Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

9 Aralık 2011, Çanakkale.. Güzel bir gün

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında agartan tarafından paylaşıldı.

1. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Merhabalar,

Bu sabah için Çanakkale'de olacağım kesinleşince hemen meteoroloji sayfasını açtım ve pek te parlak sonuçlarla karşılaşmadım. Meteoroloji beni yolumdan döndürecek değil ya ayakta durabileceğim kadar esen her rüzgarda, yağacak her yağmurda elimde olta olacak diye kendi kendime kararlaştırıp yola koyuldum.

Sabah 07:15 sularında evde sıcak bir kahvaltı ve kızımın baabaaaa, baabaaa, babacımmm diye bağıran sesi beni bekliyordu. :)

Kahvaltı masasında akşama balık yiyeceğimizi belirtmiştim. Balık gelirse gelir, gelmezse balıkçıdan alır gelirim dedim. :D

Karımı işine, kızımı kreşe bırakıp doğruca avlağıma doğru yol almaya başladım. Her zaman büyük ümitlerle yola çıkıp çoğu zaman hüsranla geri döndüysem de bu beni ava gitmekten hiç alıkoymuyordu. Her ava aynı şevk ve heyecanla gidiyor, ilerleyen saatlerde hala bir av yoksa bile çalışmaya devam ediyordum.

Bu düşüncelerle yola devam ederken yoldan görünen Çanakkale Boğazı "karıncaların su içebileceği" bir durgunluktaydı . Ben kendimi kötü bir hava ve rüzgar direncine hazırlamışken karşımda pırıl pırıl ve güneşli bir hava vardı. Ne şans diye kendi kendime söylenirken avlağıma vardım. Gördüğüm manzara içimi biraz olsun ferahlattı. Denizde az da olsa bir çırpıntı vardı..

Aracımı park edip kıyafetimi değiştirdim, misinamdan bir miktar kesip attım, ucundaki klipsi değiştirdim, ucuna da Daiwa Saltiga SAM1141F Laser Sardine taktım. Artık hazırdım...

İlk atışımı yaptım, biraz suya girdim ve bir de ne göreyim? Neopren kıyafetimin çizmesi bir noktadan kırışıklanmış ve oradan su alıyordu. Sol ayağım avın daha ilk dakikalarında suyla dolmuştu. Kahretsin deyip aşağıdaki arkadaşları anarak ava devam ettim.

Ayağım soğuktan donana kadar devam etmeye de kararlıydım. :)

Sudan çıkıp suyun hemen kenarından yürümeye ve atıp çekmeye başladım.

At-çek-yürü.. At-çek-yürü.. At-çek-yürü.. At-çek-yürü derken birden birşeyin kamışı elimden almaya çalıştığını gördüm. :D Saat yaklaşık 10:05

Hemen hafif bir tasma atıp balığı sağlama almaya çalıştım. Ben balığı çekmeye çalıştıkça o da gelmemek için direniyor benden misina istiyordu. Adrenalin seviyem tavan yapmış olduğu için hızlı bir düşünme ve değerlendirme sürecine girdim.

Bundan 4 sene önce ilk levreğimi omunla oynarken kaybetmiş ama ders almamıştım. 2011 Mart ayında İzmir'de yaptığım bir avda da yine aynı şiddette mücadele eden balıkla oynarken o balığı da kaybetmiştim. Tek avuntum balıkların iğneden kurtularak kaçmış olmalarıydı.

Bu balıkla oynamayı kısa kesmeliydim. Hemen kalomamı bir kaç diş sıkarak balığın istediğinden daha az misina almasına izin verirken balığı kıyılattım.

Kıyılattım derken yanlış anlaşılmasın. Balık zaten kıyıya çok yakın bir yerde oltaya atladı ama iğnenin acısından olsa gerek kıyıdan bir miktar uzaklaşmıştı.

Balık artık emniyetteydi, kalbim küt küt atıyor ama ağzım da kulaklarıma kadar ulaşıyordu. .D

İlk görüntü balığın 2,5-3 kg arasında olduğuydu. Sonradan tarttığımda balık 2,700 kg geldi ki bu benim en büyük balığım aynı zamanda.

Hemen Rapalanın balık tutucusunu (RAPALA LOCK N GRIP) çıkardım ve balığı onunla sağlama aldıktan sonra denize sokup kumlarından arındırdım. Geri dönüp etrafıma bakındım. Balığı kumlamadan birkaç poz fotoğraf çekebileceğim bir materyal aradım ve sizin de gördüğünüz üzere o mavi çuvalı buldum ve yıkayıp balığımı görüntülemeye uygun hale getirdim.

İlk poz çekilmişti.. Şimdi daha güzel bir tane çekip iç çektireceklerime gönderme zamanıydı. İşte o iç çektiren.. :D

Artık av benim için bitmişti. Sadece tek bir şey vardı aklımda: "Heyecanımı ve sevincimi paylaşmak" :)

Paylaştım da..

