Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 Hp 2 Zamanlı Mariner Motorum İle İlgili Yardım Lütfen.

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında crayz_metin tarafından paylaşıldı.

1. crayz_metin

crayz_metin Yeni Üye

Merhabalar. Geçen haftasonu kartaldan 3.60 boyunda 5 hp gücünde 2 zamanlı bir motor aldım. Almadan önce sahibiyle yaklaşık 15 dk kadar test sürüşü yaptık ve satın aldım. Alırken arkadaş karbrotörün pek temiz olmadığını içini söktürüp hava tutturursan daha iyi olacağını söyledi. Motor yarım jikledeyken çalışıyor. Jikleyi indirdiğimizde gaz yemiyor stop ediyor. Devamlı yarım jikle ile çalışıyor. Yarım jikle ile sürüş esnasında bir problem yaratmadı. Arkadaşla yaklaşık 20 dk kadar gezdik bir sorun çıkartmadan dolaştık. Daha sonra Tekneyi ve motoru bir kapalı kasa araca yükledik silivrinin yolunu tuttuk ve silivriye getirdik. Suya indirdik gayet herşey güzel deneme amaçlı tekneyi monte ettim yarım jikleyi çektik marş ipini çektim ve 1 kerede hemen çalıştı. Yaklaşık yarım saat kadar dolaşmamızla birlikte benzin deposunun vanasını kapatıp karbrotörün içindeki benzini bitirdikten sonra tekneyi kumsala çektik ve motoru söküp eve götürdük. Bahçeye yan yatar vaziyette motoru koyduk.

2 gün sonra yani bugün şu motoru bi havalandıralım artık bi siftah yapalım dedik ve aşağıya indirip tekneye monte ettik. Benzin musluğunu açıp yine jikleyi yarım çekip çalıştırmaya çalıştığımda uzun uğraşlarıma rağmen bir türlü veledi çalıştıramadık. 2 gün geçen zamanda ne oldu ne bitti anlamadım. Karbrotöre giren benzin hortumuna baktım benzin geçiyormu diye geçiyor. Benzin deposu zaten motorun üzerinde. Hava yapmasın diye benzin kapağınıda gevşetiyoruz. Herşey normal gibi görünüyor fakat ipi çektiğimizde çalışmıyor. Yaklaşık 20 dk kadar çalışmayı uğraştım. Sonra motor boğulmuştur diye biraz bekledim belli bir süre geçti tekrar çalıştırmaya çalıştık ama yok yine çalışmıyor. Yani motoru birtürlü çalıştıramadık. Bujidenmi acaba diyorum ve sizden yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Benim düşüncem motoru yan yatırdığımız için içeride kalan benzin bujinin üzerinde kalarak bujinin zarar görmesine neden olmuş olabilir diye tahmin yürüttüm ama emin değilim. Gerçi motoru sökmeden önce karbrotörün içerisindeki benzinide bitirmiştik ama anlıyamadım işte :S Bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar cevap yazarlarsa sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat48

murat48 Aktif Üye

Yan yatırma teşhisinizin doğruluğu kanaatindeyim.
    Ama usta yolu gözükmüş.
    İsterseniz götürmeden önce bujiyi bir kontrol edin.

Hayırlı olsun.

4. crayz_metin

crayz_metin Yeni Üye

Ustaya götürmem en son yapacağım şey olacak. Elimden geldiğince söyliyeceğiniz tavsiyeleri uygulayacağım. Cuma günü motoru tekrar suya indirip bujiyi yenisi ile değiştirmeyi düşünüyorum. Bakalım inşallah çalışır.

Teşekkürler.

5. crayz_metin

crayz_metin Yeni Üye

Bugün bujiyi değiştirdim ve problem ortadan kalktı arkadaşlar. 2 ip'te çalıştı.

Ama jikle inik iken gaz yememe problemi devam ediyor. Aldığım arkadaş karbrotörün temizlenmesi gerektiğini içinde pislik oluşmuş olabileceğini söyledi. Ama şuanda yarım jiklede iken normal çalışıyor. Jikleyi indirdiğimizde motor gaza verdiğimizde boğuluyor ve stop ediyor. Şimdilik böyle yarım jikle ile gidiyoruz .

6. isahin74

isahin74 Yeni Üye

arkadaşım karburatör pislikten tıkanmış olabilir karburatörün altında bi vida olması lazım onu sök temiz benzin gelene kadar akıt bujileri , benzin filtresini ve hortumları söküp temizle büyük ihtimalle sorun çözülecektir
    eğer yarım gazda çalışıpta tam gazda çalışmıyorsa büyük olasılıkla ya benzin yetişmiyor yada pislikten dolayı gelen benzini yakamıyordur dediklerimi bi dene umarım hallolacaktır sorunun sana kolay gele