Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemi zipkini

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında xerkant tarafından paylaşıldı.

1. xerkant

xerkant Üye

Acemi işi sığ su max 3-4 metre icin kayaların etrafında kullanmak icin zipkin tavsiyesi olan var mi. Daha önce hic zıpkın kullanmadım kendimi sakatlamadan kullanabileceğim bisey ariyorum. Ama balık denk getirirsemde zipkin baliktan sekip geri gelmesin istiyorum :))

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Bende araştırdım ettim geçen hafta cressi gerenimo elit 85 aldım.
    Zıpkın işini pek bilmiyorum açıkçası ama kayalık bölge için 60 lık üstü pek kullanışlı olmaz sanırım

xerkant bunu beğendi.
  4. muhsin5791

muhsin5791 Aktif Üye

başlangıç için 75 cm lik tüfekler uygun olur , bütçene göre bir marka seçebilirsin.

xerkant bunu beğendi.
  5. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Eğer suda görüş iyiyse 85-90 alın. eğer taş altı yapacaksanız 75'i geçmeyin. Eğer görüş genelde kötüyse 75lik idealdir. Zıpkını kurmaya zamanla alışırsınız. Düşük bütçe olarak apnea powerpoint 75-90 idare eder. Bende apnea rebel open 90 var çok mükemmel değil ama balık vuruyoruz. Bu tüfeklerle yıllarca av yapan kişiler var. Bütçe de sıkıntı yoksa avrupa zıpkınlardan birini seçebilirsiniz. Örneğin pathos veya patos pro.

xerkant bunu beğendi.
  6. xerkant

xerkant Üye

Evet tavsiyelerniz üzerine apnea powerpoint 90 aldım bugün...
    Yalnız hic tecrübem olmadıgı icin kurmayı bile beceremiyorum. Bir de soyle bişey sorucam kurarken 2 kademe var acemi oldugumdam simdilik ilk kademeye kadar cekip atış yapsam olur mu yoksa atis yapmak icin 2. Kademeye cekmem şart mı?

7. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Öncelikle hayırlı olsun. Zıpkını ilk kademesine kadar çek. Çünkü vücudunu alıştırman lazım.
    Öncelikle dalışı nerde yapacaksanız ona uygun yerler seçin. İnsanların yüzdüğü yerlerde SAKIN av yapmaya kalkmayın.
    İlk önce bir pet şişeye kum doldur ve denizin dibine bırak ve ona atış yapmaya çalış daha sonra arkan dönük vaziyette ol peti at ve sonrasında dön denizde inen pete atış yap bu senin nişancılığını geliştirir. kıyafetin var mı bilmiyorum ama mutlaka edin inanılmaz faydasını görürsün. Nefes alıştırmaları yap çünkü balığı agoşan ile alırsın. Nefes tekniklerini internetten bulabilirsin.
    Şuanda aklıma gelenler bunlar hadi rast gelsin.

ellidokuz ve xerkant bunu beğendi.
  8. xerkant

xerkant Üye

Evet ilk denememi yapmak icin tespit ettiğim avlağa arkadaşımla birlikte gittik fakat acemi olduğumuz için ve akıntı ve dalga cok olduğundan zipkini elimize dahi alamadık bir dahakine avlak seciminde daha dikkatli davranip sakin sulari secmeye çalışacağım... birde gözlügüm su alıyor gecen seneki gözlüğümde su aliyordu 20-30 tl para verip sürekli gozluk almaktan sıkıldım. 50-100tl fiyat aralığında soyle ggarantili su geçirmeyecek bi gözlükte tavsiye edebilirmisiniz?

9. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Aman diyeyim etrafında kimse olmasın öncelikle, eğer imkanın varsa bir dalış kursuna gitmenin inanılmaz faydası olacaktır, artı binlerce dalış eğitim videosu var onlardan, tüfeğin nasıl kurulacağından tut diğer tüm teknik detayları bulabileceğin bu videolar ile bilgi kazanır, sakin kimselerin olmadığı yerlerde, yanlız olmamak kaydiyle, pratik yaparsın.Büyük keyif fakat en küçük dikkatsizliği hırsı kabul etmeyen bir tehlikedir serbest dalış, özellikle "sığ su bayılması" konusunu çok iyi oku araştır ve anla, benim diyen sağlam dalgıçlar bir anlık hırsları yüzünden bu "sığ su bayılmasına" kurban gitmiştir.

xerkant bunu beğendi.
  10. xerkant

xerkant Üye

Ben 5 metreden fazla dalabileceğimi sanmıyorum... Bu kadar sığ suda sığ su bayılması yaşanabilir mi?

11. karantina14

karantina14 Aktif Üye

50 100 tl verip maskenin iyi olacağı anlamına gelmez. Maskeler insan suratına göre farklı ebat ve boylardadır. Kendi surat şekline uygun maskeyi alman lazım. Avdan sonra tatlı su ile yıkayıp güzelce güneşi görmeyen bir yerde kurut. Ayrıca maskenin içine buhar önleyici spreyler var ondan bul.
    Ben kıyafetsiz bile dalsam zamanında mutlaka ağırlık kemeri takardım çok değil 2 kg taktınmı dibe süzülürsün ama bu daha sonra olacak bir şey. Ayrıca akıntıdan ziyade daha sakin sulara geç. Bu işler kademe kademe sakın acele etme ve mümkünse tek katien dalma.
    Senkop dediğimiz şey zaten sığ su bayılması anlamına gelir. Kalp kaslarının, beynin oksijensiz kalmaları veya bağarsakların bile buna etkisi vardır. Derinlik basınçla ilgili. Mesela ben sanırım 9 mt civarına dalış yaptığımda 2 kulağımda da orta kulak iltihabı oldu. İyi leştikten sonra 5 mtlere daldım tekrar iltihap yaptı ve dalmayı bıraktım. Tabi derinlikte etken ama sadece derinlikle ilgili değil. Son olarak altın kural aşağıda yazdığım etkileri hissettiğin anda denize hiç girme, denizde isen kaçarcasına çık.
    • Çarpıntı (hızlı, güçlü, küt küt, kalp atışı)
    • Baş dönmesi
    • Soğukluk
    • Şaşkınlık, genellikle tuhaf hissetme
    • Terleme

xerkant bunu beğendi.