Sevgili kayınbiraderim Can, Karım Canan, herşeye sahip olduğu halde zamansızlıktan bir türlü ava gidemeyen sevgili Birol... :)

Artık heyecan yatışmış, sevinç paylaşılmıştı. Aldım balığımı ve gerisin geri yürüyerek arabamın istikametine doğru yürümeye başladım.
    Yürümeye başladım ama o ne yürüme... Görmek gerekti.. :D

Elimde balığım salına salına yakınlarda çipura avlamaya çalışanlara doğru ilerledim. Hepsinin de gözlerinin yuvalarından fırladığını itiraf etmem gerek.. :D

Aslında benim de gözlerim yuvalarından fırladı adamların avlarını gördüğümde.. :(

El kadar bile diyemeyeceğim lidaki bile olamamış yavruları avlıyorlardı.
    Bunlar küçük değil mi diye sorduğumda küçük ama başkası yok cevabını aldım.
    Yapacak bir şey yoktu. :(

Levreğimi arabaya koyup kaldığım yerden devam etmek üzere tekrar deniz kenarına indim ve çalışmaya başladım. Bu arada sol ayağımın resmen bir göl içinde olduğunu hatırlatmama gerek yoktur sanırım. :D

Balığı aldığım yeri de geçtikten yaklaşık 30-40m sonrasında oltama bir ağırlık biniverdi. Belliki çok küçük bir şeydi zaten ve kolayca kıyıya alıverdim.

Kıyıya aldım ama şaşkınlıktan da küçük dilimi yutuyordum.. :) Saat 11:37

Bakın sahtenin ucunda ne vardı?

Kalkan mıdır, dere pisisi midir anlayamadım.
    Kalkan sa limitin hemen dibinde, pisiyse yeterli büyüklükteydi.
    Hemen sevgili adminimiz Hamd'yi arayıp mail attım ve Kalkan cevabını aldım.

Ölçtüğümde 36 cm gelen bu açgözlüyü geldiği yere geri göndererek avıma devam ettim.

Bütün bir sahili tam üç defa yürüyerek avlanmaya çalıştıysam da başkaca bir balığa rastlamadım ve satt 15:00 sularında avımı sonlandırdım.

Kullandığım Takım:
    Kamış: Shimano Basterra 2,40-2,70 3 parçalı. Ben 2.40 olarak kullandım.
    Makina: Shimano Spirex 2500FG
    Misina: Berkley Fireline Crystal 14 lb 0.23mm
    Sahte. Daiwa Laser Sardine 14,5 cm
    Balık:2,700 kg ve 60cm

Herkese rastgelmesi dileklerimle..

Hikayenin devamı aşağıdaki fotoromanda.. :D

Balık koca fırın tepsisine sığmayınca kafayı kopartıp kuyruğu kesmek zorunda kaldım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Aralık 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mustafaonur

mustafaonur Aktif Üye

hocam tebrikler bizim dibimiz biz gidemiyoruz siz nerlerden nasibinize geliyorsunuz :)
    afiyet olsun demeye gerek görmüyorum olan olmuş zaten.levreğin hakkı bu.

4. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Şeref abi eline sağlık, tebrikler, harika bir rapor olmuş, daha iyilerine her daim rastgele...

5. evren davut

evren davut Aktif Üye

tebrik ederim.cok güzel bir av ve anlatım olmuş.ayrıca ayılarda cok iyiydi bedevisi hariç:)))

6. mesut

mesut Üye

tebrik ederim. harika bir av ve harika bir rapor

7. scofield

scofield Aktif Üye

Üstad ellerine emeğine oltana sağlık tebrikler harika bir av ve paylaşım olmuş. Daha da iyilerine ve irilerine rastgelsin.Sevgiyle kal.

8. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Şeref Abi, enfes bir av olmuş, yazısından fotosuna büyük keyif aldım. Buz gibi denizden, sıcacık bir yuvaya misafir gelmiş levrek. Fırına girip, mideye de inmiş afiyetle. Ailecek levreğin verdiği mutluluk görülüyor yüzlerden. Daha bir güzellik katıyor ava bu görüntüler. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Aralık 2011
  9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

bende üstüme düşeni yapayım barim :D ahhh ah tebrikler şeref abi yakında marmara da eski meralarımda olacağım :D biraz tadını çıkartın yoksa hepsini toplamaya niyetliyim :D

10. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Sevgili Şeref abicim,öncelikle yapmış olduğun bu paylaşımdan dolayı teşekkürler :) O paşa kartlamış nasıl yediniz onu :D ayağın teki ıslandı 2700 gr paşa geldi,mazallah suya düşseydin ne olacaktı kimbilir :D bundan sonra avlarında ilk iş suya girmek olsun :D Daha iyilerine denk gelmen dileğiyle abicim,Selamlar...

11. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

ellerinize sağlık, maşallah tam tosun paşa gibi bişey :D
    Ama o mücadeleyi bende hissetmek isterdim :( afiyet olsun güzel bir paylaşım
    teşekkürler