Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

60 metreden çekilen mercan

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında senihcan tarafından paylaşıldı.

1. senihcan

senihcan Daimi Üye

Son dönemde yoğun bir şekilde tekne avlarına vakit ayırdım . Genelde 20 metre ila 80 metre arası mercan peşinde koştum . Dünkü avıma kadar genelde 30 40 metrede avlanıldığı için ufak mercanları atıyordum ve balıklar tüm hızlarıyla geri dönüyorlardı . Dün 60 metre ve üstü avladığımız mercenlar sağlam vurgun ymeiş olarak çıktılar. Ufak gelen 3,4 balığı saldıktan sonra bir çoğu uzun bir süre su üstünde kaldı sonra 3,4 metre daldığını gördüm ama yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum . Teknede yaşamıyacağı yönünde bir kanaat vardı bende ondan sonraki 60 metre üstü gelen vicdani limitimin altındaki balıkları heba olmasın diye salmadım . 1 tanesi kovada 10 dakika yaşayınca onu saldım bir tek .

Sizce 60 metre ve üstü derinliktne çıkan mercanlar vurgun yedikten sonra atılırsa yaşar mı ? Hanos balıklarında olduğu gibi solungacından çıkan kesesini patlatsak bir yardımı olur mu?

Bir de bir diğer duyduğum şey hanosun kesesini patlatınca dibe gidiyor ama solunum yapmasını engellediği için kesesiz yaşayamıyor gibi bir söz duydum birinden ne kadar doğrudur.

Yorumlarınızı bekliyorum herkese iyi forumlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Selamlar, mercanın ciğerli olmadığını ve bu yüzden derinden çıkan mercanın vurgun yemediğini duymuştum bir arkadaşımdan. Kendisi Saroz taraflarında tekne avcılığı yapmakta.
    Hanozların hava kesesini patlatınca yaşayabileceğini sanmıyorum.

4. zıpkıncı

zıpkıncı Aktif Üye

Bildiğim kadarı ile suya saldığın balık direk derine dalıyorsa yaşar. Dalamıyorsa zaten bıraktıktan bir kaç saniye sonra su üstüne çıkar ve yan yüzmeye başlar. Ayrıca mercan derinliği 5 mt olan yerlerde bile rahatça yaşayabiliyorsa kanımca tekneye çok hızlı çekmedikçe vurgun yemeyecektir.