Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AKYA AVLARIM - AHMET ESGİ

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Ahmet ESGİ tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet ESGİ

Ahmet ESGİ Üye

AKYA AVLARIM

Balık sevdasına gönül veren bizlerin hayalindeki hedef balıkların en önemlilerindendir AKYA!.Bu avın mücadelesini yaşamamış olanlar,hayalinde canlandırmaya çalışırlar,nasıl bir atak,mücadele gücü,mücadele süresi,doğru techizat hangisi olmalı,yem,hangi mevsim v.b diğerek bir çok bilinmeyenin hayal gücü ile canlandırılıp yaşamaya çalışır.Aynı şekilde bu hazzı alanlar içinde ,bir daha yaşamak,daha büyük olanı ile mücadele v.b. diğerek gene hiç bitmeyecek bir tutkuyla devam eder.

Bu sevdayı defalarca yaşama şansına sahip olan şanslı kişilerdenim.Bu konudaki tecrübelerim,hayallerinizin doğru şekillendirmesi yönünden katkı sağlayacağını umuyorum.
    Unutulmaması gereken en önemli etkenlerden birisi,okuyarak ,seyrederek veya dinleyerek öğrendiklerimizlere kendi yorumumuzu katabilmektir.Ben hep bunun gayreti içinde oldum,zaman zaman kendimden bir şeyler katayım derken,saçma sapan işler de yaptığım çok olmuştur ama ,ancak bu şekilde ideale yakın doğruyu bulabiliyoruz.Aslında bu söylediklerim,
    Yaşamın her alanında sürekli yaşadıklarımız değimlidir?.

Bu konuyu özellikle vurgulamak istedim,nedeni kendimdir.Geçmişe dönüp baktığımda,hayal ettiklerimle yaptıklarım ne kadar tutarsız olduğunu görüyorum ki,Sevgili dostum,Sn.Pr.Dr. Cem Uzun’u tanıyana kadar.Benim için gerçek milad kendileri olmuştur.10 saniye içerisinde attığım düğümler varken,Cem’in bir düğüm için saatlerce uğraşması,kontrol etmesi,drag ayarlarını sanki bir kuyumcu terazisinde altın tartar gibi ayarlaması beni çok etkilemişti.Biliyorumki benim 10 saniyede attığım düğümü kendisi istese 3 saniyede de atabilirdi,ama püf noktasının trofe av da her noktanın özenle hazırlanmasıydı.Denize çıkmadan önce emniyetti,hepimizin çantasında olan veya olması gereken fenerin,tekneye binilmeden önce yanıp yanmadığının kontrol edilmesiydi.Bu vesile ile buradan kendilerine ,selam sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

HANGİSİ AKYA?
    6.jpg 1.jpg

AKYA -ÇIPLAK (17 kg) KUZU-SARIKURUK(19 kg)
    (yem zargana) (yem zargana)

Solda gördüğümüz balık,Akdeniz ve Güney Ege bölgesinde AKYA olarak bilinir.Kuzey Ege bölgesinde ise bu balık çıplak olarak bilinir.Gerçek AKYA budur.Son derece yırtıcı,aynı boyutlardaki KUZU’ya göre daha hafif ve daha hızlı bir balıktır.

Sağdaki resimde,KUZU yada SARIKUYRUK olarak bildiğimiz balıktır.Ancak bu balık Kuzey Ege bölgesinde AKYA olarak bilinir,gerçek AKYA ise Çıplak olarak bilinmektedir.Avcılığı diğerine göre daha sert ve mücadelesi daha yorucudur.

AVLANMA ŞEKLİ:
    16.jpg

Onlarca seçenek söylenebilir,bu nedenle bu yazımda sadece kendi yaptıklarımı yazmanın doğru olduğunu düşünüyorum.Bu konuda emek vermiş arkadaşlarımıza saygısızlık yapmak istemem.Benim en sevdiğim yöntem canlı yem sırtısıdır.
    18.jpg

KULLANDIĞIM TAKIMLAR:
    Makina: OMOTO-KAM 900 W
    Kamış: SHİMANO – TRAVELA 50-100 LB
    İp: Power-pro 100 LB
    Leader Misina :0.80 mm monoflament
    Köstek: :0.90 mm jinkai floracarbon
    İğne: 4.0-6.0-8.0 Circle Owner
    Yem zargana ise 1.0 gagalık ve 4.0 kısa pala normal owner iğne.
    Kurşun: su üstü ağırlıksız ve 300 gr’ a kadar.

