Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alyanak,Tuzda İlik Oldu....

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında sa®gozmehmet tarafından paylaşıldı.

1. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Sevgili arkadaşlar merhaba;
    Genelde hep av paylaşımı yaparım ama bu sefer tarzımı değiştireyim istedim...
    Çok sevdiğim ve avcılığına methiyeler düzdüğüm Ümit kardeşim geçenlerde bana bir Alyanak sözü verdi ve yerine getirdi sağolsun...
    Haliyle bu balık tava olmayacağı için,hadi bende tuzda yapayım istedim...Çok da güzel oldu...
    Kısaca yapılışından bahsedeyim belki yapmak isteyen arkadaşlar olabilir...Haliyle eski restorancı olduğumuz için elimiz yatkın bu işlere :D

Malzemeler : Alyanak (2 kg)- Kalın tuz 4 kg - 3 yumurta akı - Limon kabuğu - 3 diş sarmısak - Maydanoz veya Defne yaprağı

Yapılışı : Balık pulları üzerinde olacak ve sadece içi ve solungacı temizlenecek.(bana temizlenip geldiği için folyoya sadım) Daha sonra bir kabın içinde tuz ve yumurta akı iyice karıştırılacak,harcın tam kıvamda olması için yeteri kadar su ilave edilecek.Örnek verecek olursak,inşaat ustalarının kullandığı kalekim harcı gibi olacak kıvamı...Fırın tepsisine peçete yardımıyla yağ sürülüp,balığın boyu ve enine yetecek kadar tuz harcı serilir.Bu tuz harcının kalınlığı serçe parmağını geçmemeli...Balığın içine limon kabuğu,sarmısak,maydanoz veya defne yaprağı koyulur.Balığın ağzı bir kürdan ile açık bırakılır ve tuza yatırılır...Daha sonra balığın üzerini aynı kalınlıkta olacak şekilde bir güzel tuzla kaplanır ...

Balığın ağzı tuz harcıyla kesinlikle kapanmamalı...Bu işlem bittikten sonra fırın ısısını 200 dereceye ayarlanır...Folyo ile kaplarsak 1 saat 25 dakika,eğer balık üzerinde pulu varsa folyoya sarmaya gerek olmadığından 1 saat yeterli gelmektedir...Benim tavsiyem pulu ayıklanıp folyoya sarmanız olacak,zira bu şekilde olduğunda,balık yağını dışarıya salmamakta ve etin içine iyice işlemektedir...Önemli nokta,tuzun açık olan ete kesinlikle temas etmemesidir.Zira tuzu et içine çeker ve yenmeyecek duruma gelebilir...
    Yapacak arkadaşlara şimdiden afiyet olsun...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Mehmet'im,
    Ellerine sağlık kardeşim harika gözüküyor,bu arada ne balıkmı o öyle be,tezgahlarda görmedim böyle iri bir balık. :)
    Yavrularının gözlerinden öperim kardeşim Allah bağışlasın.

4. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Teşekkürler Mustafa abim;
    evet o gördüğün Alyanak :D temizlenmişi tam 2 kilo :D biz alışkınız böyle balıklara :D Bebeler de ellerinden öper abim,Selamlar.

5. veterinarian

veterinarian Yeni Üye

2 kg ram gelen alyanakta kolay kolay tezgahlarda görülmez :) helal olsun tutana sizede afiyet olsun bakalım biz bu akşam ne yapacaz

6. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

:) Teşekkür Ederim...

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Afiyet olsun Mehmet
    Leziz görünüyor

8. oktay16

oktay16 Moderatör

Afiyet olsun mehmet abi, Tarif çok güzel..:)