Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

81 cm zargana

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında tırtıl tarafından paylaşıldı.

1. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Evet, bir önceki güncemde bahsettiğim gibi zargana avımın hikâyesini de yazmaya başlıyorum. Daha önce bahsettiğim gibi, balık avını ailecek yapıyoruz. Haftada en az iki günde balık tüketiriz. Bu güne kadar hamsi dışında balığa para verdiğimi bilmem. Eşim kısmi vejetaryendir. Balık olarak sadece hamsi yer (küçük olduğundan). Eşimin yemesi için hamsi almıştım, bir gün önce filetosunu çıkardığım kravat balığı, komşum Osman Amca’ya gitmişti. Kendisi 85 yaşında ve sadece yılda bir ay Türkiye’de bulunuyor. Kılçıksız filetodan daha önce ikram etmiştim, hep gitmeden bir daha yiyemez miyim diye bana takılıyordu. İş yoğunluğum azalınca tuttuğum kravatın filetosunu seve seve verdim Osman Amca’ma. Durum böyle olunca ben balıksız kaldım. Cumartesi bu durumu bahane ederek  kravat balığı avında kullanmak üzere kupes yakalamaya gittim. Kullandığım yemler, karides ve canlı tek tek (veya teke). Poyraz şiddetini azaltmıştı, ama deniz kıpırtılıydı. Tam benim havam yani. Bu sefer hafta sonu olmasından dolayı, Maden İskelesindeki kalabalığa karışmak yerine daha sakin olan, çam ağaçlarının arasından indiğim avlağa gittim. Oltamı sula buluşturur buluşturmaz kupesler bir iki gelmeye başladı. Daha bir saat olmadan kilodan fazla kupes yakalamıştım. Takım olarak üç iğneli köstek (Mustad 1523, 9 numara), 10 gram kurşun ve ana bedeni 12’lik misine (yine oğlumun takımı yani ) olan makine. Kupes avı hepinizin bildiği gibi, kurşunu suyla buluşturur buluşturmaz takımı sarıyorum ve kurşunu asla yere düşürmüyorum. Takımı kıyıya getirdiğimde 1, 2 veya 3 tane kupes garanti oluyor. Av böyle devam ederken birden önümde bir hareketlilik oldu. Yavru gümüş balıkları havalara zıplamaya başladı ve üzerinde durduğum kayanın önünden bir karartı geçti. Ben tam o anda oltamı suyla buluşturdum. Daha bir iki tur sarmıştım ki, kalamanın o inanılmaz cırlaması duyuldu. Allahım yine mi dedim. Ama bu sefer balık daha güçlüydü, bir türlü frenleyemedim. Kalamanın açık olmasına, balığın ha bire misina almasına rağmen, su üstünde zıplayan turnayı gördüm, ardından da olta boşaldı. Yine kaçmıştı ve yine misinayı kesip iğne ile uzaklaşmıştı. Artık hedef balık falan hikayesi yoktu. Doğruca yukarı tırmanıp arabadan kravat avında kullandığım bırakma takımımı aldım. Canlı kupeslerden birini iğneye takıp yan tarafımdan suyla buluşturdum. Bırakma avında kullandığım makinenin da kalamasını gevşettim ve ben kupes avıma devam ettim. Daha bir iki dakika geçmiştiki o inanılmaz kalama sesini duydum. Hemen kamışı elime aldım ama ağırlık yoktu. Takımı sardım, yem olarak kullandığım kupeste diş izleri vardı, balık ölmüştü. Takımı yeni bir kupesle değiştirip tekrar suya yolladım. Beş dakika sonra tekrar bir cırlama, ben daha makineyi almadan suskunluk. Tekrar takımı topladım, aynı şekilde kupeste diş izleri ve ölü balık. Bu işlem 5 defa tekrarlandı. Beşincide balığın kafasını koparıp kurtulmuştu. Hal böyle olunca durumu bırakma takımıma bağladım. Çünkü, takımı kravat avı için düzenlemiştim. İğne yaklaşık 30 cm uzunluğunda çlik misinaya bağlıydı. Galiba balığı ısırınca çeliğin tadını alıp geri bırakıyor diye düşündüm. Hemen ani bir kararla ikili bırakma takımı hazırladım. Kupesi takıp takımı suya yolladım. Daha beş dakika geçmiştiki o müthiş cırlama sesini duydum. Acele etmedim 20-25 metre kadar misine gittikten sonra, kamışı tasmaladım. Balıkta beni tasmaladı sanki. İnanılmaz bir an oldu. Su üstünde zıplayan zarganayı görünce şok oldum. Ben kaçırdığım turna için uğraştığımı sanıyordum. Meğerse kısmetimizde zargana varmış. Aşağıda balıktan bir iki resim var. İyi seyirler.

Avlandığım yerin fotoğrafı, muhteşem bir doğa

3.jpg

Eve gelince fotoğraflama imkanı buldum. Oğlum ve zargana

1.jpg

5.jpg

Zarganayı 2.80 yere yatırdım. Sonra iki büklüm lavaboya :)

6.jpg

7.jpg

Bu garibanlarda zargana madurları. Diş izlerine bakın. Sonuncusunun kafası bilin bakalım nereden çıktı ?

