Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ahtapot....(Octopus) ve Av Teknikleri

ishak BALLICA

Daimi Üye
Adı
İshak Ballıca
Vücudu oldukça sağlam bir yapıda kaslı olup, manto-kafa ve kollardan oluşur.Tüm iç organların içinde bulunduğu mantonun içine alınan su, solunum amacıyla solungaçlardan geçdikten sonra, yine manto içerisinde bulunan bir sifon yardımı ile dışarıya püskürttürülür…Bu sifon sayesinde Ahtapot’un hareket yeteneğide sağlanmış olmaktadır.

Ahtapot’un deri altında bulunan kromatofor hücreleri sayesinde istediği anda renk değiştirebilme özelliği olup, canlı bu sayede bulunduğu ortama tam bir adaptasyon sağlıyabilmektedir…Kollarının altında hareket etmesini ve avını yakalamasını sağlayan düğme şeklinde vantuzlar yer almaktadır.

Ülkemizi çevreleyen Karadeniz,Ege ve Akdeniz’in bütün sularında görülmektedir.Ahtapot un kollarının merkezinde ağız olmak olmak üzere kafaya bağlantılıdır.Erkek ve dişilerin kol yapıları ve uzunlukları farklı farklı olup ;erkeklerde kollardan biri erkeklik organını oluşturur.Ahtapotlar tehlike anında bulunduğu durumdan kurtulmak için mürekkep bırakırlar..Bu sayede düşmanının görüş açısını engeller iken, püskürttüğü bu mürekkep aynı zamanda da düşmanının kısa süre dahi olsa koku alma organlarının hassasiyetini engellemiş olmaktadır.

Beslenme tarzı olarak da, küçük balıklardan tutunda, kafadan bacaklılara, yengeç vs gibi canlılardan bazı deniz kabuklularına kadar oldukça geniş bir yelpazededir.Yuvalarını sert çamur zeminden, kayalık ve taşlık alanlara kadar her tür zeminde seçtikleri gözlemlenmiştir.Bir diğer özelliği de kendisine ilginç gelen her türlü materyali -nesneyi getirip yuvasının önüne dizmesidir.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ahtapotların bir diğer özelliği de uzuvlarının kopması halinde zamanla tekrar geliştirebilmeleridir. Bilimsel adı neydi bilemedim:)

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İshak hocam ellerine sağlık açtığın değerli konular için,,bende sonra ahtopotun kolay ne güzel pişirme tarifini vereyim....

ishak BALLICA

Daimi Üye
Adı
İshak Ballıca
Ahtapotların bir diğer özelliği de uzuvlarının kopması halinde zamanla tekrar geliştirebilmeleridir. Bilimsel adı neydi bilemedim:)

Sevgili Selahattin, biliyorsun ahtabotun sekiz adet kolu var...Bu kollar sayesinde hareket eder, tırmanır,kendine yuva yaparşkendini savunur ve avını yakalar.vs vs vs..

İlle velakin bu kollardan birinin kopması halinde bildiğim kadarı ile haftalar içinde yeniden bir kolu çıkar..Sanırım bilmsel adı..rejenerasyon idi....

İshak hocam ellerine sağlık açtığın değerli konular için,,bende sonra ahtopotun kolay ne güzel pişirme tarifini vereyim....
Sevgili Bülent hocam, ahtabot salatasına bayılırım..;).Ama pişirken o kokuya da dayanmak lazım...:)

Vereceğiniz tarifi bekliyorum üstadım...

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Teşekkürler İshak Abi sen söyleyince hatırladım şimdi:)

35fish

Aktif Üye
Adı
ibrahim sözoğlu
Teşekkürler.

35fish

Aktif Üye
Adı
ibrahim sözoğlu
Süper pişiririm ben bunu.:)

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Paylaşım için teşekkürler...

Erol A.

Yeni Üye
pişirirken tencereye koyar,üstünü kapatacak şekilde doldurduğum çeşme suyuna 2 tane maden suyu sodası eklerim..bu onu yumuşatır.

çatalla etin sertliğini kontrol eder.yumuşadığını görünce elimi yakmasın diye soguk sudan geçirir.kollarını alırım..soymaya başlayınca vantuzlar ve zarı kolayca ayrılır etinden..parçaları dahada küçültür,zeytinyagı ve limonla salata olarak servis ederim.yada teşkilat uygunsa çok parçamaladan azcık mangalda kızartır yiyebilirsiniz.