Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Abanticus

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında chaosad tarafından paylaşıldı.

1. chaosad

chaosad Üye

Herkese Merhaba!

Arkadaşlarımla geçen hafta sonu için abant ziyaretide içeren bir gezi planı yaptığımızda abant gölünde at çek yapmayı planlamış ve bununla ilgili hazırlıkları yapmaya başlamıştım hedef avımda tabiki abant gölüne özgü abanticustu. Perşembe günü Hamdi Abinin yanına uğrayıp malzeme ikmali yapmış ve ince ama faydalı bilgiler almıştım:D kendisine buradan çok teşekkür ediyorum.İnşallah beraberde gider Abantta güzel avlar yaparız.

Cuma öğleden sonra birkaç saat izin alarak İstanbul karmaşına veda ettim ve düştüm abant yoluna:) Diğer arkadaşlarımın balıkla ilgisi olmadığından gezi planında balık avı için gerekli vakti kendim ayırmalıydım:cool: Planım güneş batmadan göle varıp olta sallamak av yapamazsam ertesi sabah grup uyanmadan kalkıp biraz daha şansımı denemekti.Fakat İstanbuldan çıkmak trafik derdinden kurtarmıyor otobanda sürpriz bir trafiğe takılınca akşam planı iptal oldu.Arkadaşlarla buluşup geniş geniş akşam yemeğinin tadını çıkardık. Muhabbet sohbet derken gece yarısını ettik.Bizim elemanlara sabah erkenden göle gideceğim gelmek isteyen olursa erken kalksın dedim ama ses çıkaran olmadı:rolleyes:

Sabah saaatin alarmı çalınca fırladım yataktan kuş sesleri arasında hazırlığımı yapıp düştüm göl yoluna yanımdada son dönemlerin en sadık av partneri olan hanım var;) İnsan İstanbulda yaşayınca kuş sesine bile hasret kalıyor arabanın camlarını açıp kuş sesleri, tertemiz dağ havası ve pırıl pırıl güneş ışıklarıyla yavaş yavaş göle doğru yola çıktık.Uzun süredir bu kadar keyifli yolculuk yapmamıştım kısa ama çok keyifli bir yolculuktu.
    Göle varınca iskeleye bakmamla yer kalmadığını görmem bir oldu hafta sonu olunca malum her yer dolmuş iskelede 8-10 tane yemli olta var başında kimse yok ama yerler kapılmış:mad: ne yapalım balık işi kısmet işi bakalım atacak bir yer bulurum elbet deyip başladım gölün etrafında dönmeye.Gözüme kestirdiğim bir yerde durdum indim arabadan.Mis gibi havayı çektim içime aldım takım taklavatı istikamet kıyı.Hazırladım takımları haydi bismillah dedim salladım göle:rolleyes:

At çek at çek bir sağa bir sola her yeri denemeye başladım.Sağımda su üstünde oynaklar var arada su üstü yapıp iniyor balıklar ama nedir göremiyorum.O taraf biraz ağaçlık atsam ağaçlara takabilirim ama denemeden olmaz deniyorum bir cesaret atışı hop tam oynağın üstündeyim indiriyorum kaşığı dibe sarmaya başlayayım derken dibe takılıyor. anlaşıldı bugün yine balın üstünde diyorum kendime ufak ufak asılarak yandan sağdan soldan çekiyorum ve kurtarıyorum takımı

Ağzım yandı ordan atar mıyım bir daha :eek: başka taraflara yöneliyorum at çek at çek devam off hiç birşey yok bir mola vereyim bari diyorum 2 saat oldu at çek tık yok.Hafiften moralim bozuluyor adamlar zaten iyi yerleri kapmış birde bende başka at çek yapan yok demek ki bu gölde bu iş zor tutamayacağım sanırım diye düşünmeye başlıyorum.İşin kötüsü arkadaşlarda kalkacaklar birazdan arayacaklar hadi gel kahvaltı edip yola çıkacağız diye tıpış tıpış gideceğiz yoksa akşama kadar at çeke devam ederim.Boğazda o kadar at çek yapmışım 200 gramlarla spinle akşama kadar atsam ne olacak:D

