Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 HP PARSUN 4 ZAMANLI MOTOR SORUNLARIM

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Üye

Aldığım parsun motor hakkında kafamı kurcalayan sorular var.
    5 HP 4 Zamanlı bir Parsun Motor satın aldım. 3 metre Kolibri KM300D Botuma taktım. Kutusunu ilk ben açtım. Yanında gelen motor yağını koydum. Benzini doldurdum. Motoru ilk ben denizde çalıştırdım. Hafta sonu Parsun motorumu denedim. Arkadaşımda 2002 model bir Hidea 4 HP 2 zamanlı bir motor ve 4 metre bir fiber teknesi var. Arkadaşım yarım gazda gidiyordu. Ben tam gaz gittiğim halde arkadaşımın teknesine bir türlü yetişemedim. Benim hzım bana göre sırtı hızndan biraz fazlaydı.

1) Motorumun bukadar yavaş gitmesinin sebebi nedir?

2) Motoru çalıştımak için emniyet kilidini taktım. vitesi boşa aldım. Motoru çalıştırmak için ilk sefer jigleyi çektim. Daha sonraki seferlerde sıcak olduğundan jikleyi çekmedim. Benzin düymesi dışarıdan depo bağlanan tarafa değil içteki depoya bağlanan kısma çevrili. Gaz kolunu kitapçıkta soylendiği gibi kırmızı çızgiyi çentiğe getirdim. İpi çekiyorum 4-5 ipi çekmeden motor çalışmıyor. Daha sonra tek ipte çalıştırmak için motoru gaz konumuna aldım. Gene 5 ipten önce çalışmıyor.
    Motoru Tek ipte çalıştırmak için ne yapmam lazım?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. halukcan

halukcan Yeni Üye

Bende de 9.9 4 zamanlı motor var şöyle ben bildiklerimi bir anlatayım 2 zamanlı motor daha seri olur genelde fakat çok benzin yakar devride yüksek olduğu için(devirlidir) senden daha hızlı gidebilir fakat senin motorun çok az yakar bence az yavaş gidebilir ama ekonomik tir ,kıyıdan açıldıktan sonra 4 5 seferde zor çalışıyorsa tek nedeni yüzde yüz senin benzin deposunun üst kısmındaki ufak hava alma yeri var küçük bir yıldız şeklindedir onu açık bırakman gerekir depon hava almadığı için benzini aktarmaz sende zor çalıştırırsın

4. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Bende ayni seyi yazacaktim kesin benzin yeterli havayi alamadigindan gec calisiyor

5. umooth

umooth Aktif Üye

benimde aynı motorum var daha yeni aldım geçen günlerde deneme amaçlı çalıştırdık denizde. ancak çok zor çalıştı. 1 kere çalıştıktan sonra stop ettim tekrar çalıştırdım bu sefer tek ipte çalıştı. ta ki tilti kaldırıp motoru eğene kadar, motoru eğdikten sonra düzeltip tekrar suya indirdim tekrar ipi çektim yine çalışmadı. 5-10 dk uğraştırdı sonra çalıştı. sorun ne olabilir? dahili depoyu kullanıyorum.

6. murat48

murat48 Aktif Üye

Arkadaşlar,
    doğru ve iyi bir ustayı acil ziyaretiniz gerekiyor.
    Servise gidin, gaz-hava giriş ayarlarını yapsın. Çalışması düzelecektir.
    Lakin depo hava girişinden olduğunu sanmıyorum. Çünkü depodaki hava tahmini 5 dk. da biter ve zaten seyir halinde bile olsanız, motorunuz emme yapamayacağından stop edecektir. Bence bahsettiğim ayarlarından. Yeni 15 hp motorumda da aynı problem vardı. Kaldı ki her ava çıktığımda 5-10-15 kez ip çektiğimi ve elimin parmak aralarının yaralandığını bile bilirim. :)
    3,50 fiber tekne ve 6 hp 4 zamanlı motorum 2 kişi ile 10 km/saat hızı çatlatsam geçmezdi. Yani 4 zamanlıların hantallığı 2 zamanlılara göre doğrudur.

2 zamanlı 4 zamanlı karşılaştırması da % 25 gibi yakıt sarfiyatı fazlalığıdır. Çok araştırdım ve denedim , olay budur. Her avımda 30 km kadar yol yaparım. 20 km/ saat hız ile ortalama. Yarım gazın üzeri ve plane konumunda. Sarfettiğim benzin 5 litre civarıdır. Tam gaz olursa iş değişir tabi ki .
    Yani 10 km gibi , yaklaşık siz hızlarında kullansam 3 litreyi geçmeyeceğini de biliyorum.

7. kaygisiz

kaygisiz Üye

Tavsiyen için teşekkür ederim. Sıfır motor aldık servise götürmemizde çok saçma ama olabilir. Garantiden yaptırmak lazım.

8. murat48

murat48 Aktif Üye

E ben de onu diyorum.
    Hatta ilk çalıştırmyı bile onlar yapıyorlar.

9. umooth

umooth Aktif Üye

İlk çalıştırmayı dükkanda yaptılar ama hiç birşeyi ayarlamadılar. Sadece yağını koydu çalıştırdı 5 dk sonra stop etti , yağı geri çekti. hazır dedi..

10. murat48

murat48 Aktif Üye

Kötü ustalar olmazsa iyi ustaların,
    kötü insanlar olmazsa iyi insanların değeri bilinmezmiş. ;)

Başka bir ustaya götürün. Garanti dışı kalacak falan diye de hayıflanmayın.
    İki küçük vida ile ayar yapılıyor. bir yeri açılıp kurcalanmıyor. Hatta az eliniz anahtar tutuyorsa kendiniz bile yapabilirsiniz.
    Havayı iyice kısın, stop etmeden önce azar azar açın gibi.

11. murat48

murat48 Aktif Üye

Ha bir de yavaş gidiyor diyordunuz ya ,
    trim ayarını en alta indirin deneyin,
    olmadı bir üste, olmadı bir üste daha gibi deneme yanılma yöntemi ile ideal hıza ulaşın.