Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemi balıkçının günlüğü (31 Ekim 2014) (7)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Aktif Üye

-7-

(31.10.2014 Cuma)

Dördüncü Çinekop

Beş kişiyiz sahilde. Ben, orta yaşlarda kasketli bir adam, yaşlı bir amca ve genç bir çift.

Aslında balık tutmaya gelmedim; iş dönüşü balık durumuna bakayım diye sahile uğradım.
    “Çinekop şimdi başladı” dedi, kasketli olan. Hay Allah! Ne zaman ben olmasam balık akmaya başlıyor. Aslında çantamda portatif, ufak bir spin kamış var, ama olur mu ki? Bu kamışla en fazla 60 gramlık kurşun atabilirim.

“Akıntı yok zaten, bence at! İstiyorsan bende takım da var, yem de var” dedi aynı adam. Üstümde iş kıyafetleri var, hava deli gibi soğuk, ama işte gidemiyorum; balık çekildiğini görünce oraya çakılıp kaldım.
    Bu kasketli de beni baştan çıkarmak için elinden geleni yapıyor. Kararsızlık içinde etrafı gözlüyorum.

Genç çift çok neşeli.

Kasketli balıkçı onların çok sevimli olduğunu düşünüyor. Bakışından belli!
    Yaşlı amca ise belli ki onların çok gürültücü olduğunu düşünüyor. Onun da bakışından belli!

Rahat durmuyorlar, sürekli sağa sola laf atıp duruyorlar, gülüyorlar, şakalaşıyorlar. Kasketli balıkçı hoşlanıyor bundan, diğeri ise “bana bulaşmasınlar” diye suratını asıyor, hiç o tarafa bakmıyor.
    Ama genç kız onu da rahat bırakmıyor; arada ona da laf atıyor. “Senin sesin çıkmıyor amca, balıklar kaçmasın diye mi sessizsin o kadar!” Arkasından bir kahkaha atıyor.

Gençler iki çinekop yakalamışlar. Kasketli’nin kovasında üç çinekop var, yaşlı amca ise dört çinekop yakaladı. Yaşlı amca çinekoplardan ikisini zaten ben oradayken yakaladı... ama birini kedi kaptı.
    “Nasip” dedi sadece! Şimdi bir tane daha yakalayacak ve gidecek. “İki bana, iki hanıma… sonra da kalkar giderim” diyor.

Demek ki kedi, onun 'kalkıp gitme'sini çaldı. Kedi evde kocasını bekleyen yaşlı teyzeden 'kapının çalması'nı çaldı. En azından yarım saatlik bir şey çaldı.
    Bu kedi yabancı değil, onu tanıyorum; yavruları var. Yani, yaşlı adamın dediği gibi: Nasip :)

Benle yaşlı amca onun oltasının yanında çömelmişiz; bana bakmadan, gözlerini kamışın ucundaki ışığa dikmiş vaziyette konuşuyor; bir tane daha yakalayınca nasıl gideceğini anlatıyor: hangi otobüsle gideceğini,
    evinin Unkapanı’nda olduğunu, neden oradaki evi satıp başka bir yere gitmediklerini… ben hiçbir şey sormuyorum, o anlatıyor; anlatası var.
    Amcanın sohbet edesi var, ama şu “gürültücü” gençlerle değil.

Dayanamayıp spin kamışı çıkardım, oltayı ödünç malzemelerle hazırladım. Spin kamışla, üstümde iş kıyafetleriyle yemli atıyorum.
    Şu an kesin Boğaz’daki en şık balıkçıyım :) Durum komik…

Gençler bazen birbirlerine sarılıyorlar, erkek kolunu kızın beline dolamış birlikte kamışın ucundaki ışığa bakıyorlar.
    Böyle şeyler asık suratlı amcaya yabancı; onun yaşamında öyle şeyler yok, belli ki hiç olmadı.

Burası insanların “bu partiyi daha önce denedik, şimdi daha önce denemediğimize oy verelim; bir de şu lideri deneyelim” diye düşünerek oy verdikleri bir ülke.
    Aslında “asık surat”ı da daha önce denedik, “ciddiyet”i de daha önce denedik. Ne olur biraz da neşe’ye şans versek!

Genç kız zaten kendisine bir şans verilmesini bekleyecek gibi değil, bir kez daha sataştı yaşlı amcaya ve bu uzun çabanın sonunda sihirli bir şey oldu… yaşlı amca gülümsedi!

Spin kamışla yemli attım. Olmayacak duaya amin demek gibi bir şey bu! Çektim bir daha attım. Yem sağlam, demek iyi yerleştirmişim. Yine yakın düştü, çektim bir daha attım.
    Derken bir ses! Zaten ne zaman böyle tuhaf bir şey yapsam illa ki takımcı İsmet’e yakalanırım.

