Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

9.8 4 zamanlı parsun hk.

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında anylife tarafından paylaşıldı.

1. anylife

anylife Yeni Üye

arkadaşlar 4,50 yerliyurt fiber tekne 15 bg 2 zamanlı parsun aldım ama motor daha elime geçmeden 9.8 4 zamanlı parsun ile değiştirmeyi düşünüyorum şimdi size sormak istediğim ortalama yüküm 460 kg - 560 kg arası olacak toplam kayık motor ıvır zıvır yolcu dahil sizce 15 bg 2 zamanlı mı kalsın yoksa 9.8 4 zamanlımı almalıyım kullanımdaki diğer koşullar haftada minumun 2 maximum 4 kez istavrite çıkılacak belki arada sırtı çekerim bazen lüfere kalırım bozuk havada asla çıkmam önce meteor.gov.tr ye mutlaka bakarım şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar şimdi 20 bg olsun 15 bg olsun 25 olsun diyenler olacak lütfen bende büyük motor daha iyidir farkındayım ama ben çok profesyonelce ve aceleci bir iş yapmıycam vede param buna yetiyor üstüne bir yatırım yapmak istemiyorum ama içinde bulunduğum şartlar doğrultusunda fikir vermenizi bekliyorum

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

hayırlısı olsun gule gule kullanın güzel seçim yapmıssınız,
    bendede 2 zamanlı evınrude vardı onu verdım mercury 15 bg 4 zamanlı aldım,parsun da oldukça iyiymiş ,özellikle sırtı ,uzun olta tarzı av yapacaksanız sizin için 4 zamanlı çok daha kullanışlı olur kanaatindeyim,
    9.8 işinizi rahatlıkla görür,4 zamanlı olmasıyla yakıt sarfiyatınızda azalır ....
    eğer çok fark yoksa ,değiştirmenizde fayda var.şimdiden rastgele

4. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

9.8hp yerine en azından 9.9 hp almanızı öneririm.Aralarında oldukça fazla güç farkı var..

5. anylife

anylife Yeni Üye

9.9 getirmiyorlar 9.8 getiriyorlar sadece ithalat olarak

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

9.8 ile 9.9 arasındaki güç farkı 15hp ile 9.9 arasındakinden çok çok fazla.Bu boydaki bir fiberde bu ağırlıkla 9.8'in az geleceği kanaatindeyim.Bunu aynı botta aynı kiloyla 9.8,9.9 ve 15hp 3 motoru denemiş biri olarak söylüyorum.Tercih sizin.:)

7. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Erdal,
    9.9 ve 9.8 arasında "oldukça fazla güç farkı var" demişsiniz. Bununla ilgili test değerleri mi mevcut? Çıkış momenti olarak elinizde dökümantasyon var mı?
    Benim incelediklerimde "oldukça fazla" denecek farklar yok. Merak ettim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
    Sevgi ve selamlarımla...

8. Enyalios

Enyalios Üye

Erdal abi doğru söylemiş bende 9.9hp 2 zamanlı tohatsu var 46 kg ağırlığı yan komşumuzda ise tohatsunun yine 9.8 4 zamanlı 40 45 kg civarı motoru var. O motoru komşum fiberde kullanıyor. Sonra benim gibi bot almaya karar verdi denemek istemişti. Bizimki 3 kişi bile uçarken botta onu denediğimizde 3 kişi çakılıyor planing e geçemedi zaten kg farkı var,hacim farkı var,tork farkı var çok normal yani. 9.8 diye satılanlar aslında gerçek 8 bg in modifikasyonla yükseltilmiş hali. Bunlar 2 zamanlılar içinde geçerli 9.9 almanızı öneririm bende kasa olarak nerdeyse 15 ile birebir aynıdır.Hatta 15 lik tohatsu almanızı öneririm alıcağınız tekneye 9.9 az gelir.Mesela suzukinin 9.9 u güçlü makina ama 2 zamanlı makinaları pek öyle değil 15 likten bile küçük boyut olarakta.

