Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alabalık avlakları

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında hnsengul tarafından paylaşıldı.

1. hnsengul

hnsengul Yeni Üye

Avlakları bulmak bence biraz emekle çok zor değil. Bunun için avlanmak istenen balıkların yaşama koşulları hakkında bilgi toplamak ve buna uygun coğrafyaları araştırmak, balıkların biyolojisi (en azından nasıl, ne zamanlarda beslendikleri, üredikleri, yetişkin boylara nasıl geldikleri) yeterli olacaktır. Bunun hem deniz hem içsu balık avcılığı için geçerli olduğunu düşünüyorum. Basit bir örnek ve başlangıç için şunu söyleyebilirim ki; alabalık çiftliklerinin kurulu olduğu akarsuların çiftliklerden daha yüksek irtifaları bence garantili avlaklardır. Zira, bu akarsuların kimyası, sıcaklıkları vb. koşulları alabalıklar için uygun yerlerdir. Elbette ulaşım, rahat bir avcılığa müsade edip etmemesi, avcının yaşı, kilosu, sportifliği vb. faktörleri de gözönüne alarak en uygun mekanlar bulunabilir. Bunun için biraz coğrafya, biraz biyoloji, biraz ulaşım koşulları araştırması yeterli olacaktır. Bu yoldan bulunacak yeni yerler hem bilinen belli meraların kurumasını önleyecek hem de değişik branşlarda kişisel gelişimi artıracaktır. Benim gibi biraz fiziksel handikapları (yaş, kilo, bel fıtığı, vb.) olan birisi için seçenekler azalıyorsa da gençler için birçok seçenek var:)

Bu yaklaşımla çevreci, sağlıklı, verimli ve zevkli avcılıklar yapılabileceğini düşünüyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar