Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemiye Tavsiyeler :)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında RcpDrnc tarafından paylaşıldı.

1. RcpDrnc

RcpDrnc Yeni Üye

merhaba herkese,

başlıktada belirttiğim gibi acemiyim. siz değerli arkadaşlardan tavsiyeler almak istiyorum yönlendirmelerinize göre web üzerinden sipariş verip bu hobiye başlamak istiyorum.

istanbul üsküdar'da ikamet ediyorum ve üsküdarın sahil şeridinden at çek ve galata köprüsünden avlanma imkanım var.

buralara uygun olarak sizden kamış makine misina gibi önerilerinizi rica ediyorum.

şimdiden hepinize teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bütçenizi belirtirseniz uygun malzeme tavsiyeleri gelecektir ;)

4. MADMAN

MADMAN Aktif Üye

recep hoşgeldin bütçe belirtmen yolunu açar

5. RcpDrnc

RcpDrnc Yeni Üye

hoşbulduk teşekkür ederim.

bütçeyi aslında ne olması gerekiyorsa o kadar ayarlayabilirim.

forumu biraz araştırdım 300-400 tl gibi kamış makine önerileri olmuş bu rakamlar bana uygun daha yukarısıda olabilir tabi.

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar, bütçenizi aşmayacak ise makine ; Okuma RAW II 65 - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri Kamış; Okuma Salina Surf 3 Para 420cm 100-200gr Surf Kam - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri Misina; Pelican Dozer Gri Makara Misina 0.40mm - 300m - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri . Bu takım bahsettiğiniz boğaz rapala at-çek balıkçılığı için sanırım minimum iyi başlangıç takım önerilerinden olacaktır. İmkanınız olursa iyi marka bir ip misina da tavsiye ederim. Sizi bütçe olarak aşıyor ise de forumumuzun ''sıcak fırsatlar ve ikinci el'' köşesini bir inceleyin ve takip edin derim ;) Aramıza hoşgeldiniz, keyifli forumlar dilerim...

7. RcpDrnc

RcpDrnc Yeni Üye

ilginiz için çok teşekkür ederim

ip misina'nın kullanım alanını bilmiyorum önerdiğiniz misinayla beraber ip misinada alayım ama ne için olduğunu bana kısaca anlatırsanız sevinirim :D

bunlar dışında almam gereken başka malzemelerde varmı ?

siparişler gelince hemen iskorpit avına çıkmayı düşünüyorumda eksik bişey olmasın :)

8. KalamA

KalamA Daimi Üye

Recep merhabalar tekrar, ip (örgü) misina normal misinalardan daha pahalı ama kat be kat daha kuvvetli, kolay kolay kopmayan, daha uzun yıllar kullanılabilen misinalardır. Tabi hepsi değil. Belli başlı bilindik markalar yıllarca misina derdine son veriyor lakin tek dezavantajı ip misinayı birisinin oltası ile falan karıştırıp bir yolla düğüm yaparsan o düğümler normal misinadaki düğümler gibi kolay çözülemiyor ve o pahalı ipler çöpe gidebiliyor. Boğaz için ideal olduğunu düşündüğüm bir ip misina : POWERPRO AMERİKAN ÖRGÜ MİSİNA TAM 274 METRE - Balıkçılık Doğa Sporları İçin Spor Malzemeleri sahibinden.com'da - 136208221 Ben bu linkteki satış yapan Adem abiyle alışveriş yaptım, düzgün bir abimizdir tavsiye ederim. Ürün de güzel bir ürün ve piyasanın çok çok altında bir fiyat istiyor. 0,16'da ip misina için ideal bir kalınlık sayılabilir. Bu arada ben sana pelican dozer misinanın 0,40'lık olanını tavsiye etmişim, o çok kalın olur, maximum 0,35 iyidir kıyı balıkçılığı için. Misina ya da ip misina kalınlaştıkça uzağa atış erimi düşecektir ve dezavantajlarını göreceksindir. O yüzden kolay kopmayacak ama istediğinde uzaklara da atabileceğin kadar ince ve sağlam, seni üzmeyecek, rapala ve yemli kıyı balıkçılığında sana iyi gelecek ip misina tavsiyemi değerlendirebilirsin kardeşim. Bunlar haricinde; fırdöndü, klipsli fırdöndü (yemli beklemeli av ve rapala balıkçılığı için ayrı boylarda) iğne, kurşun, lüfer-sarıkanat-palamut-levrek vs. için ayrı ayrı iş yapacak rapalalar gibi ihtiyaçları, malzemeleri alacağın mağazadan eminim yardım alarak tamamlayabilirsin takımını. Tüm bunlar için de kadıköy'de ''İnceçizgi'' mağazasını tavsiye ederim. Oraya gidip Hamdi abiyle görüşebilirsen gerekli tüm yardımları senden kimse esirgemeyecektir. Balıksevdam.com üyesi olduğunu belirtirsin ;) Her zaman rastgelsin kardeşim...