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Bahadır abi.
    Örnek olarak 9.8 hp 203cc ve 9.9 ise 328cc..O aradaki 0,1hp'lık fark gücün temeli silindir hacminde %60 fark ediyor..Peki 8hp ile 9.8 ve 9.9hp ile 15hp arasındaki fark nasıl diye bakarsak durum daha net anlaşılır.8 hp 203cc ve 15hp ise 329cc.
    İşin aslı şudur.9.9 olan 15hp'nin küçültülmüşü,9.8 ise 8hpnin büyütülmüşüdür.
    Bizde aynı marka 9.9 ve 9.8 hp motor olduğu için aradaki farkı defalarca bizzat test ettim.Aynı botta 9.8 ile 3 kişi plane olamazken,9.9 ile 8-10 saniyede plane oluyoruz.Tam gazda 2 kişide bile GPS verisi süratte çok çok fark var..Yakıtta (aynı mesafede) 3 kişi 9.9 daha ekonomik.Tek kişide 9.8 daha ekonomik.
    Durum böyle olunca test verisi,çıkış momenti gibi araştırmaya gitmedim.:)

10. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Murat,
    Öncelikle konuya ilginiz için teşekkürler. Tekne ve motor alımını, konuyu açan arkadaşımız yapacak. Ben yalnızca konuya ilgim sebebi ile merak ettiğim bir soruyu yöneltmiştim.
    2 Zamanlı Tohatsu motorların genel teknik özellklerinden de görüleceği gibi;
    http://www.outboard-engine.com/enginespecs.php?recordID=154
    http://www.outboard-engine.com/enginespecs.php?recordID=155
    9.8HP 26kg , 9.9HP 41kg
    Planing (suyun üzerine kayma) pozisyonu şartları her ne kadar motor gücüyle ilintili olsa da BOTLAR HAKKINDA(A’DAN Z’YE) konusunda da açıkladığım gibi başka koşulların da oluşmasıyla gerçekleşir.
    3.60m botum ve 5HP uzun şaft 4 zamanlı motorla da planinge kalktım. 9.8HP ve 9.9HP motorlarla da. Değişen sadece hızınız dolayısıyla yer değiştirme miktarınız olacaktır.
    Sevgi ve selamlarımla...

Sevgili Erdal,
    Yukarıdaki linklerde verdiğim ve senin de bahsetmiş olduğun gibi; silindir hacimlerinde bariz bir farklılık(%46) var.
    9.8HP 26kg 169cc 5000-6000 devir
    9.9HP 41kg 247cc 4500-5300 devir

Arkadaşımda 3.80m bot, 9.9HP uzun şaft 2 zamanlı Yamaha
    bende 3.60m bot, 9.8HP uzun şaft 2 zamanlı Tohatsu motor mevcuttu.
    Her ikisinde de 2-3 kişiyle rahatça planinge kalkıyoruz. Son gaz gidişlerimizde hızlarımızda bariz farklılık yok.(tabii ki 9.9 Yamaha biraz daha üstün)
    Sonuçta ikisini de kullanan biri olarak ben çok çok performans farkı görmedim. Hatta tek kişinin motoru taşıması ve montajı-demontajı açısından 9.8HP çok daha kullanışlı diyebilirim.
    Tabii ki tüm görüşlerim bot kullanımı için geçerlidir.

Sanırım sonuç olarak; kişinin “amacına ve beklentilerine uygun” seçim yapması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Sevgi ve selamlarımla...

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Bahadır abi.

Demek tecrübeler farklı olabiliyor..Biz aynı botta 3 kişi ve dalış takımları ile 9.8hp tohatsuda plaining olamıyoruz..Aynı bota aynı yükle 9.9 takınca 10sn'de planinge geçiyoruz..GPS süratinde 8 mile yakın sürat farkı oluyor.Zaten plaining olmanın şartı ağırlığın sürtünme ile yüzey gerilimini aşmasına bağlıdır.Bunun içinde güç gereklidir.
    Botlar farklı yapıları nedeniyle farklı güçlerde plaininge geçiyor olsada ,biz aynı botta denediğimiz için sonuç daha net ortaya çıktı.

Bence 9.8 ile 9.9 arasında bence hakkaten çok çok fark var.Tercih tabiki ihtiyaca göre yapılmalı.1-2 kişi için 9.8 yeterli olsada 3-4 kişide 9.9 aranır.