Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ALABALIK AVCILIĞI ve TEKNİKLERİ

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında BAYBORA tarafından paylaşıldı.

 1. BAYBORA

  BAYBORA Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.586
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  SİVAS
  Malum olduğu üzere 1 Nisan 2011 tarihi itibariyle "alabalık" avı için sezon açılmış olacak.O halde bu nadide balığın avcılığına dair kısa bir gözden geçirme yapmakta fayda var.
  Doğal alabalık türlerinin tümü de zorlu rakiplerdir.Tam bir etçil olan türümüz gözlerinin kafa üzerindeki konumu sebebiyle çok geniş bir görme konisine sahiptir.DOLAYISIYLA SİZ ONU GÖRMEDEN ÇOK ÖNCE O SİZİ GÖRMÜŞ VE TEDBİR ALMIŞ OLACAKTIR.
  Yine avcı balığımız olağanüstü bir DUYMA yetisi ile donatılmıştır.Su baındaki alçak sesle masum konuşmalar ve hatta aşka gelen avcının kendi kendine mırıldandığı bir şarkı dahi hedef için çok ciddi bir uyarıcıdır.
  Öte yandan dostumuz muazzam bir koku alma yeteneğiyle de donatılmıştır.Tabiat halinde avcı ve av olan hayvanlar genellikle bir ya da iki güçlü yetiye sahiptirler.Söz gelimi yaban domuzları ve geyikler çok iyi koku aldıkları halde çok iyi göremezler.Yaban koyunları ve keçiler çok iyi gördükleri halde sese karşı nispeten daha zayıf tepkiler verirler.BU ÜÇ YETİNİN AYNI MÜKEMMELLİKLE BİR ARAYA GELDİĞİ ENDER CANLILARDAN BİRİSİDİR.ALABALIK.
  Rakip bu kadar çetin olunca doğal olarak avı da o kadar zor olmaktadır.
  Avcıyı müptela eden de bu zorluğun taa kendisi olsa gerektir.
  Peki nasıl avlanmalıdır ?
  Pek çok usta arkadaşımız belki daha fazla ve daha faydalı bilgiler ekleyerek konuyu tamamlayacaktır.Naçizane dileğim budur.Anrcak kısaca dikkat edilmesi gereken haller özetlenmelidir.
  Alabalık avcısı mutlak suretle ve imkanlar ölçüsünde "kamufle" giyinmelidir.Kamuflaj her biri birer periskop olan iki dikkatli ve meraklı gözden avcıyı "nispeten" koruyacaktır.Ancak dikkat edilmesi gereken husus GİYİLECEK OLAN KAMUFLAJ GİYSİNİN ÇEVRE VE BİTKİ ÖRTÜSÜNE UYGUN RENKLERDE OLMASI ZARURETİDİR.Zira ortama aykırı olan her turlü rengi hedefimiz kolaylıkla ayırabilmekte ve tehdit olarak algılamaktıdır.Söz gelimi bir çam ormanı içerisindeki alabalık deresinde SAZ DESENLİ BİR KAMUFLAJLA AVLANMAK İLE HİÇ KAMUFLAJ GİYMEMEK ARASINDA DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDEN AZ FARK VARDIR.
  Alabalık avında su içerisine mecbur olmadıkça girmemek en doğrusudur.Çeşitli yerlerde ve vesilelerle izlenen videolarda bu hatanın avcı tarafından sıklıkla yapıldığı üzülerek görülmektedir.SUDA YÜRÜMEK GÖRSEL VE İŞİTSEL OLARAK HEDEF BALIĞA AÇIKÇA YAPILMKIŞ BİR TEHDİT OLMAKLA AV VERİMİNİ OLAĞANÜSTÜ DÜŞÜRMEKTEDİR.Alabalık sizin sudan geçtiğiniz anda varlığınızı bilecek ve beslenmekten vaz geçerek daha ağır bir içgüdü sebebiyle "saklanmayâ"-"yaşama devam edebilmeye" odaklanacaktır.
  En doğru haraket olta atılacak noktayı biraz uzaktan süzerek oraya dışardan yaklaşılabilecek en uygun güzergahı sabırla belirlemek.Bu güzergahtan sakınarak ve sessizce kerterize varmak ve mümkün olduğunca "nokta atışlar yaparak" alanı taramak ardından ancak ve sadece geliş yönü ve yolu kullanılarak dönmek ve aynı usulde bir sonraki kertediriz belirlemektir.İyi bir oltacı için bu hal üstelik daha da doyurucudur.
  Ancak her halükarda sudan geçmek zarureti varsa mutlak suretle küçük bir gölentinin bitimi ile çağlak noktasının başlangıcı arasındaki sığ sırttan geçiş yapmak DAHA AZ SES VE GÖRÜNTÜ VERMEYE SEBEP OLACAKTIR.Bu hal göz ardı edilmemelidir.
