Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemi balıkçının günlüğü (19 Kasım 2014) (10)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Aktif Üye

-10-

(19.11.2014 Çarşamba)

Kefalciler-1

“Bak şunu görüyor musun” dedi Birdal, karşıdan gelmekte olan üstü başı dökülen bir adamı göstererek:
    “Bu adam kefal yakalar; ama çok ustadır; kimse yakalayamazken o yakalar… muhteşem bir adam… inanamazsın…. acayiptir.”
    Tahminen elli yaşında bir adamdı bu gelen.

Birdal’la sahilde tanıştım. Birdal sadece pazar sabahları gelir.
    Birkaç defadır beraber avlanıyoruz; zaten komşu çıktık, aralarda çay içip sohbet ediyoruz.

Birdal bu kefalciyi tanıyordu ve bu yüzden buralarda yeni olan bana, kendisinin buranın ne kadar yerlisi ve ne kadar eskisi olduğunu göstermeye çalışıyor, kefal avcısı adamla ilgili bana anlatacak yeni bir ayrıntı arıyor, anlatırken biraz abartıyordu. Ama doğrusu bu adamla ilgili bildiklerinin sınırlı olduğu belliydi.

Adam bizim durduğumuz yere vardı. Gülümsüyordu. Birdal adama, “merhaba, ne haber… nasılsın, nasıl gidiyor?” dedi. Bu soruların hepsi tabi ki aynı anlama geliyor :)

Adam sadece gülümsedi.

“Nerelerdeydin, göremiyoruz seni, kayboldun ortalıktan, yoksun”… yine aynı anlama gelen soruları başka başka şekillerde tekrarlıyordu… adam yine gülümsedi; filmlerde içinden dürbünlü tüfek çıkmasına alışık olduğum, çok yıpranmış siyah Bond çantasını sahildeki beton saksının üstüne koyup açtı.

Tek kelime etmedi.
    Tek kelime etmeyişi açıklama gerektiriyordu. Söz Birdal’daydı:
    “Türkçe bilmez”, dedi Birdal, “Taylandlı kendisi!”

Acaba bu yüzden mi Birdal bir şeyi her seferinde beş farklı şekilde söylüyor? Böyle yapınca karşısındaki adam daha mı iyi anlıyor acaba?

“Öyle mi?” dedim.

Adam başını kaldırdı, yine gülümseyerek bana baktı, “Filipin” dedi. :)

Birdal’ın bir gözü kapalıydı, çünkü sigara içiyordu… ağzındaki sigaranın dumanı gözüne geliyordu. Sigaradan derin bir nefes çekti, zaten o da onu demek istemiş gibi “evet, Filipinlerden” diye tekrar etti.

Adamın İngilizce bildiğini fark ettim, ne iş yaptığını sordum. Filipinler Konsolosluğu’nda şoförmüş… konsolosun şoförü. Kamışa, makineye baktım. Belki Filipinlerden getirmiştir, belki farklıdır diye merakla baktım; ama hepsi Karaköy’den alınan ucuz ürünlerdi. Konuşmaya başladık.

Biz konuşmaya başlayınca Birdal başta bizi izledi, sonra başka tarafa bakmaya başladı, sonra da biraz uzaklaşıp kendi kamışıyla, makinesiyle oyalanmaya başladı. İngilizce konuşulunca biraz dışlanmıştı ve bunun da ötesinde galiba istemeden “onun adamı”nı çalmıştım. Öyle hissetmesin diye arada ona adamın dediklerini çeviriyordum, ama ben sohbete dalıp çevirmeyi unuttuğum bir iki dakika içinde ilgisi dağıldı Birdal’ın.

“Nasıl yakalıyorsun?” dedim.

İğneleri büyük bir ekmek parçasının üstüne sarmak yerine her bir iğneye küçük bir ekmek parçası takıyordu. Evet, bunu yapan başkaları da var… bu adam niye daha başarılı olsun ki? Bunun iğneleri Karaköy’de satılan çoğu takımdaki iğnelerden daha büyük, ama bu da yetmez. Ben farklı bir şey arıyordum ve neyse ki o da zaten farklı bir şey göstermek istiyordu. Gösterilen ilginin hakkını vermek istiyordu. Gülümseyerek bana gururla zargana topunu gösterdi. Gülümsemek yabancı bir ülkedeki bir adamın en çok güvenebileceği yüz ifadesiydi, adam bunu fark etmişti. Kauçuk topun içine -kurşunu döverek hazırladığı- küçük çiviler çakmış ve böylece topu ağırlaştırmıştı. Tam da batmayacak kadar ağırlaştırmıştı ve bu yüzden herkesten daha uzağa atabiliyordu. En önemli sırrı buydu. Gururlu bakışından elinde yüzyılın icadını tuttuğunu düşündüğü anlaşılıyordu… kendi icadını. İyi fikir… bir şey demiyorum.

