Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

63 yasaklı balık bulundu

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

1. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Amatör balıkçılıkla ilgili yasal çerçeveyi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı belirliyor. Belirlenen kurallar, "AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ" adıyla yayınlıyor ve uygulamaya giriyor.

Acaba?

Aslında bu tebliğ uygulamaya hiç girmiyor. GİREMİYOR !

Çünkü, bu tebliğ insanlara güvenmiyor. Onları birer potansiyel suçlu gibi görüyor.Böyle olunca da tebliğde bahsedilen kuralları kimse benimsemiyor, içselleştirmiyor.

Sonuç belli, devlet kime yetişsin? O kurallar kağıtta kalıyor, uyan yok.

13 sayfalık metinden oluşan Tebliğ'de tam 63 kez YASAK sözcüğü geçiyor.

Her sayfada ortalama 5 kez yasak !

O YASAK, bu YASAK, öteki YASAK !

YASSAK HEMŞERİM, YASSAK !

Peki aynı tebliğde EĞİTİM sözcüğü kaç kez geçiyor tahmin edin:

1 kez ! Evet sadece 1 kez !

O da şurada :

"Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü"

Gülmek mi lazım, ağlamak mı?

13 sayfalık sirkülerde eğitime bir kelime bile yer ayırmayan devlet, 63 YASAK'la bu işi yönetebileceğini sanıyor.

Türkiye'de 2 Milyon civarında amatör balıkçı var.

Acaba kaçı bu Sirküler'i okuyor?

Yüzde 1'i bile okumuyor. Neden? Çünkü böyle bir ihtiyacı hissetmiyor; ona böyle bir eğitim verilmemiş, Amatör balıkçılığın bir eğitim gerektirdiğinden haberi bile yok !

"Oltanı alırsın, gidersen, ne gelirse tutarsın. Ama küçük, ama büyük. Ama doğru mevsimde, ama yanlış zamanda." (!)

Sen eğer bu işin eğitimini vermezsen, eğitim işini ciddiye almazsan, kimse de senin Sirküler'ini ciddiye almaz ne yazık ki? O insanları önce yetiştirmen lazım.

Eğer eğitimi vermezsen, 63 değil 630 yasak koysan, kim uyacak, kim denetleyecek?

Eğer, bu işi sivil toplum örgütleri ile, gönüllü kişilerle işbirliği yapmadan yönetmeye kalkarsan yönetemezsin, o yasakları da denetleyemezsin.

Şimdi anlıyor musunuz, neden amatör balıkçılık tebliği uygulanamıyor?

Sen amatör balıkçıyı her an suç işleyen, her an kuralların dışına çıkan, asla iyi bir şey yapmayacak, suça eğilimli kişiler gibi görüp, habire ona kelepçe takmaya çalışırsan, amatör balıkçı o tebliği tabi ki benimsemez.

"Amatör Balıkçılık Belgesi'ni alsan da olur, almasan da olur" diye hüküm koyarsan tebliğe, bu anlamı şudur:

"Önüne gelen yapsın amatör balıkçılığı. Bu iş bir eğitim gerektirmez, yeterlilik gerektirmez, belge gerektirmez."

Amatör Balıkçılığı bu kadar basite alan, eğitimini hiç mi hiç önemsemeyen, bu işin global boyutunu görmezden gelen yaklaşımın bir an önce değişmesi gerekiyor.

Bu nedenle Amatör balıkçılığı yöneten Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer bakanlıklardaki konuyla ilgili yetkililerin konuyu ciddiyetle önlerine yatırıp, yeni bir bakış açısıyla bu işi ele almaları gerekiyor.

Eğer bunu bir an önce yapmaz isek, ortada ne amatör balıkçılık kalır, ne de 63 yasaklı balık.ybnhaber.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

yavaş yavaş ceza kesmeye başladılar, hayvanları koruma mabında