Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akvuryum aldım ama

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ozanozturk tarafından paylaşıldı.

1. ozanozturk

ozanozturk Yeni Üye

merhabalar,ben 2 gün önce akvaryum aldım 25 litrelik yaklaşık ve şimdi de balık almak istiyorum,ne tür alacağımı bilmiyorum, bu konularda acemiyim,alacağım balık (japon balığı hariç ) dayanıklı olmasını yani (hemen ölmemesini) benim o balığı uzun süre yaşatabileceğim bir balık olmasını istiyorum ,bana hangi balığı önerirsiniz ama çokta yavru yapmasını istemiyorum çiftlerin, hayırlı günler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. darthvader61

darthvader61 Aktif Üye

Sarı prenses olabilir. Neden fazla yavru istemiyorsunuz?

4. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

25 litre bir akvaryum sizin için zevk gibi gözüksede balıklar için ciddi bir eziyet alanı olur.
    Bu kadar küçük bir tankta anca bitki akvaryumu yapıp, içine bir kaçtane neon, küçük tetra türü balık, karidesler koyabilirsiniz, ama sakın bukadar küçük bir tankta başka birşeyler beslemeye çalışmayın.

5. Okan1

Okan1 Yeni Üye

25 lt lik akvaryum gerçekten küçük kalır ancak balık sayısını-çeşidini ciddi azaltıp, iyi bir filtrasyon ve bakımla hevesinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Neonlar önceden benim beslemiş olduğum görsel açıdan son derece beğendiğim tür ancak edindiğim bilgiler su değişimlerine vs. dayanıksız olduğudur. Bu yüzden japon balığını ben öneriyorum. Sayısı ise 3 ü geçmesin bence. ;)

25 lt lik akvaryumda ise zaten üretimi unutun desek yeridir.

6. tutarfatih

tutarfatih Aktif Üye

Öncelikle akvaryumu fazla süsi bitki taş ve kütükle doldurmayın ki hem balıklara daha fazla su ve alan kalsın hem de azot döngüsünü fazla zorlamayın. müteakiben çeşme suyunuzu ekleyip dinlendirmeye bırakın. Besleyeceğiniz balığın cinsine göre ısıtıcıyı ayarlayın. Mutlaka hava motoru ve debisi çok yüksek olmayan mümkünde en küçük motorlu filtreyi alın. 1 hafta sonra suya birkaç adet tetra bits yem atın ve azot döngüsünü yani akvaryumdaki hayatı başlatın. müteakip günlerde aynı şekilde yemlemeye devam edin. 2'nci haftanın sonunda 2 cüce vatoz alıp akvaryuma ekleyin. Bu balıklar sistemdeki en yararlı canlılar olacaktır. Yenmemiş yemleri tüketecek yosunlanmaya engel olacaklardır. 3'üncü haftanın sonunda sıcaklığı 26 dereceye ayarlayıp 3 küçük melek balığı ya da lepistes, Tetra, neon gibi balıklar besleyebilirsiniz. Sarı prenses gibi çok büyüyen ve hareketli türleri bu boyda bir akvaryum için tavsiye edemeyeceğim. Akvaryumunuz direk güneş ışığı alan bir yerde bulunmasın. Aldığınız balıkları en az 30 dakikaklık akvaryumdan su ekleme, balıkların içinde bulundukları kaptan su tahliye etme yöntemiyle yeni sularına alıştırmayı müteakip akvaryuma eklemeniz çok önemli. Akvaryumcular balıkları ellerinden çıkarana kadar sağlam tutabilmek maksadıyla akvaryumlarında tuz kullanırlar. Bu durumda suyun iletkenliği artar. Evinizdeki suya balıkları direk olarak bırakırsanız ozmotik şok yaşayabilir ve devamında ölebilirler. Balıkları akvaryuma ekledikten sonra haftada bir hortum yardımıyla dipteki pislikleri çekerek 1/4 oranında en az 3-4 gün dinlenmiş çeşme suyuyla su değişimi yapın. Değişimde eksilen su yerine koyacağınız suyu birden boca etmeyin yavaş yavaş ekleyin. En önemli konu hava motorunuzu hiç kapatmayın ve kesinlikle aşırı yemleme yapmayın. Bunlara dikkat ederseniz ve sistemi kurarken sabırlı davranırsanız balıklarınıza uzun yıllar sorunsuz olarak bakabilirsiniz. Kolay gelsin sevgiler selamlar..

7. Owti

Owti Aktif Üye

benim tavsiyem 1 disi 1 erkek beta beslemenizi tavsiye ederim hem dayanıklı hemde çok renkli bir balıktır görsel olarakta tatmin edici bir balıktır :)

8. büyükçolpan

büyükçolpan Aktif Üye

akvaryum hacmınız cok dusuk bana kalırsa 5 adet neon 5 adet raspora ve guzel canlı bıtkıler ıle bol kıraz karıdes koyarak cok hos bı goruntu yakalayabılırsınız

9. onder

onder Aktif Üye

Tam ben önerecektim. Benden çok yaşayacaksın Emrecim:).

10. Levreka

Levreka Aktif Üye

Tam uzmanı olduğum konuya cevap yazayım dedim, arkadaşlar benden önce davranmışlar. ;)

Hacim konusuna dikkat çekilmiş olması çok çok doğru. Yorumları dikkate almanızı önemle tavsiye ederim.

11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bu küçücük tankla bile neler yapabilirsin birkaç örnek sadece aşağıdakiler.
    Ben olsam nano 25litre diye arattırırım görsellerde, bir dene şapkan uçar, heleki youtubedeki örneklerini anlatmaya gerek yok.
    [​IMG][​IMG]