“Ne o hocam, ne o, ne o? Yemli takımla at-çek yapılır mı?”

Açıklamaya başlıyorum, “hayır İsmet, aslında sadece geçiyordum, sonra baktım ki… şu amca dedi ki… ben de düşündüm ki..”

Beni dinlemiyor… benim çok basit bir şeyi bir türlü anlamayan bir aptal olduğumu düşünüyor olmalı. Ya İsmet, vallahi öyle değilim! Neyse, susalım… suçüstü yakalandık sonuçta!

Çok soğuk, hastalanacağım. Ama gidemiyorum. Dördüncü çinekopu bekliyorum. Hiç olmazsa yaşlı amca o son çinekopu yakalasın ben de rahat gideyim.
    Demek ki kedi benim de eve gidişimi çaldı, kendime kahve yapıp ısınmamı çaldı. Nasip!

Aradan zaman geçti, balık gelmiyor artık.
    Spin kamışı toparladım, çantaya yerleştirdim.
    Gençler de toparlanıyorlar.
    Dördüncü çinekop daha gelmedi aslında, ama üzerim incecik.
    Herkese "iyi geceler" deyip oradan ayrıldım.
    Ben giderken yaşlı amca eşyalarını toparlamakta olan genç kıza gülerek bir şeyler anlatıyordu :)

Güzel… bir de bu partiyi dene bakalım amca! Asık surattan ne hayır gördük ki!

---------------------------------------------------------------------------------------
    Not:
    Arkadaşlar buradaki ve daha önceki güzel yorumlarınız için çok teşekkür
    ederim; hepsini okuyorum ve okumak çok keyif veriyor. Güzel yorumlar
    okumak yenisini yazmak için teşvik edici oluyor.
    Hepsine teker teker ve ayrı ayrı teşekkür etmek, cevap vermek isterdim;
    ama izninizle ben buradaki yorumlar için sadece "teşekkür" butonunu
    tıklayacağım, kendi yazılarıma yorum yapmayacağım.
    Galiba bu daha doğru bir yöntem. Ama yorumlarınız, eleştirileriniz okunuyor,
    ciddiye alınıyor, bilesiniz :)
    Hepinize sevgiler, saygılar

Önceki Günlük Sayfası Sonraki Günlük Sayfası

Son düzenleme: 15 Kasım 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. arifengin

arifengin Daimi Üye

Okumayi sevdireceksin bana Adil abi :)

adbakt bunu beğendi.
  4. Yhy

Yhy Aktif Üye

Yine keyifle okudum Adil kardeşim,emeğine sağlık..

adbakt bunu beğendi.
  5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Kalemine sağlık abicim yine on numara olmuş :)

adbakt bunu beğendi.
  6. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Yine çok güzel bir yazı eline yüreğine sağlık.

adbakt bunu beğendi.
  7. bacteria

bacteria Aktif Üye

yüreğine sağlık abi... forumlarda uzun uzun yazılar sıkıcı gelir normalde bana tıklar geçerim.. iyi ki zaplamayıp kalmış okumuşum :harika:

adbakt bunu beğendi.
  8. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Doğruyu söylemek gerekirse çok nadir kişilerin bukadar uzun raporunu okurum ilk defa okudum ve çok hoşuma gitti tam roman tadında gittikçe ilgi çekici cok güzel bir rapor keşke şu tesekkur butonuna birkackez basabilsem aradiginiz baliklar oltanizdan eksik olmasin rast gelsinnn

adbakt bunu beğendi.
  9. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Ruhum edebiyata ve baliga doydu resmen. Okurken kasketliyi, yasli amcayi ve genc cifti gonul gozumle seyrettim. Ben de orada arkanizdaydim. Beni gormediniz mi? :)

Cep telefonumdan gönderildi.

adbakt ve ErdalYildiz bunu beğendi.
  10. Paşşa

Paşşa Aktif Üye

Adil abi sizin günlük bağımlılık yarattı, devamını dört gözle bekliyorum. Balık avı şart değil günlük yaşadıklarınızı da yazsanız olur, çünkü o kadar güzel yazımınız varki her türlü okunuyor:harika::harika::harika:

adbakt bunu beğendi.
  11. Stolz

Stolz Aktif Üye

Gönülden tebrikler, iyi bir yazar olduğunuz kesin. Bu gidişle bu raporları toplayıp baliksevdam.com adına sağlam bir günce yayınlanacak, yazılarınızın devamını dilerim.

adbakt bunu beğendi.