9. bogazlufer

bogazlufer Aktif Üye

1- mutlaka avlanacağın bölgeye av yapmadan 10-15 gün git. oradakilerle muhabet et. seni tanısınlar. çay iç - çay ısmarla. balıkçılar terstir genelde. meraları sahiplenirler. tanırlarsa sorun çıkmaz kolay kolay. çünkü acemiyim diyorsun mutlaka karışacak. sorun olacak. hepimize oldu. ve üsküdar inanılmaz zor bir meradır. Allah yardımcın olsun. düzenli tutarsan neden böle dediğimi anlarsın..çok fazla takılma olur . çok uzağa atmak lazım vb.

2- ben olsam önce boş bir yere giderim. mesela caddebostan veya fenerbahçe sahil. at çek yaparım devamlı. alışana kadar en az 1000 atış lazım bence minumum. bu benim görüşüm.

3- acemilikte sabırlı ol. insanlar misinanı keser dolanınca. laf söler. alttan al.

4- kendin uğraşamassın. bölgede bir balıkçı bul. onla iyi ilişkiler kur. o sana yardım eder. hemde insanlar seni tanır. sana yardım eder. öğretir vb.

5- boğazda shimano marka kamıştan şaşma. motor ise sonsuz bir konu. tercihine göre zamanla seçersin. 1 motor ve 1 kamış ile bitmeyecek :)

bol şans. iyi avlar dilerim.
    daha çok yazmak isterdim.

10. RcpDrnc

RcpDrnc Yeni Üye

abi çok teşekkür ederim yardımların için anlattığına göre diğer misinaya gerek yok direk iğ misina almak daha mantıklı.

dediğin yere mutlaka uğrıyacağım genellikle istanbulda esnaf en son güveneceğim insanlardır ama sen referans verdiğine göre güvenebiliriz :)

ben dediğim gibi galata köprüsünden başlayıp işi biraz öğrendikten sonra at çek yaparak ve farklı balıklara yönelerek ilerletmeyi düşünüyorum önceliğim iskorpit,istavrit gibi kolay yakalanan balıklar ben bu acemi halimle galatada 3 kilo istavrit tutmuştum :D

senden başka öneride bulunan olmamış veya senin önerilerine yorum yapanda olmamış o yüzden biraz beklicem en doğru seçimi yapmak için...

evet balıkçılar genelde suratsız insanlar oluyolar sebebini bilmiyorum ama öyleler heralde her yeni balıkçıyı kendi kısmetlerine rakip olarak görüyorlar ama neticede deniz ve balıklar hiç kimsenin değil meralarda özel mülk olmadığı için böyle bi hakka sahip değiller doğma büyüme üsküdarlıyım sanırım onları bu konuda biraz ehlileştirebilirim :)

aslında bence önce boş ama bişeyler yakalayabileceğim bi yerde başlama taraftarıyım caddebostan çok uzun bir sahil ve boş ama bişeyler yakalayabilirmiyim orda :)

valla genel ahlak kuralları çerçevesinde istediğini söyleyebilir ama balıkçı olarak kendinde ayrı bir hak görürse belli bir tölerans göstermekle birlikte bende onun misinasını keserim yani :)

mutlaka bana yol gösterecek birisi lazım yani akıl danışabileceğim ortama alışana kadar işi öğrenene kadar eksiklerimi kapatmakta bana yardımcı olacak biri şart artık nasip kısmet mutlaka iyi bir insanla tanışırım heralde :)

hiç anlamadığım konu olduğu için kim ne derse peşinden gidecek konumdayım o yüzden bana direk link verebilirsen daha iyi olur abi shimano ama hangi shimano ? ben burda takılırım bu yüzden sana zahmet motor misina kamış kombinesi yapıp link verebilrsen duacı olurum :)

uygun olan varsa istanbulun her yerine hem tanışma hemde işi kapma namına gelebilirim çabuk öğrenirim :D

11. yağız volkan

yağız volkan Yeni Üye

recep arkadaşım bende senin kadar yeniyim son 1 haftadır 2-3 günde bir galata köprüsüne gidiyorum akşamları maksat muhabbet olsun diye eğer orda karşılaşırsak hem birbirimize yardımcı olabiliriz hemde tanışmış oluruz.