Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AKDENİZDEN AKYALAR

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında TAHİR GÜRHAN tarafından paylaşıldı.

1. TAHİR GÜRHAN

TAHİR GÜRHAN Aktif Üye

Sevgili Dostlar,
    Saros'dan İstanbul'a gelmiş ve hemen lüfer avına çıkmıştım. Yıllardır İstanbul'da avlanmamış olmam ve çok sevdiğim bir arkadaşımla denize çıktığımız için keyif aldım. Zaten İstanbul başka türlü çekilmez oluyor benim için. İki gün sonra Lüferleri ve İstanbul'u arkamda bırakarak yıllık güney seyahatime çıkmak üzere eşimle birlikte kendimizi havaalanında bulmuştuk. İstanbul'dan Adana'ya oradanda Silifke Taşucu'na sevgili dostum İrfan'ın yazlığına vardığımda sanki Ekim ayı Türkiye'si değilde tropik bir yere inmiş gibiydik.
    Yurdumuzun en güney ucunda avını çok sevdiğim Akya'ların peşine düşmek için az bir mesafe kalmıştı. Hava sıcaklığı 29-30 derece deniz suyu sıcaklığı 27 derece … inanılır gibi değil..
    Fakat rüzgar bazen açık denizin tüm mesafesini arkasına alarak devasa dalgalarla balığa çıkmayı imkansızlaştırabiliyor. Olsun güneş sıcacık hava ve deniz ve herşeyden önemlisi can dostlarla birlikteyiz. Bir de Akya oldumu daha iyisi Şam'da kayısı…

Sevgili dostumun 5 metrelik 60 hp motoru olan denizci bir teknesi var ve Akdeniz'in değişken havalarında bile güvenle avlanılabiliyor. Avlandığımız bölgede hemen hemen her tekne sahibi günün modası olan jig takımları edinip çok güzel avlar yapıyorlar. Biz de klasik canlı yem dip sırtısıyla avlandık ve avlarımızı genellikle 40 -70 metre derinliklerde gerçekleştirdik. Yörenin en büyük belalısı ise hemen hemen tüm akdenizi haraca bağlayan balon balıkları. Canlı yemi balonlara kaptırmadan Akya'lara sunmak hakikaten çok çok zor. Yörede bol bol bulunan yavru orkinoslar ki burada palamut deniliyor ve orta boy kalamar kullanarak avlandık. Palamut'larda en büyük sorun iğneye çok iyi monte edilmezse dönüyor ve performansı bozuk oluyor.

Hava şartları son derece kötüydü ve ancak birkaç gün denize çıkabildik. Sert rüzgar estiğinde ve özellikle güneybatı havalar güzel olduğunda da yaz aylarındaki kadar sıcak oluyordu.. Bunlarda da kuvvetli akıntı işimizi çok zorlaştırdı. Yine de şansımız yaver gitti. Bir gün önce yakaladığımız ufak bir tombik 20 metrelerde dolaşan ve acıkmış olan bir Akya'nın dikkatini çekmişti. Kısa ama keyifli bir mücadele sonunda 11 kglık bir güzellik teknedeydi.
    Ve sonraki günlerde de 4-11 kg arası çok keyifli avlar geçekleştirdik. Tabiki hedefimiz daha büyük trofeler ancak şu ana kadar ancak bunları tutabildik.

Berbat bir fırtına ve yağmur eşliğinde evde oturup birkaç satır yazıp sizlerlede paylaşmak istedim. Daha birkaç gün Akdenizin bu cennet köşesinde fırtınalar devam edecek gibi. Rüzgarların azalmasıyla birlikte avlanmaya devam edeceğim.

Sıcaklık biraz düşse bile hala 24 derece ve Saros'da tepelere kar yağdığını duyduğumdan beri iyice buralara ısınmaya başladım.
    Tekrar güzel avlarla karşınıza çıkana kadar AKDENİZ den sevgilerimle...

AKYALARIN SON HALİ

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Tahir Abi
    Çok güzel Akya'lar yakalamışsın.
    Yalnız bir şeyi merak ettim..
    Balıklar mı seni takip ediyor, sen mi balıkları anlayamadım :D
    Her zaman rastgelsin

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrikler tahir abi sen ustasın bu işte nereye gitsen balık seninle sanki :D

5. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

:):):)yazacak laf yok artık, tek kelime, Tebrikler en büyük usta.:harika::harika::harika:

6. Atila KÖKSAL

Atila KÖKSAL Aktif Üye

Tebrikler abi süper avlar almışsın devamına rast gelsin.

7. İstanbullu

İstanbullu Yeni Üye

Üstad eline sağlık.
    Anladığım kadarıyla yem olarak takılan balığın canlı olmasına gerek yok. Doğru mudur?

8. sabora

sabora Daimi Üye

Tahir Abi, bıraktığın yerden devam etmişsin diyecem ama durdurak bildiğinde yok hani. Eline diline sağlık tebrikler. Yine bulmuşun denizin güzelliklerini. Bizlerede fotoğrafla sunduğun işin teşekkürler. Afiyet olsun (Ayrıyeten yarasın :D)

9. Cazador

Cazador Aktif Üye

Tebrikler , rekora gidiyosunuz,çok güzel fotğraflar ve balıklar...darısı başımıza...

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tahir abi yine süpersin, ne güzel avlar yapmışsın. Tebrikler :)

11. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Gerçekten "WINE MAN SHOW" olmuş. Bu show hiç bitmesin inşallah, hep rastgelsin.