Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AHTOPOT

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında 195277DEDE tarafından paylaşıldı.

1. 195277DEDE

195277DEDE Yeni Üye

Selam herkese
    Ahtopot yakalama tekniğini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
    Didim, Akbük, Kazıklı, Kuşadası avlandığım yerler.
    Herkese rastgele..
    DEDE

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Merhaba ,
    Ahtapotun tekneden avcılığında parangula diye bir olta çeşidi kullanıyorlar. Ben Kuşadası/Davutlarda yaşıyorum. Ben usta balıkçılardan böyle gördüm bu bölgede.. Alta 500 gr.lık kurşun kefal yada benzeri yemlik bir balık saçakların altına, saçaklara da cd yada onun yerini tutabilecek parlak yüzeyi düz malzemeler bağlanıyor. Kıyıda derin bölgeleri tercih ediyorlar, oltayı kaldırıp indirerek ahtapotun ilgisini çekiyorlar. Ahtapot cd ye vantuzlarıyla yapışıyor. Tekneye kadar çektikten sonra kepçeyle içeri alıyorsunuz. Ben hiç avlamadım ama avlayan çok balıkçı arkadaşım var. Ahtapot avı için soğuk hava tercih ediliyor. Geçen poyraz havada balıkçı arkadaşım bu yöntemle bir günde 80 kg. ahtapot yakalamış..
    http://jfas.ege.edu.tr/pdf/02_Begburs_21_1-2_2004.pdf bu sitede şekil olarak çizmiş incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi görürsünüz. Rasgelsin...

4. löngöz

löngöz Daimi Üye

Hayri arkadaşımızın söylediği gibi en iyi yakalama şekli parangula ile olur,,parangulayı balık avı marketlerde bulabilrsin....
    metal kısımları isparoz balığı gibi kesilmiş olan bir parangulayı ben gökovada kullanıyorum,,şimdi yanımda olmadığından resmini koyamadım,,genelde ahtapot çok derin olmayan küçük hava balıklarının olduğu koylarda ve taşlara 2-3 metre mesafelerde av bekler..bazen sardalya ile mercan avlarken derindede çıkar,,böyle durumda hemen parangulayı devreye sokarız...:)

5. 195277DEDE

195277DEDE Yeni Üye

arkadaşlar çok teşekkür ederim açıklamalar için ,,inşallah sert havayı yakalarsam çıkacam..rastgel sizlere..dede

6. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Ticari satışta şu an kilosu 15 tl yurt dışına ihraç oluyor, amatörlük sınırları dahilinde yakalayabilirsiniz amatör olmasam günde 200-300 kg yakalayacak teknik biliyorum fakat bu nesli korumak adına amatörlükle paylaşamıyorum.Rastgele saygılar.

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Münir bey.

Forumumuz amatör balık avı platformu olup,ticari paylaşımlara kapalıdır.Paylaşımlarımız hiçbir şekilde ticari çıkara araç edilmemelidir.Bu nedenle son mesajınız silinmiştir.
    Göstereceğiniz anlayış için teşekkür ederiiz.