  Avlak mutlaka aşağıdan yukarıya doğru taranmalıdır.BU HAL ALABALIK AVCILIĞININ OLMAZ İSE OLMAZLARINDANDIR.ZİRA SUDAN GEÇİLDİĞİ TAKDİRDE SU SESİ AŞAĞIYA TAŞIYACAKTIR.YİNE HER TÜRLÜ HALDE SUDAN GEÇMEKLE ORTAYA ÇIKACAK PARTİKÜLLERDE SU TARAFINDAN AŞAĞIYA TAŞINACAKTIR.Bu hal içre ve bu saatten sonra aşağıda balık aramak tesadüfe talip olmak demektir.
  Avlağın aşağıdan yukarıya taranması zarureti bir başka pratik zorunluluğun da tabii neticesidir.AŞAĞIYA DOĞRU AVLANAN AVCI OLTASINI AŞAĞIYA DOĞRU ATACAK VE KENDİSİNE DOĞRU SARACAKTIR.YANİ AVCI AKINTIYA KARŞI SAHTESİNİ ÇEKECEKTİR.OYSA AKINTIYA KARŞI DEĞİL VE FAKAT AKINTIYLA BİRLİKTE ÇEKİLEN SAHTE AVCI SAHTEDİR.AKINTIYA KARŞI ÇEKİLEN BİR SAHTEYE ÖZELLİKLE TROFE BOYDA BİR ALABALIĞIN ATLAMASI ÇOK UZAK BİR İHTİMALDİR.
  Nereler arananacaktır ?
  Bu soruya mümkün olduğunca her yer cevabı verilmelidir.Ancak;alabalıklar kendi olağanüstü kamuflajları ve üstün görme yetenekleri sebebiyle çok fazla gezmek ihtiyacı hissetmezler.Şu altın kuraldır.ALABALIKLAR GÖREREK AVLANIRLAR.ANCAK TÜM AVCILAR GİBİ KENDİLERİNİN GÖRÜLMEMESİ İÇİN DE AZAMİ DİKKAT GÖSTERİRLER.Bu halde onları derince ve nispeten dar yapıdaki ağır çağlakların içlerinde,önü büyük taşlarla "ağaç kökleri ve dalaları doğal alabalığın pek rağbet etmediği barınaklardır-gökalada ise tam tersi geçerlidir-beslenmiş gölentilerde ve bu taşların hemen ardındaki köpüklü derinlikte, biraz geriye inildiğinde gölentinin çağlak ile birleşme-çağlağın başlama-noktasının hemen önünde, yine suyun bir yamaca ve veya büyük bir taşa ya da devrik bir ağaca çarparak döndüğü viraj noktalarında,şelale diplerindeki geniş çanaklarda aramak gerekir.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
  (Ortam kamuflajına örnek)
  Bu noktada gölenti ve veya ağır çağlak ya da viraj noktasının önce ve evvela avcıya yakın olan alt etekleri ve en son olarak üstteki derin çanak kısmı taranmalıdır.BÖYLELİKLE YUKARDAKİ BALIĞI ÜRKÜTMEDEN AŞAĞIDAKİNİ ALMAK MÜMKÜN OLACAKTIR.ANCAK ŞU BİLİNMELİDİR.ALT VE SİZE YAKIN ETEK KISMINDAN ALINACAK ALABALIK ORTA BOY VE DAHA KÜÇÜK İKEN YUKARI DİP ÇANAKTAN ALINACAK ALABALIK DAHA BÜYÜK VE ÇOĞUNLUKLA TROFE ALABALIKLAR ALINACAKTIR.
  Hangi saatlerde aranmalıdır?
  Alabalık avcılığı da tüm avcılığı da tüm avcılık kolları gibi zamana tabidir.Alabalıklar en çok ve en verimli avı sabahleyin güneş doğmazdan az evvelki alacakaranlık ile sabahın ilk 2-3 saatinde verirler.Aynı şekilde gün batımının hemen öncesi ve sonrası da verimli geçen bir zamandır.Ancak bu kesin bir kaide değildir.
  Çok fazla kurcalanmayan ve sıklıkla ziyaret edilmeyen ve özellikle ETRAFINDA YERLEŞKE BULUNMAYAN AVLAKLARDA ALABALIK GÜNÜN HER SAATİNDE AV VERİR.Etrafında ve yakınında karayolu ve yerleşke bulunan avlaklarda verilmi avlanmak için İNSAN UNSURUNU GÖZ ÖNÜNE ALMAK VE BUNA GÖRE AV SAATİNİ BELİRLEMEK GEREKİR.OLAĞANÜSTÜ ZEKİ OLAN ALABALIK BU GİBİ AVLAKLARDA İNSAN YOĞUNLUĞUNUN OLDUĞU SAATLERDE AVLANMAZ.SÖZ GELİMİ KÖYLERE ÇOK YAKIN AVLAKLARDA SABAHLEYİN HAYVAN SÜRÜLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ,DAĞITILMASI,SULANMASI,TRAKTÖRLERİN ŞEHRE VE VEYA TARLALARA HARAKET ETMESİ SEBEBİYLE SANILDIĞININ VE DÜŞÜNÜLDÜĞÜNÜN AKSİNE GÜNÜN İLK ERKEN SAATLERİ DEĞİL,İNSAN HARAKETİNİN AZALDIĞI ÖĞLEN VE ÖĞLENÜSTÜ SAATLERİ DAHA VERİMLİDİR.
  Görüleceği üzere alabalık avcısı ezber bozmalı adeta çalışmalı her şeyden önce ve en fazla düşünmelidir.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. BAYBORA

