Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemi balıkçının günlüğü (22 Ekim 2014) (3)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Aktif Üye

-3-

(22.10.2014 Çarşamba)

Balık işini öğrenmemde İ. faktörü :)

Başlıkta "İ." diye kısaltmayla geçen ifade, aslında İsmet'tir. Bir balık günü genelde “Günaydın İsmet” diye başlıyor.
    İsmet sahilde takım satıyor, deniz kenarında bir akvaryumu, tezgâhı ve bir iki taburesi var. Dükkanı bu!
    Çoğu zaman da arkadaki yeşillikte, çimlerin üzerinde kurduğu çadırda kalıyor. Ev de bu!

Sağolsun, bana çok yardımcı oluyor.
    Atış tekniğini ilk o gösterdi. “Şöyle tutuyorsun, kurşun uzakta ve gergin, makine ters duruyor… açtık, parmak misinada, sonra TAAAAK diye atıyorsun hocam”.
    Zor değildi, ben de biraz uzaklaşıp denemelere başlamıştım. Kimseler de görmesin istiyordum, ama çok uzaktan bile İsmet görüyor, oradan bağırıyordu:
    “Hocam! TAAAK”
    ‘Rezil oluyoruz’ diyorum kendi kendime. Bir de uzaktan elinde kamış varmış gibi atma hareketi yaparak sesleniyor: “TAK, hocam TAK”.
    Kafelerdeki insanlar bakıyorlar, ben kısık sesle “Tamam İsmetçim, sağolasın, ben bundan sonrasını hallederim” diyorum, ama o uzaktan uzağa yüksek sesle bağırmaya alışmış,
    30 metreden bağırıyor: “TAK, hocam… olmuyor öyle! Pozisyonunu aaal, TAK! Hazırlaaa, TAK”.

Belli ki “TAK” sesinin çok açıklayıcı olduğunu düşünüyor :)

Gerçi bir süre sonra artık gerçekten “TAK” diye atabiliyordum :) Her atışta o orada olmasa bile İsmet’in sesini duyar gibi oluyorum: “TAK, TAK, TAK…”
    Ama farklı şeyler denerken de İsmet sürekli müdahale edip duruyor
    (Yeniden sağolsun, kendisinden gerçekten çok şey öğrendim ve hiç müşteri muamelesi görmedim, hep dostçaydı!)

-“Macera arama hocam, o burada olmaz. Onu kullanacaksan doğruca köprüye!” -->Bkz. İki mantarlı, dört iğneli dip takımı almışım, onu atıyorum.

-“Onun için sabah gün doğmadan geleceksin hocam, şimdi yemli at!” -->Sabahleyin spin kamışla gece iş yapabilecek bir suüstü rapala yüzdürüyorum. Üstelik Boğaz’da henüz hiçbir yerde ortada balık yok.

-“O taktığın kaşık göl içindir hocam, burada olmaz!” --> Ne bileyim ucuz görünce aldık işte! :)

Kendisi biriyle konuşurken bile bir gözüyle beni görüyor: “Filetoyu ters takmışsın hocam, istavritin kuyruk yukarıda olsun!... “ Ya da mesela “Ne zaman ki çaparideki istavritler yarısı yenmiş olarak gelir, işte onu o zaman kullanacaksın hocam!”

Elimdeki kamış, makineyle birlikte 35 TL’ye 5 yıl önce alınmış, 240 cm boyunda, yer yer paslanmış bir teneke parçası. Almayı planladığım kamışı da İsmet’e sormuştum.

“3.60 kamış alacağım İsmet”
    -“4.20 olsun hocam”
    “O zaman 3.90 alayım, yeter herhalde!”
    -“4.20 olsun hocam”
    “Taşıması kolay olsun diye bakıyorum İsmet”
    -“4.20 olsun hocam” :)

İddialı görünmemek bir savunma mekanizmasıdır, ben de öyle yapmaya çalışıyorum; “orta halli bir kamışla kenarda takılan sıradan adam” olarak görünmek istiyorum.
    Ama İsmet’in ısrarları üzerine sonunda 4.20’lik, teleskopik ve kapalı hali sadece 90 santim olan bir kamış alarak boy bakımından ortayı buldum.
    Taşırken çok dikkat çekmiyor. Gel gelelim bu kamışın tek bir rengi varmış, o da kırmızı.
    İddialı görünmeyeyim derken Boğaz’ın öte tarafından görülebilen kan kırmızısı renginde bir kamış sahibi oldum böylece :)

Müşteri muamelesi görmedim, ama bir şekilde İsmet bu işten geçiniyor. Bense her şeyi ya internetten ya da Spotbalık’tan bolca alıyorum. Arada bir şeyler almalıyım diye düşünüyorum, bulamıyorum;
    bari yakaladığım ilk lüferde, lüfer kutlaması bahanesiyle kendisine güzel bir hediye alayım.

Önceki Günlük Sayfası Sonraki Günlük Sayfası

Son düzenleme: 15 Kasım 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Anlatimlariniz gercekten çok güzel edebi bir dille akip gidiyor

Zamanında bolca kitap okumussunuz belli :D

forkill96 ve adbakt bunu beğendi.
  4. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Kaleminize sağlık yine çok keyifle okudum. Her yerde bir İsmet var zaten.

adbakt bunu beğendi.
  5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İlk çantamı hazırladığımda içinde yok yoktu.
    Daha kamış sallamasını bile bilmezken takım çantamızda (ben ve kayınbirader) kefal için Kıbrıs (hiç kefal yakalamadı o takım), bir kaç çapari ve mantarlı lüfer takımı vardı. Bir de tabii değişik boy iğneler, bir kaç yüz metre çeşitli kalınlıklarda misina, kurşun, makas, bıçak, fosfor vs vs..
    İlk kefalle başladık hayal kırıklıklarına ve devam ettik.
    Zorda olsa istavrit yakalamayı başardık bir kaç av gününden sonra.
    Zamanı gelince her şey oluyor.
    Rast gelsin

adbakt bunu beğendi.
  6. eylmz

eylmz Daimi Üye

Herkese bir ismet nasip olmaz benim de ustamın adı Ahmet abi idi daha yasım 15 degildi ismet abiler Ahmet abiler olmasa ne sevebilirdik baligi ne de avlamayı öğrenebilirdik ilk avdan tevbe eder eve dönerdik Velhasıl bize bu ısı öğretenlerin Hakkı ödenmez

adbakt bunu beğendi.
  7. baysal

baysal Aktif Üye

kendimi aynada gördüm sanki .:)

adbakt bunu beğendi.
  8. exclusive

exclusive Üye

kalemine saglık adil abi ne güzel yazıyorsun

adbakt bunu beğendi.
  9. despiro

despiro Aktif Üye

Aynen, harika bir anlatım olmuş :)

adbakt bunu beğendi.
  10. A-Y-A-Z

A-Y-A-Z Yeni Üye

Bitmesin istedim :) devamını bekliyoruz

adbakt bunu beğendi.
  11. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Diğer 2 yazınız gibi bunu da keyifle okudum. Yılmadan devam :) Rast gelsin.

adbakt bunu beğendi.