Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

9.9 Motorda Güç Artışı

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında ENEZ tarafından paylaşıldı.

1. ENEZ

ENEZ Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba, 9.9 hp 4 zamanlı motorların 15 hp' ye yükseltilebildiğini duymuştum. Aslı var mıdır? Ne yapmak lazım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Enez boyle birsey var. Karburator ve bir iki parcayi degistirerek bu yapilabilir. Zira motor ureticileri 9.9 motor uretmez. Bazi ulkelerdeki hukuki sinirlar nedeniyle 15 hp motorlarda bu parcalari degistirerek 9.9 motor elde ederler. Yani 9.9 motorlarla 15 hp motorlar istisnalar haric piston capi agirlik vs her konuda aynidir. Ama bu 9.9 motorlar icin gecerlidir. 9.8 motorlar daha kucuktur. 9.8 motorlarda genelde 8 hp motorlarin bu parcalari degiserek buyutulmus halidir.

Ancak sonucta elde edecegin kazanim harcadigin masrafa degmeyecektir. Biz 9.9 motor takilmis ayni tekneyle 15 beygir motorlu tekneyi yanyana denemistik. Arada cok az bir hiz farki gormustuk. Belki farklari dalgali havada veya yukte tork farki nedeniyle daha iyi anlasilabilir, denemek lazim.

Bu parcalari degistireyim derken yapacagin masrafla eski motoru satip 20 hp bir motor alirsan cok daha randmanli olacaktir.

hızır şeref gültekin ve KalamA bunu beğendi.
  4. night fisher

night fisher Aktif Üye

9.9 la 15 hp iki zamanlı motorların hacimleri aynı olması sonucu,bu efsane hala süregelmekte malesef.Oysa imalat tekniği açısından uygulanmış bu yöntem,servis ustaları ,satıcılar tarafından malın satışında dejenere edilerek aktarılagelmiştir.
    Efendim bunlar aynı motor,karbüratör memesi farklı ,onbeş beygirde vergi var(dı bir zaman) o yüzden 9.9 oluyo,size onbeş verelim isterseniz etiketini değiştirin kimse anlamaz vs. vs.
    Bu gün 1300 cc dizel opel corsanın 75 hp side var 95 hp side.Motor hacmi herşey demek değil,sonuçta ortaya çıkan güç bizim ilgileneceğimiz nokta.
    Dört zamanlı motorlarda ise,düzgün markalarda(yamaha-honda-mercury -suzuki gibi)15-20 hp ler aynı hacimde oluyorlar,9.9 yada 9.8 lerle 8 hp ler aynı hacimdeler.
    Şimdi 15 hp ile 20 hp aynı hacim de bloklara sahipken mercury markası olarak teknik verilerine göz atalım,
    motor hacmi 15 hp 323 cc-20 hp 323 cc
    max.devir 15 hp 5500 - 20 hp 6100 dev/dak.
    çap/strok 15 hp 59 mmx59mm-20 hp 61x60
    dişli oranı 15 hp 2.00:1-20 hp 2.15:1

Görüldüğü üzere ,strok değerleri farklıdır,bu bize piston kol boylarının yada krankın farklı olduğunu gösterir(strok,pistonun indiği en alt nokta ile çıktığı en üst nokta arasındaki mesafeyi belirten terim)
    Yine dişli oranındaki fark(motor milinin bir turunda şanzıman çıkış milinin dönme oranını ifade eder) bize şanzımandaki farklılığı gösterir.
    Yani bu ikisi farklı motorlardır,ha revizyonla dönüştürülürmü dönüştürülür ama zannedildiği gibi basit değildir.Hacim aynı ama pistonu değiş,krankı değiş,şanzıman dişlisini değiş,karbüratörü revize et(BÜYÜK İHTİMAL BEYİNLERİDE AYRI PROGRAMLIDIR) vs vs.
    Sonuç olarak motorların hacimlerine göre değil,firmanın size sunduğu güç değerlerine göre değerlendirme yapılmalıdır.

