Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acill

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Surveyor68 tarafından paylaşıldı.

1. Canerk67

Canerk67 Aktif Üye

Balığı suyun içinde taze bir şekilde saklayabilmeniz için tel kafes :) Google dan resimlerine bakabilirsiniz

Surveyor68 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surveyor68

Surveyor68 Yeni Üye

Tamam teşekkür ederim :) biliyorum onuda ismini öyle bilmiyordum :D

4. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Aktif Üye

Odun gibi olmalarının sebebi 'rigor mortis' olarak adlandırılan, canlıların çoğunda görülen olaydır.

Rigor motris, balık kasının ölümden sonra birtakım kimyasal değişimler sonucunda sertleşmesidir. ‘ölüm sertliği’ olarak da isimlendirilir. Ölümden hemen sonra balık kasları yumuşaktır ve kolayca esneyebilir. Bu süre içerisinde et pre-rigor durumundadır. Daha sonra kaslar yavaş yavaş sertleşir ve kas rigor durumuna girer. Birkaç saat veya birkaç gün sonra da kaslar yeniden yumuşamaya başlar ve post-rigor durumuna geçer.

Bunun dışında, balığın tazeliğinin göstergesidir. Balık rigor evresindeyken vücutta hala birtakım kimyasal reaksiyonlar oluşmaktadır ve bu da bozulmayı geciktirir. Yani kısaca özetlemek gerekirse rigor durumundaki balık taze balıktır. Gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Ama bir de uyarı veriyor işi bilen abiler, rigor durumundaki balığı fileto yapmayın; fileto yapacaksanız post-rigor evresine geldiğinde yapın derler.

Benim bildiklerim bu kadar, balığı gönül rahatlığıyla yiyin afiyet olsun :)

ibrahim1903 ve Canerk67 bunu beğendi.