Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemi şansı ve şanssızlığı :)

Konu, 'Sohbet' kısmında Strongerstriker tarafından paylaşıldı.

1. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Her yaz izin günlerimde memlekete gittiğimde çoruh nehrine ( sazan balığı ) bir kaç kez uğramadan geri dönüş yapmazdım.. Misinaya karşı yabancılığım yok ama olta hiç kullanmamıştım. Denizde ise kücüklüğümde tuttuğum kaya balığından başka balık olmamıştı.
    Geçenlerde merak saldım oltaya ve 30 tl verip bir olta aldım. Arkadaşıma ayarlattırdım çapari felan taktılar işte istavrit için. 1 2 gün bir kaç saat attık çektik bir şey çıkmadı tabi. Ama bu süreçte oltayı atmayı ve çekmeyi öğrendim..
    Dün de yine böyle istavrit için çapari attım denize bu sefer yalnızdım. İki tane mezgit yakaladım.. Denizde kaya balığından sonra ilk balığım mezgit oldu :) Tuttum diye haykırdım tabi :)
    O değil de balık yakalanmış benim haberim yok.. Klasik atıp çekiyordum çapariler yaklaştıgında, su yüzeyine çıktıgında balığı gördüm de tuttugumu anladım :) Oysa misina ile elle tutarken kücük bir çıtıltı olsa hissederdim..
    Sonrasında yine at çek e devam ederken oltanın kolunu kırdık. Tamir olmayacak yerden kırıldı.. Sanırım tekrar olta almam gerekecek.. İşi kavrayana kadar yine ucuz bir marka alacağım..
    Bu arada istavrite gidiyorum, mezgit felan yakalıyorum ama aklım daha büyük balıklarda.. 1 kilo 2 kilo 3 kilo neyse artık yakalamak istiyorum. İsmi önemli değil şimdilik belki rus kefali belki levrek felan. Zamanla ustalaştıkca artık seçim yaparız.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Mehmet kardeşim olur, hepsi olur yeter sen iste... Rastgelsin.

4. poyraz

poyraz Aktif Üye

sağlık olsun makina kolu içinde üzülmeyin makinada almanıza gerek yok balık avı malzemesi satan yerlerde mevcut bu kollardan. ama yeni bir makina alacam diyorsanız pekte ucuzuna kaçmamanızı tavsiye ederim hadi şimdiden birsonraki balık avınız için rast gele diyiyim.

5. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Aldıgım makineyi çok incelememiştim ama öyle sanıyorum ki 100m misinası vardı. Hani 200 koyamam cünkü sarıldıgı yer küçük.. Sanırım ilerilere atmamı engelleyen o idi. Yoksa kurşunu 35 40 gram civarı kullanıyorum. Öyle tahmin ediyorum ki 30 metreden öteye atamadım. İleriye atabilseydim daha da yakalardım..
    Yalnız yaklaşık 100 metrede yunuslar yüzüyorlardı.. Sanırım onlar balıkları kenara yolladı :)
    Bir de orda tutan başka usta birisi vardı. Diyor mezgitler gelirken baska büyük bir balık söz de kefal oldugunu söylüyor.. Diyor ki kancadayken gelip yiyor. Bu olabilir mi acaba ?
    Hani oltanın dolu oldugunu düşünüyor gelene kadar kayboluyorlar.. Bu bir kaç kez başına geldi..

6. poyraz

poyraz Aktif Üye

olabilir ama sizin bunu hissetmeniz lazım tabi kullandığınız kamışa görede değişebilir deniz bu bize neverceği belli olmaz nasip.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Nerede avlanıyorsun?

8. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Rizede dere ile denizin birleştiği nokta diyebiliriz. Denize atıyorum çapariyi..
    Lakin daha iyi fikri olan varsa başka balıklara da atabilirim.
    Bu konu da tecrübeli hocalarımızdan yardım bekliyorum

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Rize'de o derenin kenarından levrek yakalama şansın var.
    O derenin dağdaki bölümlerinde alabalık yakalama şansın da var.
    30 40 liralık takımlarla dipteki mezgiti tutabilirsin. Bu başlangıç olur senin için.

Yeni makinanı en azından 5000-6000 kafa olanlardan al.
    Kullandığın kamış en azından 4.00 m civarı olsun.
    Makinaya saracağın misina da en fazla 0,30 olsun.

10. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Arada alaya da gidiyorum derelere bu 4 metre ile oralarda problem yaşarım sanırım ama önemli değil. Alabalık icin de bir olta alacağım 1.5 metre boylarında arkadaşda var bende o tip alırım.
    Dediklerinizi not aldım. Balık av malzemeleri satan yerden tedarik etmeye çalışacağım inş..
    0.30 misina kalınlıgı sanırım. Mezgit istavrit tutmak icin daha düşükleri de yeterli olur bana da orta bir şey alayım diyorum belki levrek gibi yada rus kefali tarzı balıkları da denerim diyorum. Yada böyle karagöz levrek rus kefali tarzı balıklar icin ayrı bir misina alayım diyorum.. Kalın olacak onunla oltasız elle tutucam ne dersiniz acaba ?
    Ya işi bilmiyorum üstüne bir de yanlış seçimler yaparsam hepten perişan olurum..

11. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Bir de hocam bu 30 40 liralık takımlarla derken bu takımın içinde hangi parçalar var acaba ben çok bilmiyorum da sizin terimleri. Hatta bazılarını anlamıyorum :)