Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AKDENİZ'DE KIYIDAN CANLI BIRAKMA İLE ZARGANA AVI VE TEKNİKLERİ

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında khyalp tarafından paylaşıldı.

1. khyalp

khyalp Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar;

Bu konuda size Antalya da zargana avcılığı ile ilgili bilgi ve deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Zargana'yı hepimizin bildiği üzere bazen canlı yem olarak kullanırız bazen de hedef av olarak seçeriz. Uzun ve ince vücut formu çok küçük pullar ile kaplı olan mavi gümüş ve sırtı lacivert in çok hoş bir tonuna sahip olan balık fosfor bakımından da oldukça zengindir.Masmavi kılçıkları ile lezzetli ve muhteşem derecede inatçı avcı bir balıktır.

Garfish (1).jpg

Zargana yakalayan dostlar bilirler bu balık ince ve narin görüntüsüne karşılık oldukça mücadeleci hatta inatçı bir yapıya sahiptir.
    Aslında denizlerimizin haydut balığı da denilebilir nasılsa bir lüfer mahallenin hırçın ve gaddar çocuğu ise yada bir levreğin oturaklı, ağırbaşlı bir kabadayı edası var ise zargananın da haydut ve fırsatçı bir karakteri vardır.Oltaya takılmış bir zargana su üstüne sıçrar ve elinden geleni yapar aslında tüm hünerini gösterir.

garfish.jpg

Antalya da zargana avcılığı aslında basittir zaman ve mekan uygun ise zargana yakalamamak için bir neden yoktur.Lakin hava durumu önem arz etmektedir havanın sakin ve denizin dalgasız olduğu zamanlar seçilir ise av verimi ve keyfi doruk noktalara ulaşacaktır ve en verimli saatleri gün doğumundan öğlen vaktine ve akşam suyu olarak gerçekleşir.Kısacası azimli bir avcı iseniz antalya da zargana avı yapabilirsiniz.Akdeniz'deki zargana lar sizi şaşırtmasın 80.90 cm lik hatta bir metrelik zargana lar da yakalamanız olasıdır.

zargana_301419.jpg

Peki ne zaman? nerede bulunur?

Havaların ısınması ile birlikte zargana yumurta dökmek için sıcak sulara iner yani güneye peki hangi aylarda iner bu balık antalya kıyılarına nisan, mayıs gibi görünmeye başlar ve zargana haziran, temmuz, ağustos gibi avcılığı doruk noktasına ulaşır. Maalesef erken dönemde yapılan avcılık ile yumurta dökmemiş dişi bireylerde oltanızı ziyaret edebiliyor önceden bilinmesi gereken bir husus.

Pekala zargana avlamak için gerekli ekipman nelerdir?

Aslında kıyıdan kullandığımız (2.70m 3.00m) spin kamışlar yeterli gelecektir zargana avı için makine seçimi ise size kalmış.Yani ben zargana avlamak istiyorum diyerek masraf yapmanıza gerek yoktur.

zargana-baligi-olta.jpg

Aslında pek de zor olamayan zargana avcılığı için iki yöntem kullanmaktayım.Bu yöntemler antalya kıyıları için kullandığım yöntemler.

Birinci yöntem;
    Makine kamış kombinasyonu misine olarak 0.28mm güvendiğiniz bir marka veya ip fluorocarbon leader, 6-7 numara uzun palalı çapraz bir kanca.Burada kancanın küçük ebatta olması canlı yemimizin daha uzun sure yaşaması içindir zira yakalanan zargana dan kancayı solungaçlarından çıkartmak zorunda kalıyoruz.Kamış atarımız ve hava koşullarına göre seçeceğimiz şamandıra ben İçine su konulabilen şamandıraları tercih ediyorum görünmez ve canlı yemi alan zargana için daha rahat sürükleyebileceği bir ağırlıkta oluyor ve kanca ile arasında 1,5 m olması yeterli.

