Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ahtapot Fırında

Konu, 'Kabuklu ve Kabuksuz Su Ürünleri yemekleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ben ahtapotu iki ayrı yolla pişiriyorum. İkisinde de asla dövmek yok, zaten hayvanı öldürüyoruz, bir de döverek öldürmek kötü. Üstelik derisi ve vantuzları ziyan olur.

1. Yöntem çoğunuzun bildiği şarap ve su ile düdüklüde kaynatarak. 2.5 kg lık ahtapot için yarım veya bir şişe kırmızı şarap ve 1 litre su yeterli. Sindirim sistemi ve mürekkep kesesi çıkartıldıktan sonra basınçlı tencerede tuz atmadan 1.5 saat kısık ateşte pişirilir.
    İsteyen deri ve vantuzlarını çıkarır, daha iyisi doğrayıp zeytinyağı eklenerek bunlarla yiyebilir.

2. Yöntem, derisine hasar vermeden içi boşaltılmış ahtapot borcam dedikleri kaba konur. Hiç su veya şarap koymadan fırında 200 derecede tutulur. Bu sırada suyunu salıyor. 1,5. saat sonra aşırı su salmışsa suyun bir kısmı atılır. Üzerine bir su bardağına yakın miktarda zeytin yağ dökülerek yine 200 derecede yarım saat pişirmeye devam edilir. Zeytin yağını tüm yüzeyini yağlayacak şekilde dökmeye çalışın.
    Fırından çıkardıktan sonra derisi zeytinyağı nedeniyle pırıl pırıldır. Sakın derisini ve vantuzlarını atmayın, sıcak veya ılık ya da artanı soğuk olarak yiyebilirsiniz. Hayvanı hiç yerden yere vurmamanıza rağmen yumuşar.

Edremit körfezinde Ekim ayından sonra taşlık sahillere yengeç yemek için gelen ahtapotları biz paçaları sıvayıp suya girerek elle yakalıyoruz. Hava çok soğuk olduğunda ise üzerine çivi çaktığım 2 metrelik bir sırıkla yakalıyoruz. Bu arada büyük yengece rastlarsak mecburen paça sıvama veya pantalon çıkarma işi oluyor. En iyisi derisine hiç hasar vermeden elle yakalamak.

Elle yakalanmış bir ahtapot

Ahtapota yem olmadan boya kovası ile yakalanmış yengeçler

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Şubat 2012
    hakan4117 ve MezarKabul bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Aaaa pavurya :)
    Tarif için teekkürler.

hakan4117 bunu beğendi.
  4. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

abi orkinos kafası nasıl pişiririz ya, bu konuda bir fikrin varmı? şaka felan değil cidden soruyorum

hakan4117 bunu beğendi.
  5. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Hiç ahtapot yemedim, yakalamadım nasıl yakalanır yöntemleri nelerdir bilmiyorum. Bu familya üyelerinin hiç birini yakalamayı yada avcılığını aklımın ucundan dahi geçirmedim. Bildiğim birşey var Aborjinler bile bu yöntemle avlanmıyordur. Lütfen biraz avınıza saygı gösterin, bu şekilde avlanıyorsanız ve devam edecekseniz bize saygı gösterin paylaşmayın yeni başlayanlara ve gençlere kötü örnek olmayın.

hakan4117 bunu beğendi.
  6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Haklısınız ama ahtapot görünce dayanamıyorum. Kasımda av sonunda livarda hala canlı olan 2 tane mercanı saldık, ahtapot ve yan yürüyen haşeratı bahriye hangi yöntemle yakalanırsa tencereye giriyor. Üstelik bu kadar zeki canlı olsa da.

Orkinos kafası nasıl pişirilir bilmem. Ama orkinosun karın kısmından alacağınız parçalara kikkoman döküp çiğ olarak yerseniz başka balık istemezsiniz.
    Yarım kiloluk mercanları da ne kadar parlıyor, şu renklere bak deyip denize salarsınız.

hakan4117 bunu beğendi.
  7. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

iyide şidi nerden bulacağız ahtapotu :)

hakan4117 bunu beğendi.
  8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İlk üye olduğum zamanlardan bir konuyu hortlatayım. :D

Bu ahtapotlar gördüğümüzde hiç bir işe yaramaz diye almayacağımız bir silikonla kıyıdan yakalandı. Bu silikonun altındaki üçlü kancayı dibe takılmaması için çıkarıyorum. Sırtındaki iğne yeterli oluyor. Baştan alttaki iğne nedeniyle çok silikon kaybettim.

Silikon da bu, pabuç gibi bir şey

PROCATCH TRAPPER 140MM 50GR PS-04 - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri

Bu da tencerede ocağın en küçük çapı olanın kısılarak 1.5 saat sonrası ahtapotun suyunu döküp üzerine zeytinyağ döküldükten sonra 15 dakika daha kısık ateşte pişirildikten sonraki hali. Derisi ve vantuzları çıkarılmadan tamamı yenebilir. 1.5 kglık ahtapot bu süreçte suyunu verdikten sonra bu boyuta geliyor. Fırında veya ateş üzerinde üzeri kapatılmış tencerede bu yöntemle pişen ahtapot en lezzetli olanıdır. Yerken limon sıkmanıza gerek yoktur.

9. hakan4117

hakan4117 Üye

Sayın Bülent Abi sizden daha çok şeyler öğreneceğiz sanırım ellerine ve emeğine sağlık.

KalamA bunu beğendi.
  10. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Bülent abi şu an nerdesin.Haftaya Akyakaya geçicem yazlığa yanına ugramak istiyorum.

11. DeepSilent

DeepSilent Üye

Ahtapot deniz ürünleri içinde kesinlikle bir numaram. Tarif için teşekkürler.