Adam takımı hazırladı, atmak için suyun kenarına doğru ilerledi. O an Birdal kendisine ait olanı geri almak için yeni bir girişimde bulundu, bana yaklaştı.

“Bak şimdi!” dedi.

Gözleri adamdaydı

“Bak, bak, dikkatli bak!” dedi.

Sanki adamın başarısının eşit ortağıydı: “Görüyor musun?”

Birdal’ın keyfi yerine gelmişti. Kendi adamı sonuçta… şimdi Birdal’ın dedikleri bir bir olacak, hemen bir kefal oltaya takılacak. O dememiş miydi? İşte o bildi, işte o tanıyor, işte o buralı, işte onun gözünden kaçmaz, ne de olsa burada o benden çok daha eski, işte bana gösteriyor, işte bizzat kendisinin Endonezyalısı… Yani Filipinler :)

(Yanlış anlaşılmasın; Birdal çok iyi biri… onu çok sevdim; sadece bir insanlık halini anlatmaya çalışıyorum. Bizim de yabancısı olmadığımız bir insanlık halini…)

Aksilik bu ya, hiç kefal yok. Balık olsaydı Filipinli konsolos şoföründen kaçmazdı; olsa muhtemelen o balığı tutacaktı… ama kefaller için sabah saat henüz erkendi; ortalık aydınlıksa da güneş daha yeni uyanmıştı… daha mesaiye tam olarak başlamamış, ısıtmaya koyulmamıştı. İşyerine gelmiş, masasına kurulmuş, ama henüz poğaçasını yemekte olan, bu yüzden de yanıbaşındaki telefonu duymazdan gelen bir memur gibiydi güneş. Birdal ise sanki açılmayan bir telefonun öbür ucundaydı… sabırsızlıkla bekliyordu. Neden bir kefal takılmıyor oltaya?

Filipinli balıkçı kaç kere attıysa da su üstünde hiç hareket yoktu. En sonunda çantasını toplayıp başka bir yere doğru yola çıkacağı sırada Birdal sadece az yan dönüp eliyle şöyle “güle güle” anlamında bir hareket yaptı, sonra çabucak kendi uğraşına döndü. Misinayı yüzüklerden geçiriyordu. Adamını doğru düzgün uğurlamamıştı bile. Sonuçta Filipinli balıkçı Birdal’ı hayal kırıklığına uğratmıştı. Birdal’ı Taylandlı olduğunu inkâr ederek (!) üzmeye başlamış, daha az önce tanıdığı bir adama kendisinden daha çok zaman ayırmış ve bütün övgülere karşın hiç kefal tutamayarak son darbeyi vurmuştu. Bu adam onun için artık o kadar da değerli değildi. Birdal’ın bir gözü kapalıydı; fırdöndüyü bağlarken ağzındaki sigaranın dumanı gözüne geliyordu.

Yüzünü benden yana çevirmeden “balık işi, kısmet işi” dedi.

(Bkz. Kefalciler-2)

Önceki Günlük Sayfası Sonraki Günlük Sayfası

Son düzenleme: 21 Kasım 2014
    mesen, winchester, sunny1403 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. cankar_34

cankar_34 Üye

Tüm seriyi okudum ve oldukça keyif aldım :)

adbakt bunu beğendi.
  4. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

güzel anlatım,espirili ve düşündürücü demekki birdal filipinlinin hayranı,ama sende niye çaldın birdalın arkadaşını, adam itilmiş gibi kaldı

adbakt bunu beğendi.
  5. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Tekrar tesekkurler. Bunu bekliyordum bende. :)

adbakt bunu beğendi.
  6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Abicim sen lütfen günlük olarak yaz mudavimi olduk bekle bekle dayanamıyoruz :)

adbakt bunu beğendi.
  7. Yhy

Yhy Aktif Üye

Yine keyifle okudum,eline sağlık Adil kardeşim.

adbakt bunu beğendi.
  8. hakanc

hakanc Üye

Güzel bir hikaye olmus. Blog vs. yazıyorsanız paylaşırmısınız.

adbakt bunu beğendi.