8.jpg

İşte buradan, mideden

15.jpg

Evet ilk mağlubiyetimin nedenli, çelik misineli takım

10.jpg

Bunlarda galip gelen ikili takım

11.jpg

Kaçamak yaparak kullandığım oğlumun küçük takımı

9.jpg

Önden, arkadan ve yandan

12.jpg

13.jpg

İşte zargana filetosu

16.jpg

111.jpg

18.jpg

Eşimin Kızaran hamsileri ve bizi bekleyen masa

1113.jpg

1112.jpg

Bir avımda günbatımı

20.jpg

Köpeğim Köpük ve kedimiz Tosun

17.jpg

18.jpg

19.jpg

Ekli Dosyalar:

• 14.jpg
      14.jpg
      Boyut:
      60,5 KB
      Okunma:
      221
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hcicek

hcicek Aktif Üye

maşallah, ne kadar güzel bir balık, bereketli ve afiyet olsun, inşallah kısmetiniz devam eder ve umarım bizlerde böyle bir balık yakalayabiliriz, bunları gördükçe kendimi denizlere vurasım geliyor ancak henüz istavritten başka siftah yok :)

4. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Çok teşekkür ederim. Aslında bu balığı yoğun olarak temmuz ayında tutuyorum.
    İnanın sabahtan akşama uğraşırsam onlarcasını tutarım. Ama ben bilinçli bir avcıyım ve bana yetecek kadarını tutuyorum. Bizim buralar balık yönünden çok çeşitli ve bol. Eğer canım sinarit veya lahoz tutmak isterse (zamanında) o zamanda yine yüzerek bırakma yapıyorum. Bir iki garanti yerim var. Bu aralar alyanak çupra başladı. Kilo üzeri, yakında levrek, turna ve yazılı avları başlayacak. Tek avantajım böyle güzel doğada yaşamak.
    Herşey gönlünüzce olsun, inşallah daha iyilerini de tutarsınız.

5. darkai

darkai Üye

Maşşallah trofe zarganaymiş....

6. senihcan

senihcan Daimi Üye

Gerçekten imrenerek okudum ve baktım fotoğraflara gerçekten çok güzel av :) Merak ettim burası akyaka mı?

7. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Atilla ağabey :) Zargana trofelik maşallah :) Kupes orda kum gibi ve de lezzetli, İzmirin kupesi gibi değil, insan istese günde 10 kilo rahat tutar :) Bu sürü balığının gözlemlediğim hareketi, akşam suyunda kıyılıyorlar , peşlerinde kiloluk levrekler ve sayamadığım diğer avcı balıklar oluyor, ana tüketim kupes sürüsü üzerine. Bölgede bacağım kadar çupralar da mevcut ama kandırmak nasip olmadı umarım geldiğimde seninle birlikte nasipleniriz :) Bir kaç günümü mendirek ve karşısındaki burunda turna için ayırdıktan sonra senin taraflara geömeyi planlıyorum bakalım kısmetimizde neler olacak :)

Keyifle okuduğum bu güzel rapor için teşekkürler daha nicelerine rastgele diyorum :)

9. senihcan

senihcan Daimi Üye

Fotoğraftan tahmin ettim bu kadar güzel doğa Türkiyede bir tek orada var 2 senedir burnumda tütüyo :) Genelde akyakaya geldiğimde azmakta yüzmekten adaları gezmekten ormanda yürüyüş yapmaktan balık tutmak hiç aklıma bile gelmiyodu enteresan olan ben en son2 sene önce gittim , 2010 , 2011 de gittiğimde hiç balık tutan görmemiştim zaten azmak ırmqağında ve çevresinde yasak diye hatırlıyorum balık tutmak ama bu sene gittiğimde oltamla gidecem :) İnşallah orada tanışma fırsatı yakalarız geldiğimde genelde arkadaşımın yazlık evi var bu azzmak nehirinin kenarındaki balık restoranı nadirin yeriydi sanırım onun hemen karşısında kalıyordum cidden yerinizde olmak çok isterdim akyakaya dünyada az bulunacak güzellikte yerlerden. İnşallah şu dönemdeki akyaka platformunun çalışmaları sonuç verirde yapılaşmayı engelleyebilirler.

10. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Evet gerçekten de çok güzel bir yer. Yapılacak çok şey var. Deniz, orman, azmak, adalar, her türlü yelkencilik, daha neler neler. Ben yaklaşık on yıldır burada yaşıyorum. Balık yasağına gelince, söyledikleriniz doğru. Yapılaşma ile ilgili sıkıntılar olsa da Allah'tan arsa yok imar oldukça düşük. Şikayet platformları var, iyi işliyor. Bir yıl önceye kadar Akyaka'da muhtelif yerlerde avcılık yasaktı. Bir yıl kadar önce, Akyaka'da yasak olan bölgede sadece amatör avcılık serbest bırakıldı. Profesyonel avcılık hala yasak. Gelmeden önce haberleşelim. Sevgilerimle

11. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Teşekkür ederim. Bu zargananın daha büyüklerini Temmuz ayındda tutmuştum. En çok o zaman yapıyor. Kupesler gelince söylediğin her şeye katılıyorum. İnanılmaz lezzetliler. Buranın suyundan olsa gerek. Bildiğiniz gibi denizin her yerinden tatlı su çıkıyor. Bu nedenle balıklar ayrı bir lezzetli burada. Bacağınız kadar çupralardan bende tutmaya çalışıyorum. Bu aralar yapma zamanı. Tuttuğum en büyüğü yaklaşık 3500 gr. Mendirek ve karşısında ki burun (büyük traplen mevki) iyi turna yapar. Aynı zamanda traplen güzel çupra yeridir. Biraz içeriye orman kampına girerseniz, çupra ve hala sinarit yakalama şansınız var.
    Gelince görüşüşmek üzere,

Mendirekte yakaladığım bir çupra. 1980 gr

1.jpg