  BAYBORA Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.586
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  SİVAS
  Hangi havalarda aranmalıdır?
  Alabalık bahsedildiği üzere olağanüstü görme duyusu ile donatılmıştır.Bu sebeple çok açık ve güneşli günlerde avcılığı özellikle zordur.BU GİBİ AÇIK HAVALARDA AVCI SUYA GÖLGESİNİ DÜŞÜRMEMEYE OLAĞANÜSTÜ ÇABA SARFETMELİDİR.
  Ancak;çok hafif yağışlı ve fakat yağış olmamakla birlikte havanın durgun ama "kapalı" olduğu zamanlar istisnaen çok verimli zamanlardır.Bu sebeple ve özellikle havanın uzun süre açık seyrettiği yaz aylarında lokal olarak ortaya çıkan bir-iki günlük kapalı periyotlar özenle takip edilmelidir.
  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
  (avcının ödülü)

  Konu kullanılacak yemler ,yem seçimi,ve avcılık usulü hakkında devamla tamamlanacaktır.
   
 4. autan

  autan Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Murat Abi,
  Değerli bilgilerin için teşekkürler. Sivasa gelince beni ala avına götürme sözünü unutmamışsındır umarım.
   
 5. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Hayatımda bir defa alabalığı avlamak kısmet oldu.Karadeniz'in yayla eteklerinde avladığım bu güzel alabalığı yemek kısmet olmamıştı.İçini temizleyip tuzlayarak yayla evine bırakmıştım.Ertesi gün de üç kişi tereyağında kızaran doğal,gerçek alabalığı yağını katık ederek bana bana afiyetle yemişti.
  Fakat balığı üç günde zor kandırabildim.Dediğiniz gibi görüntüye müthiş duyarlı bir balık. Tutana kadar yatmadığım kaya altı,uzanmadığım taşlık kalmamaıştı.Oldukça uyanık bir mahluk.Bir o kadar da dalgacı.Artık kuyruk mu kafa mı olduğunu anlayamadığım vuru
  şlarla beni defalarca kandırmıştı.Tutunca da çocuklar gibi sevinmiştim.

  Tecrübenin eseri güzel notlarla süslenmiş bu yazı için teşekkürler...
   
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.865
  Beğeniler:
  6.787
  Şehir:
  İstanbul
  Çok güzel bir çalışma Murat
  Eline sağlık
   
 7. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ellerine sağlık güzel çalışma.
  Çok faydalı olduğu aşikar bu paylaşım için tebrikler Murat.
   
 8. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Elerin dert görmesin Murat abi,hazır sezon yaklaşmışken,
  Roman tadında çok faydalı bi çalışma olmuş.büyük bir keyifle okudum.:)
   
 9. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Keyifle okudum Murat abi valla aklıma düşürdün en sonunda bu alabalığı sezonda kısmet olursa yanındayız:) Değerli bilgiler ve bu insanı şevke getiren güzel anlatım için ellerine emeğine sağlık. :harika:
   
 10. Aybata74

  Aybata74 Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  743
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  İstanbul
  Harika bir paylaşım olmuş Murat abi, ellerine sağlık. Tatlı suda yaşayan yiyebildiğim tek balık Alabalık, kısmet olursa peşine düşeceğiz bizim ekip olarak;);) Sezonu bekliyoruz :D:D
   
  xxzfrxx bunu beğendi.
 11. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.592
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel bir çalışma olmuş, eline sağlık :)