Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akü'lü Motor

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında bedri tarafından paylaşıldı.

1. bedri

bedri Aktif Üye

270x142 cm Zodiac tipi Bot için Akülü motor almak istiyorum,bu konuda hiç bilgim yok nasıl bir motor alayım,yardımınıza ihtiyacım var.Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

En az 44 lb olmalı. Aldığınız akünün amperi ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur ve mutlaka çift akü bulundurun. Denizde mi? yoksa gölde mi? kullanacaksınız, bu önemli bir unsur. Karadeniz sahiline çok uzak değilsiniz, eğer denizde kullanacaksanız 50 lb üzeri olsun.
    Naçizane bir tavsiye deniz için alıyorsanız bence vazgeçin.

4. bedri

bedri Aktif Üye

Latif kardeşim, öncelikle sana teşekkür ederim,Göl ve denizde kullanacağım daha çok denizde (Karadeniz'de Akçakoca'da) motor kürekten daha seri olur diye düşünmüştüm, (Tavsiyeni'de değerlendireceğim) tekrar teşekkür ederim.

5. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Bedri bey, Düzce'den olduğunuzu görünce tahmin ettiğim gibi Karadenize açılacaksınız. Bende tam bunun altını çizmek istemiştim. Ben Shakespeare 44 lb elektrikli motor kullandım. Ve sizin bot ile aynı ölçüde ızgara tabanlı bir botum vardı. Göller için mükemmel fakat deniz için biraz zayıf. Kıyı çizgisini takiben sürütme yapabilirsiniz fakat çok açılmak riskli olabilir, motor gücü dalgalar ile boğuşmaya muktedir değil bu sebeble vazgeçin demiştim. Avantajları yokda değil; hafif, sessiz, masrafsız. Alırsanız şimdiden hayırlı olsun.

6. bedri

bedri Aktif Üye

Latif kardeşim, ilginden dolayı sana çok teşekkür ederim,biraz bekleyeyim küreğe devam.Avların bereketli olsun,ras gele,allaha emanet ol.saygılar.

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Bedri bey,

Denizde şişme bot ile hele hele 44lb'lik motor ile avlanmak hem zor,hemde risklidir.44lb motor 2.2beygir güç üretir.(2 beygir üretirse iyidir) Bu güç deniz için birde denizin adı Karadeniz olunca insanı düşündürüyor.Almayın demiyorum ama alırsanız kürekle ne yapabiliyorsanız ondan fazlasını beklemeyin.
    Önerim, tek kişi kullanacaksanız en az 8 beygir tercihen 9.9 bir benzinli motordan yana olur.Ben 9.8 motor kullanıyordum,2 kez 5-7 havada 2-2,5 metre dalgada güç yetersiz geldiği için 15hp motor aldım.

8. bedri

bedri Aktif Üye

Erdal kardeşim teşekkür ederim,yorumları aldıktan sonra sizleri haklı buldum,Karadenizin vakti saati hiç belli olmuyor anında dalga yükseliyor Latif kardeşimde deniz için uygun görmedi ama göl için verim alırsın der,Botum 270x145x zoduyk tipi küçük,daha büyüğünü alıp sizin dediğiniz güçlü motor takmayı düşünüyorum,sanırın o zaman daha zevkli olur kanısındayım;Birde size şunu sorayım,Allah nasip ederse Temmuz ilk haftasında Balıkesir/Altınoluk'a gitmeyi düşünüyoruz 3 hafta kalıp İzmir/Özdereye geçeceğiz buralarda küçük botla verim alabilirmiyim,Ege karadenizden biraz uslu duruyor gibi.saygılar.

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Bedri abi açtığın konuyla ilgili gerekli bilgiler ustalar vermiş zaten,

Benim sana yardımcı olabileceğim konu Altınoluk konusunda:) Geçtiğimiz hafta oralardaydım, Orda amcam yaşadığı için teknede mevcuttu, ama ne yalan söyliyim tekneye hiç ihtiyaç duymadım, kıyıdan okadar verimli ki gittiğin zaman inanamıycaksın, çok keyif alacağından şüphem yok,

Tekneyle açılmayı tercih edersen, Erbakan villasının açıkları 70-80 metrelerde güzel mercan, yapıyor, ama şunu söyliyimki altınoluğun denizinede pek güvenmemek lazım, birden değişiyor denizin durumu,

Kıyı avına gelince, yapacağın takım şamandralı Kıbrıs, (beden 1 metre kadar) Akşam hava kararmasına yakın, 20:00 - 23:00 arası Bak neler olucak...:) Ne sarpalar, ne kefaller, ne kupesler 400-500gr altında olmamak şartıyla inan:) Selamlar abicim....

10. löngöz

löngöz Daimi Üye

bende Özdere konusunda birşeyler yazayım;40-60 mt lerde mercan çıkar ama botla riskli olur,,ayrıca akşam suyunda 20-25 mt lerde kolyos yapar,,birde sultan otelin arkasındaki kayalıkların önünde lidaki ve mırmır avlanılabilir,,havacılar iskelesindende kefal,sarpa avlama şansı vardır....

11. bedri

bedri Aktif Üye

Bülent arkadaşım,verdiğin bilgi için teşekkür ederim,anlattığına göre Bot'a gerek yok,her bir şekilde kıyıdan avlanabilirim.Bakın ben yıllardır o bölgelere defalarca gittim Sığacık,doğanbeyli,Ürkmez,Gümüldür,Özdere yoncaköy,meydanköy,Ahmetli bu sahili çok iyi bilirim bir tek Ürkmez'de Öğretmenler kampında balık tuttum Özdere (ortaköyde) Erkek kardeşimin evi var yıllardır gidip kaldığım halde bir türlü balık tutmam kısmet olmadı,allah nasip ederse gidince kendimi sırf balık tutmaya programlıyacağım,başka hiç bir şeyle uğraşmıyacağım vede oltamı attığımdada sizi hatırlayacağım kulağınızı çınlatacağım.tekrar teşekkür ederim.saygılarımla.