Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

6 no'lu İğneyle Turna(Oklama) Avı

ArdaAdnanKalkan

Yeni Üye
Adı
Arda Adnan Kalkan
Yazdığım başlıktan da anlayacağınız gibi çok ilginç bir turna avı anım var. Sizlerin de görüşlerini bekliyorum.

Yer: Mollaköy Göletleri/Sakarya. Babamla birlikte göletlerden birini beğendik ve takımları yapıp oltaları gölete attık. İkimizde de 6 no'lu iğne var. İlk balıklar kızılkanat ve yavru tahta balığı(kaptırga). Bu av babamdan geldi. Bunları saldıktan sonra bana da yavru kadife(karabalık) takıldı ve onu da saldık.

Olay da bundan sonra gerçekleşti. Saat 19-19:30 arasında. Yavaş yavaş hazırlanacağız. Belki de son olacak yaptığım atış, o yüzden ümitsizce attım ve otluk/yosunlu bir yere gitti kurşun. Bende şamandıralı takım var. Ottan kurtarayım diye hafifçe çektim. O anda battı şamandıram ve babam dedi ki "büyük balık var onda". Ben beklemiyorum tabi balık olacağını, ot takıldı sanıyorum ama bir umutla sarmaya başladım. Zaten de fazla uzak değildi ve ben de baktım ki balık gelecek gibi. Kıyıya kadar çektim. Kıyıda bol yosunlu bir yer var. Balığı hâlâ göremedik. Yosunla beraber almışız. Kepçemiz de yok ve babam oltadan (misinadan) tutup otla beraber balığı kaldırdı kenara aldı. O anda ben de yarısını gördüm balığın, kafası zaten yosunun içindeymiş. Şaşırdım önce. Sonra babam yardım etti ve balığı bir poşetle tuttu.(Turna(Oklama) olduğunu da anladık böylece) En ilginç tarafı iğne balığın yan tarafına saplanmış ve biz çıkarana kadar da çıkmadı. Tabi ki bu iğneyle turna(oklama) avı olmaz
ama böylece oldu. Sonra baktık 2 karışı geçmiş balık. En az 40cm(Evdeki ölçümde 45cm geldi). Balığı kovaya aldık ve büyük bir heyecanla eve gittik.

Bu arada ilerde mesleğim olacak fotoğrafçılıkla ilgili bir kişisel sayfam var internette. Bunu da sizlerle paylaşıyorum.

Hepinize rastgele ve bol şanslar.

Arda Adnan Kalkan ardakalkan.com

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Aramıza hoşgeldin Arda:)

O balık senin kısmetinmiş:) İyide olmuş bence, bir dahaki sefere aynı yere gitiğinde atçek ile avlan, belki daha iri bir turna yakalarsın.

Bu arada fotoğraların gerçekten güzel. kendine şimdiden böyle bir hedef belirlemen gelecekte çok faydalı olacaktır. Tekrar tebrikler rastgelsin.....

Murat Çoşkun

Aktif Üye
Adı
murat
tebrikler arda, nasip oldumu oluyor,
bende bir keresinde turnayı sırtından yakalamıştım.
ikinci resim çok güzel, eline sağlık.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Arda,
Son anda kısmetine rastlayıp yanında götürmüşsün.
Afiyet olsun

Bu arada aramıza hoşgeldin

sabora

Daimi Üye
Adı
Sabahattin BORA
Her halükarda tebrikler Arda. Umarım daha iyileri nasip olur. Fotoğrafcılıkda da başarılar dilerim. Göl manzaraların gayet güzel görünüyor. Ellerine, emeğine sağlık.

Glenium34

Aktif Üye
Adı
Yasin Kutlucan
Kutlarım herzaman bereketli ve neşeli olsun.