yanaşmıştım, Deniz dümdüz kıpırdamıyordu bile, Daha önceki avlarda edindiğim tecrübeye göre yaprak bile kıpırdamayan havalarda palamut avı verimsiz geçiyor, balık belli bir saatten sonra su üzerinde hoplaya zıplaya gösteriyordu kendisini, Mutlaka duymuşsunuzdur, kendini gösteren balık zor avlanır, yem yemez, balığın oyun saati diye. Neyseki erken bir saatte avlanacaktık. Bir nebzede olsa şansımız vardı. 06.40 gibi marşa bastık ve limandan ayrıldık.

Kullandığım takımla ilgili birkaç bigi vermek istiyorum size, sırtı avlarında genelde El oltasıyla avlanmayı tercih etmişimdir. Mantarıma sarılı olan misine 0,60. ucuna bir fırdöndü bağlayarak 250-300 gram gezer kurşun kullandım, gezer kurşunların 50 gr olduğunu düşünürsek 5 veya 6 adet kullanmamız yeterli. tekrar bir fırdöndü takarak 6 veya 7 kulaç ana bedeni 0,22 Berkley Trilene Smoth casting kullandım, ucundaki sahte maxrap fs modeli.;) 0,30 veya 0,35 kullandığınızda av verimi azalıyor, denenmiş ve tasdik edilmiştir.

Palamut avı ile ilgili edindiğim başka bir tecrübeyide ekleyip raporu sonlandırıcam arkadaşlar.:) Takımı yaklaşık 20-22 kulaç salıp motorun rolanti hızında dolaşmaya başlıyoruz. takımda zaten 300 gr gibi ciddi Bir ağırlık olduğu için balık sahteye saldırdığında, sanki takılmış hissi veriyor size, kıyıdan atçek yaparken sahteye takılan bir poşet gibi ağırlaşıyor. Bu esnada takımı gergin vaziyette 2-3 kulaç kadar salıp motoru boşa almanız lazım, bu esnada hem balığın kafasını döndürmüş, hemde takıma zarar vermemiş olacaksınız. aksi taktirde balık bindiğinde hiç salmadan gergin bir vaziyette misineyi tutarsanız takımınız %90 kopacaktır. Bu esnada balık zaten size doğru yüzmeye başlıyor, ağır ağır takımı toplarken hiç bir problem yok, kuzu gibi geliyor balık, taa' ki kurşunları elinize alana kadar, kurşundan sonraki takımı elinize aldığınızda mücadelenin son etabı ve en zevkli kısmı. Sanırım Palamut balığı yorulan en zor balık, 4-5 defa yormak için mücadele vermeyi denesemde, kefal balığı gibi bir oyana bir bu yana resmen fişekliyor, zaten altı, yedi kulaçlık misine ile oynamaya çalıştığınız için bir kaç denemeden sonra tecrübe ediyorsunuz. Balık, size doğru yüzerken sudan çıkartmanız gerekli aksi halde balığı almanız gerçekten zor. takımı alıp gitmesi çok kolay. Palamut balığı çok güçlü bir balık.

Avımıza gelince Yaklaşık 3 saat kadar suda kaldık ve 6 adet palamut yakaladık. İlerleyen saatlerde yanılmadığımı anlamıştım, av kesilmiş ve balıklar su üstünde oynamaya başlamışlardı. Bizim buralarda bu görüntüleri izlemek bile büyük keyif verici, Patronla çaylarımızı koyup dakikalarca balıkların oynamalarını seyrederek avımızı sonlandırdık.::)

İşte resimler. Daha Güzel Avları yapmanız dileğiyle...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Volkan

Volkan Daimi Üye

İlk tebrik benden kardeşim, ellerinize sağlık, anlatımına sağlık. Peder beye saygılar. Çok kıskandım, hele ki çay faslında orta yerimden çatladım :D

4. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bunların ufakları bile çok iyi mücadele veriyorken bunlar hayli keyifli olmuştur. Körfezin bereketi eski günlerine kavuşur inşallah. Şimdiden haberler güzel. Tebrikler Oktay. Bu arada tekne tam keyifçi işi.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Tebrikler Oktay, çok güzel gözüküyorlar.

Hiç palamut çaparisi denedinmi?
    Balı bin5 tanesi bindiğinde otobüs çeker gibi oluyorsun. 3-diğinde hatta

6. balıkçı pehlivan

balıkçı pehlivan Aktif Üye

tebrikler kardeşim balık var muhabet var bide insanın babasıyla balık tutması daha ne olsun süper

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrik ederim abi süper av ve rapor bu arada raporlarda gerçek bir çıta yükselişi var :)

8. emrepasa

emrepasa Aktif Üye

Varrrrolll :)
    Dahasına rastgele.Doğum günün kutlu olsun bu arada.Selamlar.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Oktay,
    Sende öyle bir patron varken sırtın yere gelmez.
    Her zaman rastgelsin

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Oktay'ım, kısmetin açık olsun. :)

11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Tebrikler Oktay.
    Palamut diye ağlarken palamutlar karaya çıktılar bu sene.:)