Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akya ve Taşhanisi (19 Mayıs 2012)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Uzun zamandır güzel bir av ile karşınıza çıkamıyorum. Hem boş vakit hemde balık durumları çok kötü. Bahane çok ama en kuvvetli bahane, bir türlü gelmek bilmeyen yaz ve ısınmıyan sular. Buna halen kesmeyen sağanak yağmurları ekleyince deniz halen kıvamına gelmedi diyebilirim. Olsun, yaz nasıl olsa gelecek. Yağmur hem denizde hem karada bereket demek. Denize dökülen derelerde büyüyen karidesler ve her türlü balık yavrusunun palazlanabilmek için en çok ihtiyaç duyduğu şey oksijen. Ani baskınlarla coşan dereler yumurtta ve larvaları oksijenle beslerken, azıcık palazlanmış olan yavurların bulanık sellerden istifade ile büyük balıklara yakalanmadan açık denizlere kavuşması mümkün oluyor. Bu sene uzun zamandır şahit olmadığım kadar çok atarina kıyıları doldurmuş. Hem korkak hem meraklılar. Onlardan beslenen sayısız yırtıcı yetmezmiş gibi arı kuşu olarak bilinen kuşlar bile sürülere dadanmış, üstün manevralarla denizin içinden balık yakalıyorlar.
    ATARİNA

En sevdiğim avlanma yöntemi dip sırtısı ama son zamanlarda hiç bir yöntem işe yaramıyor. Ortalık fıstık doluyken kimse benim leblebilere bakmıyor. Böyle zamanlarda balığı kıskandırmak çok zor. Bu nedenle herkes en çok iş yapan zokanın peşinde. Bu hevesle edindiğim çok özel bir sahteye şans vereyim istedim. YOZURI SASHIMI 3D SQUIRT. Kutuda dururken beni kandırmayı başardı. Tek problem azıcık iri olması. Üç boyutlu hologramı, hareketli püskülleri, güzel aksiyonu ile iyi bir kalamar imitasyonu. Bunun daha sade modelini uzun zamandır başarıyla kullanıyorum. Sinarit ve Lagosları kandırabiliyor. Henüz Akya'yı kandırabilen sahte bulamadım. Onun ilacı JIG veya canlı yem.
    YOZURI SASHIMI 3D SQUIRT

Bir açıp bir kapayan havaya kanıp açıldım. Bu ışık oyunları JIG avının önünü açabilir tahminiyle takım çantamın altlarında kalmış zokalara bir şans vereyim istedim. Kırmızısını bağlayıp taşın tepesinden seğirtmeye başladım. Başlarda balık bulucu ekranı tertemizken ekrana önce benim zoka sonra onunla oynaşan balıklar girdi. İşte bu görüntü beni gaza getirdi ve becerebildiğim en iyi aksiyona başladım. İlk 3,4 atış karavana olsada son atışta beklediğim kalama sesi geldi. 5 dakikalık mücadele ile balığı güverteye aldım. Sonraki denemelerim nafile. Taştaki balık dağıldı.

Dönüş yolunda yeni sahtemle devam edeyim istedim. 10 metrelerde cesur taşhanisi boyu kadar sahteye yakalanmayı başardı. Onu iade edip yola devam ettim.

Kayalık kıyı şeridini geçerken beklediğim ağırlık takıma çöktü. Lagos olduğuna hiç şüphe yoktu. Çuval gibi aldım içeri. Sonrası malum... Fotoğraf çek, arkadaşlara telefon edip hava at, gaza basıp eve dön, fırça ye, yemek ye, rapor yaz, survivor izle.

Herkese rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Denizci Bora

Denizci Bora Üye

Ellerinize sağlık, hikayenize ve balıklara bakıp şimdi ege akdeniz de olmak vardı dememek imkansız... Şu kalamar zokası da çok güzelmiş umarım konuştuğumuz kalamarların nicesini teknenize almanıza yardımcı olur, şimdiden rastgele...

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    İşin en zevkli kısımlarını çok güzel özetlemişsin.. :)
    Her zaman rastgelsin

5. m1976k

m1976k Aktif Üye

Akınım hayırlı olsun bakalım dediğin gibi sular ısınmadı bir türlü ama bol balığın çok yakın olduğunu hissediyorum yarın kenardan bi yoklama çekeceğim umarım bi lahozda ben kandırırım....

6. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Kaptanım ellerinize sağlık güzel balıklar. Her daim rat gelsin.

7. bluedeep83

bluedeep83 Üye

tebrikler usta şansınız daim olsun...

8. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Akın Kaptan,
    Zevkle dip sırtısı avlarınızı izliyorum ve imreniyorum.
    Bu yaz "dip sırtısı bilgi havuzu"nu hatmedip, deneyeceğim.
    İnşallah rastgeldiklerinizle tanışırım. Herdaim keyifli avlara.
    Sevgi ve selamlarımla...

9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım tebrikler harika bir rapor sonrası malum olan muhabbet çok güzel :D ehh işte sonrası her zaman olmayan şey olunca zevki hiç kaçmıyor :D

10. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Akın kaptan, çok güzel balıklar. Eline sağlık.
    Bir şey sormak istiyorum. Taşlık alanlarda dip sırtısı yaparken sahtenin taşlara taklımamasını nasıl sağlıyorsun?

11. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Teşekkürler Bora. Görüşmek dileği ile...

Sağol Şeref Abi. Balıktan sonra survivor yalan oldu. Şampiyonlar ligi finalini keyifle izledik.

Umarım.Merakla bekliyorum. Rastgelsin.

Sağolun size de rastgelsin.

Teşekkürler.

Dip sırtısı bilgi havuzuna zaman zaman bende dönüp bakıyorum. İyiki yazıya dökmüşüm. Yoksa unutulur giderdi.

Sağolun.