Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adana İli Baraj ve Göletleri

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Adana İli Baraj ve Göletleri

  Akdeniz Bölgesinin en büyük ırmakları olan Seyhan ve Ceyhan, Adana toprakları içinden akar. Düzensiz rejime sahip olan Seyhan Nehri; Toros Dağları’ ndan Zamantı adıyla çıkar, çeşitli kollardan sonra Göksu ile birleşerek Seyhan adını alır ve batıda İçel sınırında Deli Burnu'nda denize dökülür. Seyhan Nehri’ nin uzunluğu 560 km. dir.

  Ceyhan Nehri (509 km) Adana ve Akdeniz Bölgesi'nin ikinci büyük ırmağıdır. Elbistan'ın kuzeyindeki dağlardan doğar. Hurma suyu, Söğütlü Deresi, Göksu Çayı ile birleşerek Ceyhan Irmağı yaklaşık 2.500 yıl öncesine kadar, Seyhan gibi Karataş'ın batısında denize ulaşırken, sonradan Bebeli Boğazını yararak doğuya dönmüş ve İskenderun Körfezine dökülmeye başlamıştır. 1.935 yılında meydana gelen taşma sonucunda güneye yönelmiştir. O tarihten beri Hurma Boğazında denize dökülmektedir. Ceyhan Nehri’ nin uzunluğu ise 509 km dir.

  İlde bulunan Seyhan Barajı ve gölü, Kozan Barajı ve gölü, Nergizlik Barajı ve gölü, Çatalan Barajı ve gölü ülke genelinde de önemli barajlar arasındadır. Güneyde kıyıda denize açılan Ağyatan, Akyayan, Akyatan ve Tuzla Gölü gibi birkaç kıyı gölü ile birlikte, Aladağlar üzerinde Yedigöller adı verilen küçük buzul göllerle, Karaisalı ilçesi yakınlarındaki Barak Köyü sınırları içinde alabalığıyla ünlü Karstik Dipsiz Göl bulunmaktadır.


  Barajlar


  Seyhan Barajı

  [​IMG]

  Çatalan Barajı

  [​IMG]

  Kozan Barajı

  [​IMG]

  Nergizlik Barajı

  [​IMG]


  Göletler

  Hakkıbeyli Göleti Sulaması

  [​IMG]

  Yüreğir Kılıçlı Göleti ve Sulaması

  [​IMG]


  AVLANMANIN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İÇ SULAR : Akyatan, Tuzla gölleri
  AVLANMANIN KISMEN YASAKLANDIĞI İÇSULAR : Pozantı Çakıt Suyu Kaltaroğlu deresinin Çakıt suyuna birleştiği yerden- Kulmağara mevkiine kadar 8 km’ lik kısım.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Haziran 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar