Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AHŞAP TEKNE BAKIM ONARIM

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında emehricihan tarafından paylaşıldı.

1. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

SLM LAR BENİM 7,5MT AHŞAP POLYESTER KAPLI TEKNEM VAR BAKIMA ALACAGIM VE TEMİZ ÇIKMASI İÇİN BİRŞEYLER DANIŞMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

1. TEKNE YÜKSEK OLDUGU İÇİN ÇOK SALLANIYOR VE SUDAN BİRAZ YUKARDA DIŞ ALT OMURGAYA DEMİR SAC İÇİ BETONLU AGIRLIKMI İYİ OLUR YOKSA ZEMİNE KÜLÇE DEMİR KOYUP ÜSTÜNE BETON DÖKMEKMİ?
    2. BOYA OLARAK AKLİRİK BOYA DÜŞÜNÜYORUM YAGLI BOYADAN KAT KAT ÜSTÜN SAGLAM OLUR DİYE SİZCE NASIL OLUR?
    3. İÇ TARAFTAN KABURGALARI POLYESTERLESEM ZARARI OLURMU TEMİZLİGİ ZOR OLUYOR YOKSA

TEKNENİN FOTOGRAFLARININ KONUNUN ALTINA NASIL EKLİCEM YARDIMCI OLURSANIZ GÖRÜNTÜLÜ ANLATMIŞ OLURUM SIKINTIMI TEŞEKKÜRLER

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Selamlar.
    Eger salma yapacaksaniz;
    Omurgaya kontra karina ile ilave edin ve uzerine sac salma yaptirin.
    Teknenin sallanmasi formasina ve agirligina gore degisebilir su kesimin bittigi yerlerde yalpalik flap varmi? Eger yoksa flaplat bi ince azaltir sallanmayi.

Boya icin epoxy yada epoxy poliuretan boya tavsiye ederim. Akrilikten daha iyi. Piyasada bulabileceginiz ucuz ve kaliteli morivia ninkileri tavsiye ederim.

Kaburgayi kaplamanizdaki amac temizligi icinse cok gereksiZ. Zaten teknenin sarimini kaplamissiniz yani agac curuse goremeyeceksiniz. Kaburgalar bari dursun. Temizlik icin guzelce boyayin sintineyi motorun felan yagini keain fabuloso dokun ara sira cicek gibi olsun...
    Sormak istedigin baska seyler olursa yardimci olurum.

4. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

çok yalpa yapıyorsa ve kamara var sa kamara alçaltılabilir

5. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

YALPALIK YOK VEDE DÜŞÜNMÜYORUM 12 13 SAAT ONUN SESİNİ DİNLEMEK İSTEMİYORUM TEKNENİN YÜKSEKLİGİ FAZLA OLDUGUNDA AGIRLIGI AZ ONDAN KAYNAKLANIYOR BİZ KUM TORBALARI KOYDUK ÇOK YER KAPLIYOR VE YETERSİZ KALDI AZ O YÜZDEN SALMAYI DEMİRDEN DÜŞÜNÜYORUZ 600 KG BULMASI GEREKİYOR EN AZ PEKİ 2CM KALINLIGINDA 20 CM ENİNDE PARÇALARI İÇTEN OMURGANIN ORAYA KOYUP ÜSTÜNE DÜZ BİR BETON DÖKSEN SENCE NE SAKINCASI OLUR SALMA BİRAZ MALİYETLİ USTA TUTMAM GEREKİYOR DİGER ŞEKİLDE BEN YAPABİLİRİM
    EPOXY BOYAYI KULLANACAM BİRDE BANA HEDİYE SİYAH ZEHİRLİ GELDİ SİYAHIN SAKINCASI OLURMU?
    POLYESTER KONUSUNDA BİLGİN VARSA YADA UYGULAMA ŞEKLİ TARİFİ NERDEN BULABİLİRİM KENDİM YAPACAGIM ZEMİNİN NEKADAR KURU OLMASI GEREKİYOR ÇÜNKÜ BU AYLARDA YAPACAM BİLGİNİZ VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM

6. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Teknenin Formasını Bozdunmu gece konduya benzer. onun için hiç dokunmucan:)

Çok sallanan tekneye kancık tekne derler denizci tabiridir.