motor alırken seçerken benim genel tavsiyem ise şudur(dört zamanlılar için) 8 hp ile 9.9 ağırlık olarak çok yakındırlar fiyatlarıda çok az farklıdır.yine 15-20 hp ler,25-30 hp lerde aynı şey söz konusudur.Tercih ederken üst güçlerdeki motorları tercih etmeliyiz,aynı ağırlığı taşıyıp,elimizin altında daha güçlü makinenin olması(,üstelik fiyatları arasında bir kaç yüz liralık farklar varken) her zaman avantajlıdır.Daha çok yakar diye korkmayın,yakmasını istemiyorsanız gaza sonuna kadar yüklenmezsiniz olur biter:):):)
    HERKESE RASTGELSİN:)

5. cemxmox2

cemxmox2 Yeni Üye

Hocam hep öyle deniliyor da benim baktığım bütün motorlarda silindir hacmi farklı.Örneğin mercury bakalım
    MERCURY 9.9 HP DENİZ MOTORU(DÖRT ZAMANLI UZUN ŞAFT MANUEL) «*Denizmotorum.com , Türkiye'nin En Uygun Fiyatlı Deniz Motorları, Şişme Botları, Polyester Tekneleri
    209 cc
    MERCURY 15 HP DENİZ MOTORU(DÖRT ZAMANLI UZUN ŞAFT MANUEL) «*Denizmotorum.com , Türkiye'nin En Uygun Fiyatlı Deniz Motorları, Şişme Botları, Polyester Tekneleri
    323 cc
    Şimdi bir de 8hp ile 9.9 değerlerine bakarsak 209 cc olduğunu görürüz.Demekki benzerlik arkadaşın dediği gibi 9.9 ve 15 hp arasında değil 8hp ve 9.9 arasındaymış.Zaten fiyat farkları da belli ediyor 8hpile 9.9 arasında 100tl fiyat farkı varken 9.9 ve 15 arasında 1500 tl fiyat farkı var.

6. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Sevgili Mete yazdiklarimi dikkatli okursan orada İSTİSNALAR HARİÇ gibi bir ifade goreceksin. "Ornegin dedigin motor merkury" zaten bu istisnanin basinda gelir. Zira Yamaha Honda vs bircok markayi incelersen ne demek iatedigimi anlarsin

7. cemxmox2

cemxmox2 Yeni Üye

Merabalar hocam.Evet istisna yazdığınızı okumuştum ama gerçekten marka bulamadım.Ben de yeni Tohatsu almıştım.Bu güç artırma olayanı araştırdım ama hepsinin 9.9 u ile 15i arasında hacim farklıydı.Örnek olarak:parsun,suzuki,Honda,Yamaha,Mercury bunların hepsi silindir hacmi 15liklerin farklı.Yani Honda demişsiniz de Honda nın da farklı.Ben de bu markaları düşünüyordum bunların hepsinin de silindir hacminin farklı olduğunu görünce 9.8 tohatsu aldım yoksa 15 alacaktım:(

8. night fisher

night fisher Aktif Üye

MARKA 9.9-10 HP 15 HP 20 HP
    HONDA 222 cc 350cc 350 cc
    YAMAHA 212 cc 362cc 362 cc
    SUZUKI 208 cc 327 cc 327 cc

TOHATSU-EVINRUDE AYNI MOTORDUR(20 HP YE KADAR!)
    MERCURY VE MARINER DE AYNI MOTORLAR ve firmalardır.

Bu durumda istisna denen markalar DÜNYA MARKALARI olmuş olmuyormu.
    Bir şeyi yanlış öğrenmiş olabiliriz,birileri size bildiğinizden farklı şeyler anlatıyor,üstelik bunu detaylı şekilde yapıyorsa pardon DEMEK SİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEZ,bir teşekkür eder geçersiniz.

9. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Tesekkur ederim...

10. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

güzel bir soruya faydali yorumlar Ve bilgilendirme için teşekkürler...

11. Babali07

Babali07 Aktif Üye

bundan 20 sene evvel 9.9 ile 15 beygir arasında vergi farklarından dolayı sadece 1-2 seride 2 marka 15 beygir motorun sadece 3 parçasını değiştirerek 9.9 olarak piyasaya sürdü siz gidip bu 3 parçayı alıp değiştirdiğinizde motorunuz 9.9 görünümünde 15 beygir performansında oluyordu

daha sonraları diğer 9.9 motorların karbiratör dişli pervane vs gibi parçalarıyla oynayarak performanslarını arttırdılar
    ANCAK sonradan yapılan bu motorlar 15 beygir performansına sahip olamadıkları gibi fazla yakıt tüketirler

şu an satıcıların 9.9 = 15 bg masalına inanmayın