Not; Bu yöntemde makinenizin klepe teli mutlaka açık olsun ve sürekli kontrol altında tutun yemi alan zargana bir süre gagası içinde yem ile uzaklaşma eğiliminde bulunuyor ve ağırlık hissettiği anda yemi bırakıyor yani her şeyi sil baştan tekrar etmek zorunda kalıyoruz.

İkincı yöntem ;
    Kamış makine kombinasyonu daha güvenilir bir yapıda olmalıdır.Burada ip, leader tercih ediyorum mono misina kullanmıyorum ve 3-4 numara uzun pala çapraz kanca.Bu yöntemde kayalık bölgelerde iseniz ki ben kayalık bölgelerde uyguluyorum canlı yemimizin sürekli olarak kontrol etmeniz gerekecektir zira şamandıra kullanmayacağız ve bu şekilde avcı olan bütün balıkları hedeflemekteyiz.Hiç bir ağırlık kullanmaksızın ve şamandıra canlı balığımızı atabildiğiniz kadar uzağa atın ve kalama ayarınız mutlaka kontrolde olsun Biraz sürprizlere açık olduğu gibi canlı yemimizi sık sık kontrol etmez iseniz fazlası ile takılmalar yaşarsınız.

not;Bu sistem uygun şekilde yapılır ise zargana dan tutunda sinarit, palamut, grida, ahtapota kadar bütün avcıları yakalama şansınız doğar.Bu sistemde sürpriz avlarım oldu.

Canlı Yem seçimi;

Aslında yem seçimi çok çeşitli gibi görünse de Antalya için kesinlikle en uygun yem ve bol miktarda yakalayabileceğimiz kupez balığı.İsmi yöresel olarak farklılık gösteren bu balığın alternatifi ise gün balığı (antalya da gelincik de deniliyor) olabilir.
    Gün Balığının renkleri ve hareketliliği sayesinde zargananın hayır diyemediğini bir çok kez deneyimledim bu neden ile gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliyorum ama önemli olan nokta balığımız canlı olacak.

thalassoma-pavo-wd38-600x400.jpg Kupes.jpg

Not;Bu iki sistemle avladığınız her zargana dan sonra mutlaka misinanızi kontrol ediniz zira zargana dişleri sayesinde misinanızi oldukça deforme edebiliyor gerekirse yeniden bağlayınız.

İster Yaz tatili olsun yada kısa bir seyahat Antalya da o kocaman zarganaları yakalayabileceğiniz iki kolay sistem avlarınız daim olsun.khyalp.

Son düzenleme: 21 Ocak 2016
    enginson, Stolz ve Levreko bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Levreko

Levreko Aktif Üye

Güzel anlatım olmuş elinize sağlık. Antalyada taktığınız canlı yemlerin çoğunu kayış balıkları diğer avcı balıklardan önce keskin dişleriyle kesip götürüyorlar canlı yeme bir bakıyorsunuz iğnede sadece sırt yüzgeci kalmış :) görünce büyük bir hayal kırıklığına uğruyorsunuz :) heleki bahsettiğiniz mevsimde de kayış balıklarının ürediği ve bol olduğu zaman bunu yazdım çünkü antalya dışından gelipte bu yöntemi deneyecekolacaklar buna hazır olsunlar sonra ne götürdü bu canlı yemi diye düşünmesinler :) kayış balıkları antalyada gümüş balığı derler baş belaları :) DSC01303.JPG

enginson, Stolz ve khyalp bunu beğendi.
  4. khyalp

khyalp Aktif Üye

Merhaba fatih bey;
    Kayış balıkları önceki yıllara göre Antalya sularında daha az görünüyor ve genelde gece daha aktif haldeler at çek avlarım da bir kaç adet denk gelmişti ama canlı bırakma ile ne sabah nede akşam suyu oltamı ziyaret etmediler yinede bilgi için teşekkür ederim.

Levreko ve Stolz bunu beğendi.