Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ah bir teknem olsa...

Konu, 'Tanışalım' kısmında Bledax tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Bledax

Bledax Aktif Üye

merhaba... uzun suredir tekne almayi dusunuyorum ama bir turlu firsat olmadi. degerli uyelere burdan sorup da aydinlanmak istedigim sorularim olacak nacizane. tekne konusunda bilgi sahibi olmadigimdan sorularim gulunc olabilir lutfen kusura bakmayin.
    1-) 5 metrenin ve 10 BG nun altinda tekne -motor kombininde ADB sarti araniyor mu?
    2-)Eger aranmiyor ise piyasada kamarali , tek goz ocak,seyyar olmayan wc ve mini buzdolabi ihtiva eden bir model uretiliyor mu?
    3-) Kutlay sloop 700 ve tacar balikci 6.50 hakkinda dusuncelerinizi paylasir misiniz?( azami hiz, yakit sarfiyati ve akliniza gelebilecek her turlu konudaki bilgi-elestiri-ovgu)
    yanitlarinizi sabirsizlikla bekleyecegim....simdiden tesekkurler.
    saygilar.
    turkce olmayan karakterler icin bagislayin lutfen.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Dediğiniz tarife anıl marin 6.80 wa uyuyor, onada bir göz atın. Teknede olacak ektra yüke göre 225-300 beygir arası bir motor, ona göre olabilecek büyük bir pervene ile 3000-3500 devirlerde 30 mil cicarında hıza ulaşıp saatte 30-35 litre benzin yakarsınız diye tahmin ediyorum.

Bledax bunu beğendi.
  4. Ercüment86

Ercüment86 Aktif Üye

1) Hayır

2) 5 m altında bu istediğiniz özellikleri bir arada bulmanız çok zor alanınız dar.

3) Bence Kutlay sloop 700 çünkü otruma alanı cok iyi düşünülmüş ve motor ortada değil kullanım alanı cok geniş. ayrıca iki teknedede ortalama 10-12 mil hız alırsınız

Bledax bunu beğendi.
  5. Bledax

Bledax Aktif Üye

yanitlariniz icin cok tesekkur ederim.

6. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Kutlay sloop 700 balıkçılık için üretilmiş bir tekne değildir.Boyuna göre eni fazla olduğu için erişilmek istenen sürat için kullanılacak makina gücü daha fazladır.Bu teknenin kamara yapısı ve dümenin çok fazla içeride kalması tekneyi kullanıcak kişinin balık tutmasına izin veremekte sadece intikal ve demir atılarak yapılacak balıkçılıkta imkan sağlamaktadır..Bununla birlikte kamara kullanım alanı ve yatak boyu daha küçük görünmektedir.Tacar 6.50 18-22 hp makinalarla 11-12 knot hızı yakalayıp ekonomik yakıt sarfiyatı sağlarken bana göre kutlay sloop bu hızı en az 35-40 hp makina ile sağlayacağı kanaatindeyim.Tacar 6.50 ile tek kişilik avlarda demir almak kamara önu camı sayesinde çok kolayken kutlay soolp da bu olay daha zor görünmektedir.Makinanın güverte altında olması bir avantaj gibi görünmekteyse de makinasına aşina balıkçılar her daim makinalarının sesini duymayı tercih ederler.Çünkü pervaneye saracağınız bir çuval parçasının makinanızda değiştireceği devir sesini eğer duyamazsanız ,ya şanzımanı yada şaft kovanı yada makinayı kucaklarsınız..Son olarak da motorsuz tacarların fiyatları sanırım 35000tl diğeri 50000 buna balık bulucu ırgat makinayı da ekleyecek olursak rakam ilginç yerlere ulaşacaktır..Ben ''denizin mercedesi'' diye adlandırılan tacar 6.50 yi tavsiye ederim Çanakkale'den selamlar sevgiler

Son düzenleme: 20 Ocak 2016
    Bledax ve Mehmet Fatih bunu beğendi.
  7. Bledax

Bledax Aktif Üye

degerli hawk 17,
    benim de aklima tacar 650 gittikce daha fazla yatmaya basladi.... tabii bunda sizin ve sizin gibi kiymetli arkadaslarin fikirleri de etken oluyor.... benim hesaplamalarima gore de sadece 600 kg olmasi sebebiyle yanmar 18-21 motorla 2500 rpm de yaklasik 2-2.3 litre benzin sarfiyati cikiyor(dalga-akinti -yuk vb haric tutulunca) .hizimin da 6.5-7.5 knot araliginda olacagini tahmin etmekteyim ki bu benim icin yeterli olur. degerli vaktinizi ayirdiginiz icin tesekkur ederim . saygilar.
    bu arada isminzi yeni gordum...sanirim sitede yeni olmam ve dikkatsizligimden olacak... kusura bakmayin mehmet bey.

Son düzenleme: 20 Ocak 2016
  8. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Anıl marin bence

9. melanur

melanur Aktif Üye

10. Babali07

Babali07 Aktif Üye

1- Aranmaz. ancak 420 üzeri teknelerde 9.9 beygir çok yetersiz kalıyor istediğiniz özelliklere sahip tekne ağır olacağı için en az 15 beygir ideal olarak 25-50 beygir motor gerektirir.
    2- bu tarz tekneler özel yapım olarak mevcut.
    3- bu teknelerden hiç kullanmadım ve kullanan birisiyle konuşmuşlugum yok.

11. Bledax

Bledax Aktif Üye

tesekkur ederim...