Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Alabalık

Mustafa 1'sen

Aktif Üye
Adı
Mustafa Raşit KÖTÜLÜKETMEZ
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ben genellikle bunlari kullaniyorum vede sonuç her zaman olumlu olmuştur Akif kardeşim.Avlak yerindeki börtü böceğe göre ara ara vuruş durumuna göre değiştiredebilirsin☺
Fotoğraf ta yüklüyorum inşallah doğru yapıyorum vede sende görebiliyorsundur.Görüp görmediğinle alakalıda cevap verirsen bende ona göre sana yardımcı olup olmadığımı anlayayım Akif kardeşim..

Ekli dosyalar

duke_nukem

Aktif Üye
Adı
akif
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ben genellikle bunlari kullaniyorum vede sonuç her zaman olumlu olmuştur Akif kardeşim.Avlak yerindeki börtü böceğe göre ara ara vuruş durumuna göre değiştiredebilirsin☺
Fotoğraf ta yüklüyorum inşallah doğru yapıyorum vede sende görebiliyorsundur.Görüp görmediğinle alakalıda cevap verirsen bende ona göre sana yardımcı olup olmadığımı anlayayım Akif kardeşim..
Kardeşim görüntüyü gördüm ve çok beğendim :D önerilerini kesinlikle değerlendireceğim. eline sağlık.

duke_nukem

Aktif Üye
Adı
akif
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Eğer derede avlanacaksaniz 2.40 kamış çok uzun gelir.. Mümkün mertebe 1.50-1.80 cm civarında kamış boyu yeterlidir bence.. Makine ise 1000-2000 kafa olabilir.. :)
o zaman 2.00 lık bir kamış ve ona uygın bir makine alayım. aynı zamanda lrf de de kullanabilirim bu seti iyi de olur.

Mustafa 1'sen

Aktif Üye
Adı
Mustafa Raşit KÖTÜLÜKETMEZ
Kan Grubu
B Rh Pozitif
k
o zaman 2.00 lık bir kamış ve ona uygın bir makine alayım. aynı zamanda lrf de de kullanabilirim bu seti iyi de olur.
Ne demek Akif kardeş yardımcı olabildiysek ne mutlu,fakat Taha beyin soylediklerini de dikkate alalım lütfen bizim Karadenizi vede rakımı yüksek yerlerdeki dereleri biliyorsun ama daha geniş merakarda avlanacaksan her tavsiye senin için verimli olacaktir.Tercih senindir bereketli avlar dilerim☺

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Enes
Güzel bir doğada keyifli avlar yapmışsın

Adı
Enes DURU
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bu alabalık olayı çok keyifli görünüyor. daha önce Trabzonda bundan 15 sene önce amcamlar fındık dalından yaptıkları kamışın ucuna 4-5 metre misina bağlayıp deredeki taşların altından çıkardıkları iri buğday tanesi kadar böcekleri toplayıp ağızlarına atıp şişmelerini bekledikten sonra misinanın ucundaki iğneye geçirir öyle tutarlardı. Daha önce hiç deneyimim olmadı ama sanırım kurban bayramında nasip olursa Trabzonda yım. Uzungöle yakın köyüm. Böyle tepelerden başlayıp Uzungöle kadar dere kenarından yürüye yürüye av yapmayı planlıyorum. Amacım yemek değil tuttuklarımı zaten bırakırım ama kırmızı pullu alabalığın tadını da hiçbir şeye değişmem :harika:. Nasıl bir kamış ve hangi yem, sahte kullanmalıyım ufacık bilgi koparabilir miyim acaba :)
Kullandığım ekipmanı yukarıda yazmıştım. Derelerin etrafında ağaç, çalı çırpı olduğundan alabalık avında 165cm ve 180 cm kamışlar tercihimdir.
Genellikle kamışın atarı 1-11 3-15 5-15 gibi bir aralıkta olması tercih edilir. Makine olarak ben hep 10luk olanlardan kullandım. Şayet göllerde avlanacaksanız ve gölün etrafı açık ise 240 - 270 cm 5-15 hatta 10-30 atarlı kamış öneririm. Yem olarak dereler için 1-2 numara mepps aglia gümüş üzeri kırmızı, mavi benekli ve aglia tw modellerini, Göllerde 2-3 numara aynı modeller ve ek olarak 7, 10.5, 14 grlık kastmasterleri tavsiye ederim.

Adı
Enes DURU
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Harika bir zevki vardır Akif bey..2.40 lık spin kamış yeter de artar bile.Yem olarak da mepsin her rengini kullana bilirsin ama siyah üzerine yeşil benekliyi kullanırsanız birde kırmızı puantiyeliyi eminim ki yüzünüz gulecektir.Aslen bende Samsun'luyum fakat defalarca kez gerek Samsunda gerekse Doğu Karadenizimizim çeşitli yerlerinde bunu tecrübe ettim.Eğer imkanin varsa o akan derelerde fly fishingi de denemeni tavsiye ederim.
Tadına doyamayacaksin.Ufakda olsa kırmızı beneklinin aksiyonu heyecanı bir baskadır.Şimdiden şansın bol bereketli olsun dilerim.Rastgele☺
Karadeniz derelerinde 240 cm çok fazla uzun bence abi. Hem yürürken hem de meppsi atarken ağaçlara takılır. En İdeali 165 - 180 cm bir kamış ve 1000'lik bir makina bence