Bordo yüksek diye sallanıyor bunu unutun yok oyle birşey. tekneyi yapan ustanın marifeti ve yaptıgı forma dan kaynaklanır.

benim teknemin bordosuda yüksek 10 metre tekne, bordosu 13 metre tekne bordosu ile aynı benim teknem neden sallanmıyor??? Yapan usta formasını ona gore ayarlamış ne bilim altında saç salma var 1.85 su kesimi 9 gros ton direkte var maşallah küp gibi duruyor denizde.

yapıcaksan kardeş altına salma yap,ustaya yaptır kendin yapma. sac koyup beton dokersin ona bişey diyemem sağlıklı olacak gibi gorunmuyor tavsiye etmem... sallanmadan rahatsız oluyorsun kıyacaksın paraya çünkü bu keyif işi parasız denizcilik biraz zor keyfiniz ızdırapa döner..

Şimdi polyester tarifi pasta-börek tarifinden farklıdır:):) uygulama yapmadan tarif le yapman çok zor onun için yakın çevrenden tanıdıkların varsa onlardan görerek eğitim alabilirsin en sağlıklısı bu. ben kabaca anlatayım polyester malzemesi 4 parçadır polyester madde,sertleştirici,hızlandırıcı ve elyaf.
    kullanacagın alana göre az yada cok polyester yapıştırıcıyı hazırlarsın sertleştiriciyi ve hızlandırıcıyı cok az koyarsınız damla olarak. polyester yapılacak yüzey muhakkak kuru olmalı. once hazırladıgınız sıvıyı ince boya fırçası ile yapacagınız yere sürersiniz sonra sürdügünüz kısım kadar elyaf koparıp üzerine koyarsınız ve tekrar hazırladıgınız sıvıdan fırça ile üzerine sürersiniz. kuruyunca tekrar ince zımpara bir kat daha yaparsınız yani kat kat yapabilirsiniz size kalmış. Boyle anlatması cok zor dedigim gibi cevrenizdeki ustalardan yardım alabilirsiniz araba kaportacılarından felan. internetten arastırıp polyester yapımı ile ilgili videolar bulabileceginize inanıyorum.

7. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

polyester yapıştırdım oralarını biliyorumda zemin nemli ıslak olursa ne olur yada hava güneşli olmazsa bir zararı olurmu onu ögrenmek istedim
    teknenin formu bozuk biraz imaldan dolayı o yüzden salma yapmaya karar verdik direk falan olmayınca teknede fotograflarınıda albüme koyduk bakabilirsiniz önü fazla havada kum çuvalları koydugumuz halde normalde kumlar olmasa oturdugumuz yerden suya zor deyiyoruz kumla biraz olayı çözdük ama sıkıntı fazla yer kaplaması ve biraz eksik oluşu görüşleriniz ve önerileriniz için çok teşekkürler

8. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Polyesteri yapıştıracagınız kısım %100 kuru ve temiz olması lazım iyi sonuç alabilmeniz için. Güneş olmaması kuruması güneşli ortama göre daha uzun sürer yağmur su değmesin kuruyana kadar daha iyi sonuç alırsınız.

Birşey sorcam bu Tekne nerenin yapımı?? Ayvalık yapımı gibi görünüyor
    bu tekne sallanır tabi hiç su kesimi yok çünkü:)

9. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

ne sen sor ne ben söyliyim mersinde ünal die pek muhterem bir zat anladım sanırım bizde düzelticiz die ugraşıyoruz

10. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

2. el tekne alsam daha ucuza daha ugraşsız olurdu
    birdaha kesinlikle sıfır tekne almam
    çürük olsun 2 el olsun:D

11. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

düzeltirsiniz sıkmayın canınızı, tahta parçası degilmi bu istediginizi yaparsınız:)