Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akya(Çıplak), Melanur ve Lambuka

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Uzun süredir mevsim ve iş durumları nedeniyle balığa çıkamıyordum. Doğrusu kötü geçen yaz sezonu tüm hevesimi söndürmüştü. İstanbul'u etkisine alan sağanakların serinliği bizim buralara ulaşınca dün ve bugün cesaretimi toplayıp şansımı denedim. Bu aralar kanlı palamut diye bilinen (yazılı orkinos yavrusu) balığın ufak ufak başlaması lazımdı. Ancak Marmaris kıyılarında terör estiren lambukalar yüzey sırtılarına aman vermediğinden yemlik palamut tutmak gerçekten zor oldu. Zira silikon çaparisine bir defa yakalanan lambuka hiç durmadan debelenip zıplarken takımları kullanılmaz hale getiriyordu. Bu hırçın balık zevkli avına rağmen yem ve yemek olarak kötü olduğundan zaten zahmetli olan canlı yem bulma sürecini iyice uzatıyordu.

Yemlik ararken güzel bir melanur YOZURİ'ye hayır diyemedi.

Herşeye rağmen lambukalardan uzak kalabilmiş bir palamut sürüsü ancak bugün bulabildim. Büyümek için sabırsızlanan yavrular silikonun kalitesine ve yüzmesine bakmadan saldırıyordu. İyi palamut yapan meranın kerterizini alıp yakaladığım ilk canlı yemlik palamut ile sırtıya başladım ancak kanaması olan palamut 10 dakika içinde öldü ve katılaştı. Meraya geri dönüp palamut aramaya devam ettim. Yarım saat içinde ikinci ve üçünsünü yakaladım. Artık akşam suyu olmuştu. Akyaların yemlik balıkları aradığı kıyı çizgisini takip ederek evin yolunu tuttum. Tahmini 1 saat kadar sonra tam da bir burun açığında 14mt derinlikten geçerken beklediğim muhteşem vuruş geldi. Artık eskimiş Penn 345 GTİ çıkrık yılların verdiği yorgunlukla kaçırırken ona düşen bu zor işe destek olmak için makaraya baş parmağımla bastırdım. Misina parmağımın altından kaçarken 20 metre de gitse 50 metre de gitse eninde sonunda yorulacağını, beni ve 19 kg çekerli misinamı yenemeyeceğini ve bu fotoğrafları çekeceğemi biliyordum. Belki de o yüzden balıktan eskiden aldığım keyfi alamaz oldum. 10 dakikalık mücadeliyi bu yazın en büyük akyası ile bitirip eve döndüm. Herkese rastgelmesini dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 Aktif Üye

Umarım hepimize bir gün böyle "keyifsiz" avlar denk gelir. Tebrikler...:harika:

4. seagull

seagull Üye

tebrikler Kaptan uzun süren avsızlıktan sonra bence çok güzel bir gün olmuş. Daha irileri rasgelsin

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım nasıl keyifsizlik o beyaa :D yapma etme hep irilerle uğraşınca insan bu buhranlara giriyor demek ki :) daha iyileri dizlerini titreten av günleri nasip olur inşallah :D ras gele

6. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Günce,balıklar hepsi güzel kaptan.
    Yine kapaklık bir akya pozu.
    Yalnız çok yorulmuşsunuz.

7. emrepasa

emrepasa Aktif Üye

katılıyorum.rastgele.

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın,
    Yemliği de avcıyı da bulmuşsun.
    Her zaman rastgelsin

9. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Tebrikler Akın Kaptan.
    Keyifli hikayesiyle birlikte çok güzel kareler yakalamışsınız. Ellerinize sağlık.
    Bir çok kişi için "unutulmaz" sayılacak avın, bilen-ki içini doldurmak için belki yıllar gerekir- için rutinleşmesi düşündürücü...
    Keyifli avlar dilerim.
    Sevgi ve selamlarımla...

10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Ne güzel bir rapor olmuş Akın,sade ve sonu baştan belli.
    Kısmetini her şekilde çıkartma azmini tebrik ederim.

11. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Akın Kaptan'ım. Uzun zamandır lambuka raporu görmemiştik sitede. Sanırım Reşit Abi'den sonra adını duymamıştım. Nice neşeli avlara.