Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ACİL!!Sıfır 15 hp suzuki ilk çalıştırma.

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında bariskunch tarafından paylaşıldı.

1. bariskunch

bariskunch Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar.Suzuki 15 hp 4 zamanlı sıfır motorumu bugün ilk kez çalıştırdım.Kuyruk kısmını geniş bir kova suya soktum ve su eksilmesin diye de hortumla kovaya devamlı su takviyesi yaptım.Yalnız motor çalışmasına rağmen işeme dediğimiz olay gerçekleşmedi.Motorun yanmasından korktuğum için 10-15 saniye sonra motoru durdurdum.Bunu 2-3 kez tekrarladıktan sonra tecrübeli bir arkadaşımı aradım.Arkadaşım,motoru çalıştırdıktan sonra bir süre beklememi ,Suyun motor kısmına gidip devrini tamamlamasını beklemem gerektiğini söyledi.Ben de yaklaşık 1 dk falan rölantide çalıştırdım ancak 1 dk sonunda da yine işeme yapmadı.İşemenin olması gereken delikten su buharı geldi bi ara.Daha sonra motoru stop ettim.Acaba kova yeterince derin değil,veya su basıncı az mı kaldı?Halbuki su seviyesi pervane üstündeki düz tabladan 2-3 cm yukarıdaydı.Merak ettiğim motor zarar görmüş müdür bu kısa süreli susuz çalışmada?Biraz yanık kokusu da aldım hani...Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Barış Bey Merhabalar.
    Kovayı biraz daha derin tutmalısınız.
    Bahsettiğiniz seviye 2-3 cm değil de 15-20 cm ve
    mümkünse daha yüksek olmalı.
    Motor o kadar kısa sürede yanmamalı diye düşünüyorum.
    Su seviyesini yükseltirseniz işeme diye tabir ettiğiniz durum,yani su pompasının çalıştığının göstergesi olan motorun altından su çıkışı gerçekleşir.

4. bariskunch

bariskunch Yeni Üye

tesekkür ederim yorum için.bence de su az geldi devirdaim için.çünkü motor çalıştıkça kovadan litrelerce su boşalıyordu.yarın bota takıp suda deneyeceğim.sonucu da burada yayınlarım artık.:) teşekkürler tekrar.

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kısa süre içinde işeme meydana gelmez motor kendini belirli dereceye kadar ısıtır sonra soğutmaya gereksinim duyar ama bunu mutlaka dolu bir kovanın içinde deneyin ! yada denizde :) motor çok kısa sürede haşlanabilir

6. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

telefon numaranızı yazarsanız yada ararsanız aydınlatabilirim kolay gelsin,

5333095919

7. bariskunch

bariskunch Yeni Üye

Yardımlarını esirgemeyen tüm deniz sevdalılarına tesekkur ederim.bugün çok daha büyük bi kovada denedim ve su delikten akmaya basladi.cok sükür saat gibi çalışıyor.Artık rodaj dönemi oldugundan düsük devirde gezinti yapabiliriz:) tekrar tesekkurler.

8. isahin74

isahin74 Yeni Üye

motorunuz hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanmayı nasip etsin ALLAH:harika:

9. Lidya1

Lidya1 Yeni Üye

Motorunuz hayirli olsun, bende suzuki df 20 enjeksiyonlu dusunuyorum, sizinkini nerede kullaniyorsunuz tekne ebatlari ve motor performansi nasil acaba? Karburatorlumu enjeksiyonlumu?

10. fatih çelikçi

fatih çelikçi Yeni Üye

güzel motor güle güle kullanın. bende 4 tane kıçtan takma var. 115 efi, 30 efi, 6 4t mercury, 60 2t yamaha.
    suziki, honda, yamaha, mercury kalite motorlardır.öyle hemen zarar görmezler. etrafınıza çok fazla kulak asmamanızı öneririm.
    bir arkadaşın dediği gibi motor ısınmadan yukarı devir daim başlamaz. impeller çalışır ama gelen su pervane ortası egzosdan akar gider.
    biraz gaz verdiğinizde sıcaklık artınca devirdaim tazyikle başlar.
    devir daim tazyiki azalmadıkca lastik zarar görmemiş demektir.oda 300 saatlere doğru gerçekleşir.
    birde kovada çalıştırmak iyi değildir.yani şöyle, ileri geri vermek istersiniz motor kulakları sıkı sıkıya bağlı olmadığından motor kendini basar yada kuyruk kalkmak ister o hızla pervane kanatları kovaya çarpar. kovanın kalitesine bağlı olarak kanatlar yamulabilir metal varil ise kırılabilirde. yaşanmış olaydır dikkat etmek lazım.
    motorunuzu güle güle kullanın, ha birde hep düşük devir gitmeyin tek başınıza olduğunuz bir zamanda 4-5 dakika tam yol basın ki sağır kalmasın.
    kazasız bol avlar dilerim.