Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akya Balığı Hakkında

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  Vücudu üzerinde ufak pulları olan, 8 ile 50 kg.
  gelebilen, uskumrugillerden olduğu tesbit edilen, diniz dibinde sürüler halinde yaşamayı seven, ortalama olarak 70cm.uzunluğunda bulunan, canavar bir deniz balığıdır.
  Küçük balıkları, yumuşakçalar ve kabukluları yiyerek beslenirler. Herne kadar uskumru gillerden olup yumuşak ve sakin görünmelerine karşın, bir pirina balığı gibi balıkları yok edercesine yemektedirler. Çıplak, Leka ,İ skender Balığı, Kuzu gibi isimlerle de bilinmektedirler. Bilhassa yaşam bölgeleri Ege ve Akdeniz bölgeleridir.

  Diğer Pelajik ve dip balıklarının geçmiş dönemlerde bilinçsizce ve bencilce avlanmaları gibi bu Akya balığıda aynı mantalite ile avlanmış ve nesli tükenme yok olma durumu ile karşı karşıya kalmıştır.

  Su ürünlerinin 1380 sayılı kanununun 2/1 nolu sirkülerinde de açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, bu Akya balığının avlanması için gerekli olan minimum boy uzunluğu : 30cm'dir. Bu uzunluğun altında avlanmaları kesinlikle yasaklanmış ve 36.madde de belirtilen cezalar ile cezalandırılması ön görülmüştür.

  Diğer taraftan 12 .Madde'nin 3. ve 4. bentlerinde belirtildiği gibi uzatma ağları ile dönem boyunca akya balığının 07.00 - 19.00 saatleri arasında avlanmaları ve Aynı şekilde Ege denizinde, Meriç nehrinin denize döküldüğü yer ile Boztepe burnunu birleştiren hattın doğusundaki alanda 15 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında Akya avcılığı yasaklanmıştır.

  Bu balıklar bir dip balığı olduklarından dolayı olta ile avlanmalarında dip takımları kullanılmaktadır. Misina kalınlığı 0.60mm. köstek uzunluğu 10-15 cm olabilir.Misinanın ucuna önce ağırlık olan 70 gram kurşun bağlanır, ardından fırdöndü ve 70-80cm boşluktan sonra 10 numara çelik olta bağlanır. Yem olarakta taze ufak canlılar rahatlıkla kullanılabilir.

  Balık yakalandığında olta ile sandala almak zordur hatta oltayı kopartabilir. Bu yüzden sandalınızda kepçe bulundurmanızda fayda vardır. Bu balığın şişi harika olmaktadır. kaynak:nurideniz
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar