Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AĞIR METALLERİN BALIKLARDA BİLİNMEYEN ETKİLERİ

Konu, 'Genel Konular' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher Aktif Üye

Avcının olduğu yerde abartının olmaması eşyanın tabiatına aykırı bir şey olur.Avcı-balıkçı lokallerinde çanlar konur,kim abartıda kantarın topuzunu kaçırırsa,dinleyicilerden biri çanı sallayıp dikkatleri masaya toplayıp,neşeli anlar yaşanmasını sağlar.Kimi az kimi çok,avcı olup atmayan yok gibidir,bu da işin tuzu biberidir.
    Balıkçılık forumlarında da durum farksız.Eskiden foto çeken telefonların,dijital kameraların olmadığı devirlerden gelen abartı alışkanlığı,fotoğraflı raporlarda bile devam ediyor.
    İki karışlık sazan fotosu başlık ... BARAJI 5 KG LIK SAZAN AVIM, 25 cm ispendek başlık 2 KG LIK LEVREĞİMLE MÜCADELEM,işin çivisi yayın da iyice çıkıyor 5-6 kiloluk 100 cm civarı balıklar 20 KİLOLUK YAYIN AVI puntolarıyla raporlanıyor.İkinci sırayı sazan avcılarımız kimseye kaptırmıyor.

Forumlarda bazı raporlardaki ölçü ve ağırlıklara yapılan itirazlarda,''evet,abartmışım biraz'' diyeni de görmedim şimdiye kadar.
    Bu günlerde birçok abartılı ölçü ve ağırlıkta rapor sunduğunu düşündüğüm dostların günahını aldığımı düşünmeye başladım.O kadar yüzüne vuruluyor,yine ısrarcı oluyorlar.Belkide haklı adamlar,tarttım diyor ,o kilo doğru diyor,kızıyor,agresif oluyor.
    Malum deniz ve iç sularımız sanayi,tarımsal ve evsel atıklarla gün be gün kirletilmekte. Bu durum avladığımız balıklarda özellikle AĞIR METALLERİN varlığıyla çarpıcı hale gelmekte.Acaba günahını aldığımız arkadaşların tuttuğu balıklar aşırı ağır metal birikimi yapıp normalin bir iki katı ağırlıklara ulaşıyor olamazlarmı:):):),Abartıyla suçlanan bu kardeşlerimiz çevre kirliliği ,ağırmetal mağduru olabilirlermi:):):) 40 cm bir kilo anca gelecek sazanı 4.5 kilo diye sunan kardeşlerimizi bu yönden değerlendirelim,haklarını iade edelim:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Eylül 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

hüseyin abi güzel konu :) yakında dijital kameramı da alacam ama hiç imkan bitmez içine kurşun basar öyle tartarım :)

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ben en çok 60 65 cm lik turnaların nasıl 3.5 4 kilo geldiğini merak ediyorum:) Tespit gerçekten doğru sudaki ağır metaller arkadaşları palavracı durumuna düşürüyor anlaşılan :D

Çuprada da o hata çok yapılır, taş çatlasın 500 gram gelecek çupra için tartı 750 gr dam açılır kiloluk denir geçilir... Keza karagözde de , 250 gramlık karagöz için 500 gramdan tartı açılır ağırlaştıkça ağırlaşır..

5. hızır şeref gültekin

karagöz çok fena be kardeşim az çok tuttum bilirim de biri kuş gibi iken diğeri harbiden ağır basarki nerdeyse boy aynıdır onda iddia edemem doğrusu

6. Selahattin

Avuç kadar karagöz de yarım kilo gelmez be Hızırım, bana mı denk gelmiyo yoksa :)

7. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Avcılığın doğsında olan bir durum;fakat insanın doğasına en çok etki eden ağır metaller.Uzun süre,haftada en az üç öğün, Marmara balığı tüketen bir vatandaşımızda civa zehirlenmesi başgösteriyor.Avrupa'ya gitmeler,testler vs.derken doktor,avrupalı,hangi fabrikadan emeklisin diye soruyor vatandaşımıza.Testlerde kanında yüksek oranda civa bulgusuna rastlanıyor.Tabii malum cevap: "Ne fabrikası,öğretim görevlisiyim."cevabı doktoru da şaşırtıyor.Arkadaşımızın açıklaması gereken bu ağır metal birikiminin tek suçlusu balık.Evet,balık.Marmara ve Karadeniz balığı.Yıllarca boğazın ve Marmara'nın hatta Karadeniz'in balıklarını tüketmeye yoruyor bu zehirlenmeyi.

8. night fisher

night fisher Aktif Üye

Ben yıllar önce kulüpte yapmıştım bu espriyi,hEYECANLA ANLATIYORDU kardeşimiz.Şöyle zor çıkardım,böyle uğraştım,10 kilodan fazlaydı diye.Cep telefonunda fotosunu gösterdi taş çatlasa iki kilo gelir yayın.YENMEZ BU ZEHİRLER SENİ dedim,Bakıyo suratıma garip garip,Ağır metal bulaşmış buna baksana ağırlaşmış dedim, millet koptu gülmekten:):):)

9. hızır şeref gültekin

o kadarda değil be selo :) ama 35 cm bir karagöz ile 35 cm karagöz arasında farklılıklar var nedir erkek dişi anlamam lakin elle bile hissedilir fark oluyor

10. Selahattin

35 cm karagöze laf denmez Hızır bence gayet iyi boy, belki de yaşlandıkça kalınlaşıyordur boyun uzama hızı düşüyordur filan..

11. Selahattin

Evet abi malesef yaşlı balık tüketmek artık çok tehlikeli, olabildiğince genç balıkları tüketmeye özen göstermeliyiz, yıllandıkça daha da zehirli oluyorlar.. Hatta bence çiftlik balığı tüketmek yabani balıklara göre daha sağlıklı bile olabilir..