Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Açıklardayız ve motorumuz bozuldu...

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında mamuli tarafından paylaşıldı.

1. mamuli

mamuli Yeni Üye

Merhabalar siteyi takip ediyorum, 1 hafta içerisinde okumuş olduğum bir kaç yazı oldu teknelerini deniz yolu ile (tekneleri kullanmak kaydı ile) nakletmek isteyen bir kaç yazı okudum. Masefeler gerçekten çok. En azından belirtilen tekneler ve motorlar için çok. Zaman zaman tekirdag da avlak bölgesine giderken bile yol bitmek bilmiyor o tekneler ile. Aslında konulara yorum yapacaktım ama malesef bulamadım. Kendimi mecbur hissettim bu bilginin birilerine zamanı geldiğinde çok lazım olacağını düşünerek hemen yazmak istedim.
    Bizim teknelerimiz fiber ağırlkları belli boyları belli. Motor gücleri süratleri. Teknemiz ile avlak bölgesine yada bir yerden her hangi bir yere giderken motorumuz bozuldu ve fırtına başladı. Teknemiz dalgaları yan tarafından (bordo kısmından) karşılayacaktır. Muhtemel dalga boyları büyüdükçe teknemizin alabora olma riski artarak hayatı tehlıke oluşturacaktır. Teknemizi dalgalara dirençli hale getirmek için teknemizin baş kısmını dalgaya dikey konumda tutarak teknemizin dirençini arttırmamız çok işimize yarayacaktır. Peki nasıl dalgalara dik konumda kalacağız ? Bunun cevabı çok basit bildiğimiz eski araba tekerleğine (usturmaca) 15 - 20 metre bir ip bağlayarak denize atıyoruz diğer ucunuda teknemizin baş kısmına bağlıyoruz lastik denizin dibine batacaktır. ve böylece teknemiz dalgaları bordo kısmında değilde baş kısmında karşılarayak baş kısmında dalgalara omuz verecektirve alabora rıskını en aza indirmiş olacaktır. Bu bilgi bence denizde herkezin ihtiyaçı olacak bir bilgi olduğunu düşünüyorum. Umarım 1 kişi bile olsa bu bilgi sayesinde zamanı geldiğinde yarar sağlayacaktır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

çok faydalı buldum, bundan sonra lastiksiz çıkmıyorum

hakasan bunu beğendi.
  4. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Teşekkürler Fatih.Güzel bir konuya temas etmişsin.
    Bir iki ilavede benden.
    Eğer lastik yoksa çapada aynı işi görür.Çapayı askıda bırakırsak dalgaları kafadan alırız..
    Can yeleğimiz yok (kesinlikle olmalı) yada panikle düşmüşse motorun benzin deposu akla gelmelidir.Boş depo sizi yüzeyde tutar.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hatırlatmalar için teşekkürler.
    Hatırda kalan basit birkaç kelime bile yeri geldiğinde hayat kurtarabiliyor.

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Araba lastiği teknede yer kaplıyorsa bu iş için fırtına çapalarıda mevcuttur.

7. odin

odin Yeni Üye

Arkadaşımız önemli bir konuya değinmiş. Bir fikirde benden...
    Lastik yer kaplıyor, çapayı riske atmak istemiyoruz, o zaman teknede bulunan bir çuval, yoksa farş tahtası üzerindeki bir halı veya kilimi de ipe bağlayarak atabiliriz.

8. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

biz bu sistemleri akıntılı suda teknemiz yavaşlasın diye uyguluyoruz ve gayet başarılı oluyo teknede sağ sola dönmuyo balıgımızıda rahat rahat tutuyoruz çapa atınca balık ürküyo çoğu yerde helede izmaritse .en kolayı bitane bidon bile olabilir büyük bidonl giden hem livar yapın hemde lazım olursa bunu uygulayın. güzel bilgiler saygılar.