DSCN3216.jpg
    [COLOR="Magenta"]KULLANDIĞIM SIRTI KURŞUNU

KULLANILACAK AĞIRLIK VE HIZ ?
    Sevgili AKIN KAPTAN'nın tablo halinde hazırladığı çalışmaların ciddi anlamda ışık tutacağı kanatindeyim.Tecrübelerim bu mevzunun son derece karmaşık olduğu yönündedir.Bir çok parametrenin etkin olduğu bir durum söz konusudur.Rüzgar,akıntı,teknenin hızı,teknenin akıntıya paralelmi yoksa ters yönde gitmesi,misinanın kalınlığı,kullandığınız ağırlık,gezdirdiğiniz canlı yemin türü?Asıl konumuz AKYA olduğuna göre,hepsini unutun,su üstü iyi netice alabileceğiniz kanatindeyim.Bir çok AKYA tarafımdan bu şekilde yakalanmıştır.Derinlik 25 metrenin altına düşmeyen bir merada iseniz,300 gr kullanabilirsiniz.Kıçtan takma motorlarda,rolanti hızı oldulca düşüktür.Sadece bu hızda dümen tutmaması ciddi sıkıntıdır.Rolantide kanaatim,takımın 25 metrelere indiği yönündedir.

İDEAL İP BOYU : 500 METRE
    MONOFLAMENT : 100 METRE
    FLORAKARBON : 3-5 METRE
    KURŞUN MESAFESİ : DERİNLİĞE BAĞLI OLARAK KÖSTEKTEN 15-30 METRE ARASI

CANLI YEMİN İĞNYE TAKILMASI:
    Zargana harici tüm balıkları,burun deliklerinden,
    Zargana,gaga iğnesi ve avcı iğne sidiklikden

Monoflament misina kullanmak,misinanın esneme özelliğinden dolayı,mücadele esnasında bana güç katmakta ve makinamı ve kamışımın ömrünü artırmaktadır.

DİĞER BİR YÖNTEM:
    Eğer balığın batık v.b gibi bir bölgede olduğunu biliyorsak ve derin suda isek,monoflament kullanmayalım,hemen köstek bitimine bağlayacağımız 500 gr civarı kurşunla,rölanti hızında dibi bulalım ve kurşunu dipte hissederek daireler çizelim.Bu şekilde ki denemelerde kamış elde olmalıdır.Kamış yuvasında çalışmayın.

[ATTACH]796.vB[/ATTACH]
    [ATTACH]783.vB[/ATTACH]

[FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]YEMLER:
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Gray"]Bir çok canlı balık türü kulanarak,AKYA yakalama şansım oldu.Kanaatim şudurki,merada o dönem fazlaca bulunabilen yemleri tercih etmektir.Netice itibari ile o dönem,merada lüfer varsa,AKYA lüfer peşindedir,bu tercih edilmelidir.Şartmıdır,tabiî ki değildir,ama alışkanlıklarına göre menü hazırlamak şansımı her zaman artırmıştır.

[FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]AKYA-45 KG (YEM PALAMUT)
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Gray"]Şu ana kadar yakalamayı başardığım en büyük AKYA dır.2009 EYLÜL sonu canlı palamut kullanarak yakalanmıştır.
    [ATTACH]785.vB[/ATTACH]
    [ATTACH]784.vB[/ATTACH]

[FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]MÜCADELESİ:[FONT="Arial Black"][COLOR="Gray"]Akya,yırtıcı bir balık olmasına rağmen,yemi parçalayacak yapıda dişlere sahip değildir.Bu nedenle hadefine odaklanıp korkusuzca saldıran ve ağzıyla kavrayıp yutma eğilimindedir.Dolayısıyla atak sırasında kalamanızın gevşek olmasını şiddtle tavsiye ederim.Aksi halde iğneye takılmadan yemi kaybedebilirsiniz.Ben yaklaşık 15 sn ye civarı bekleyip,tasmayı öyle vuruyorum.15-30 kg arası AKYAların mücadelenin ilk dakikalarında
    30 kg üstüne göre çok daha sert ve zor olduğuna şahit oldum.Ancak irileştikçe,fişeklemeler daha ağır ve kararlı süreninde bir o kadar uzadğıdır.İlk dakikalarda kararlı bir şekilde kalama almakta ,genellikle bu anlarda misinamın yeterli mücadele miktarında olması için teknemle üzerine giderim.Kamışın u olması ve çıkrıktan gelen kaloma sesleri ,rüzgarlı bir havada ise,misinanın gitar telini andıran tınıları tarifi imkansız adrenalin yüklemesidir.Kafa darbeleri,
    Hiç bitmeyecek bir kavga gibidir.Biraz soluklanmak için ben dinlenirim,o sırada gücünü yeniden toparlayan balıkta,yeniden kafa darbeleri ve alınan ataletle topladığınız misinadan bir 50 metre daha uzaklaşmasıdır.Akıntıya paralel bir şekilde ,AKYA SİZİ derin sulara doğru sürüklemeye çalışacaktır.Balığın büyüklüğüne,kalomanızın gücüne bağlı olarak mücadele süresi 10 ile 60 dakika arası değişecektir.Balık son gücünü şiddetle uygular ve sonuç alamayınca,artık sıra sizdedir ve onu çekersiniz.