Derkeeeen aniden bir ağırlık biniyor oltama ve cırrrrrr kalama sesiyle bütün bu düşünceler uçup gidiyor.Nasıl hızla gidiyor anlatamam bir sağa bir sola başlıyorum sarmaya biraz o gidiyor biraz ben sarıyorum yavaş yavaş acele etmiyorum her saniye çok keyifli çünkü :harika: yavaş yavaş kenara geliyor ama yaklaştıkça huysuzlaşıyor balık daha çok kafa atıyor kıyıya geldikçe, iyice yaklaşınca bir hamleye misinaya güvenip alıyorum kıyıya.Gerçekten çok güzel bir balık fazla çırpınmasın diyerek yakalıyorum solungaçlarından tam iğneleri çıkarmak üzere eğiliyorum ki birlerii sesleniyor o da ne benim elemanlar çıkıp gelmişler tam da vaktinde yukarıdan bana bakıyorlar "vaaay ne tuttun sen öyle göster bakalım"diye takılıyorlar hanımda yanlarında makineyi bile hazırlamış çoktan hemen gururla veriyorum pozları ama çok tutamam balığı suya iade edeceğim bir kaç pozdan sonra boyunu dahi ölçmeden suya gönderiyorum abanticusu, niyetim dünyada sadece bu gölde bulunan bu nadide balığı benden sonra buraya gelecek balık sevdalıları da yakalasınlar aynı keyfi alsınlar. Resimlerden tahmin ettiğim kadarıyla 30 cm nin biraz üzeri bir balıktı ve suya girer girmez hızla ortadan kayboldu konakladığım pansiyon sahibi ve av bileti kesen görevliler suya geri saldığımı duyunca üzüldüler ama sanırım sadece onlar üzülecek

Hepinize rastgelsin!

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Levent, gerçi telefonda heyecanını paylaşmıştın :)

Konuşmalarımızın faydalı olduğuna sevindim.

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Yerim ben abanticusu da Abantın hirudo'sunu da.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Levent
    Son anda gelen balık çabalarını ödüllendirmiş.
    Bana kalsa o gölde yemli avı yasaklarım.
    Abanticus'lardan en fazla 1 tanesinin alıkoyulmasına izin veririm.
    Kadifelerden yakalasınlar istedikleri kadar... :)

6. Levreka

Levreka Aktif Üye

Tebrikler, çok güzel balık...

Not: Solungaçlara pek ellememek lazım aslında. Akciğer misali hayvancık onlara muhtaç çünkü. Hassas bir organ olduğu için de hasar görebilir...

7. Erdem Koral

Erdem Koral Aktif Üye

Çok güzel bir balık hakikaten elinize sağlık.Suya geri salmanızda takdire şayan bir davranış .Keşke herkes siz kadar duyarlı olsa.

8. chaosad

chaosad Üye

Faydalı olmazmı abi tekrar teşekkür ederim bu hafta uğrayacağım yanına

Afiyet olsun.

Teşekkür ederim, kesinlikle katılıyorum bu güzel balığın avında kısıtlama yapmak şart ama denetleme olmadan kısıtlama ne işe yarar onu da düşünmek lazım:rolleyes:

Teşekkür ederim, solungaçlarına mümkün olduğunca değmemeye çalıştım ama balığı yere düşürmek daha tehlikeli olabilir düşüncesiylede mecburen bu şekilde tutmak zorunda kaldım :eek:
    Teşekkür ederim umarım bilinçli avcı sayısı her geçen yıl artacaktır.Böylece bu güzellikleri herkes yakalayabilir ve bu keyfi yaşayabilir.Bencillik yapmamak lazım

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Göllerde denetim çok kolay.
    Zaten herkese fiş kesiyorlar.

Zaten adet limiti de var ama yemli avın serbest olması anlattığınız gereksiz işgallere neden oluyor. Sadece at çek olsa en azından oltasının başında olmak zorunda..

Oranın bekçileri istedikleri takdirde kimseye göz açtırmazlar.
    Tek kötü yanı torpil, yakınlık, hısımlık, tanıdıklık vs vs çok işe yarıyor. (Uzun yılla öncesinin tecrübesi)
    Kısaca bekçilerin de denetlenmesi lazım.