[ATTACH]786.vB[/ATTACH]
    [ATTACH]787.vB[/ATTACH]
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]AKYA-18 KG (YEM İSTAVRİT)
    [ATTACH]793.vB[/ATTACH]
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]AKYA-36 KG (YEM PALAMUT)

[ATTACH]794.vB[/ATTACH]
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]TESLİM OLMUŞ AKYA -39 KG (YEM LÜFER)
    [ATTACH]789.vB[/ATTACH]
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"] AKYA – 31 KG (YEM KOLYOS)
    [ATTACH]790.vB[/ATTACH]
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"] AKYA – 36 KG (YEM-İSTAVRİT)
    [ATTACH]791.vB[/ATTACH]

[FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"] BEN VE SEVGİLİM

[ATTACH]792.vB[/ATTACH]

[FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"] AKYA – 28 KG
    [ATTACH]798.vB[/ATTACH]
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Navy"]AKYA-32KG(YEM KALAMAR)

[FONT="Arial Black"][COLOR="Gray"]2011 ocak ayı içinde kalamar kullanarak tuttuğum son kuzum.
    Çok hafif bir ekipman kullanarak vermiş olduğum bu avda kullandığım,REMİXON FİESTA 50 makinamın ,lineefe kamışın ve20 lp power pro ipin göstermiş olduğu mücade direnci alkışlanmayı fazlasıyla hak ettiler.

Hayallerinizin gerçek olması dileklerimle,
    Ahmet ESGİ[/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Ocak 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Harika ve detaylı bir anlatımla çok güzel bir konu hazırlamışsın sevgili Ahmet,bir çok arkadaşlarımızın faydalanacağı ve bir çok sorunun cevap bulabileceği bir konu,teşekkürler.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Ahmet,
    Hepsi de birbirinden güzel ve hepsi de trofe sınıfındaki bu kadar balığı yakalayabilmiş olmak ne müthiş bir duygudur kimbilir.
    bu arada açtığınız bu konu da harika bir paylaşım olmuş.
    Elinize sağlık.

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

söyleyecek tek söz gerçekten tebrikler....

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ahmet abi güzel bir konu olmuş eline sağlık.

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Ahmet bey sizi tebrik etmeden önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek isterim.Altına imzanızı attığınız bu avlar hakikaten alkışı hak ediyor.
    Yakın zamanda aldığım bot ve motor ile canlı yem sırtısı denemelerim oldu.Ancak bu denemelerimden beklediğim verimi alamadım.Sanırım biryerlerde yanlışlık yapıyorum.Yem genelde kısa sürede ölmüş oluyor.Mümkün ise iğnenin yeme takılışını anlatan birkaç kare resim ekleyebiliseniz sevinirim.
    Av bilgilerinde 0-300gr ağırlık kullandığınızı belirtmişsiniz.Bu ifadeniz tüm avlar içinmi geçerli,yoksa bahsettiğiniz av içinmi?.
    Yem ile tekne arasında nekadar mesafe bırakıyorsunuz,Süratiniz ve tercih ettiğiniz av derinliği gibi konulardada birkaç satır yazarsanız sevinirim.

Sanırım çok soru sordum..:)..Ama iyi haber, çabuk öğrenirim.:p

8. scirlin

scirlin Üye

süper anlatmış ve fotoğraflamışsın ah bide bu kuzulardan birni çekerken izleyebilsek sizi çok hoş olurdu ama yinede yeterince doyurucu şansın bol olsun. tebrikler.

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ahmet abi çok büyük bir avcısınız bu bir gerçek. Bu avların ayrıntılı ekipman ve teknik bilgilerini de paylaşmanız gerçekten paha biçilmez bilgiler. Çünkü yaptığınız avlar yılların deneyimini ve ciddi ölçüde bir maddi külfeti gerektiren avlar. Ortada her bir av için verilmiş ciddi emeklerin olduğu da bir gerçek. Canlı yem sırtısından başka jiggingin de hakkını mükemmel derecede vermiş olduğunuz raporlarınız da mevcut. Sizden gelecek en ufak bir bilgi bu foruma değer katacaktır. Teşekkür ederim bize yaptığınız katkılar için devamını da merakla bekliyoruz ellerinize sağlık.

10. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Sevgili Ahmet abi sizin videolarınızı ve açtığınız konuları hayranlıkla izliyorum, bu faydalı ve çok güzel paylaşımınız içinde çok teşekkür ederim.izninizle size sormak istediğim birkaç soru var.

Kullandığınız leader ve Fc.misinayı , takıma ortalama olarak kaçar metre bağlıyorsunuz.?

Takımı tekneden kaç metre salıyorsunuz.?

Taktığınız kurşunu,yemden kaç metre uzağa takıyorsunuz.

Son olarak sizin sinarit avlarınızdan birinde 300 gr kurşunla 30 metre derinden yemi çektiğinizi anlatmıştınız,bu ağırlıkla bu derinliğe inebilmek için takım kaç metre salmak gerekir ve takımın istediğimiz derinlikten geldiğini nasıl anlıyoruz.

Sorular çok oldu biliyorum ama artık hakkınızı helal edin:)

11. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

Son zamanlarda okudugum en düzgün ve tecrübe kokan bilgiler elinize saglık tutma şansımız olmasada sayenizde baya bi bilgi sahibi oldum .
    muhteşem trofelere sahipsiniz sizi tebrik ederim güzel anlatım içinde ayrıca teşekkürler.