Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör balıkçı kılığında denizi bitirdiniz!

Konu, 'Genel Konular' kısmında caberia tarafından paylaşıldı.

 1. caberia

  caberia Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  2 Haziran 2010
  Mesajlar:
  740
  Beğeniler:
  129
  Şehir:
  istanbul
  9/12/2012 tarihli Milliyet gazetesi yazarlarından Mehveş EVİN'in köşe yazısından alıntıdır,olayın ciddiyeti hesap yapınca ortaya çıkıyor !

  “Amatör balıkçıyım” diyerek yasadışı balık avı ve ticareti yapanların denizlere verdiği zararı tahmin bile edemezsiniz... Neredeyse trol ve gırgır kadar fazla!

  SAD’ın kibarca “Bilinçsiz amatör balıkçı” dediği bu modele ben, kısaca “Denizaltı zontası” diyorum.

  “Geceleri ellerinde zıpkınla toplanıp, balığın en bol olduğu yerde en az 15 kişilik gruplar halinde dalıyorlar... Bir gecede yasadışı yollarla 350 kilo balığı vurup, büyük paralar kazanıyorlar. Sahil Güvenlik mi? Onları da atlatmayı biliyorlar...”
  Bu sözleri, Muğla’nın Akyazı ilçesinde kıyı balıkçılarıyla görüşmeye gittiğimde pek çok balıkçıdan duydum. Bu deniz magandalarına karşı kimse bir şey yapamıyor, çünkü bir nevi mafya olmuş haldeler. Uğraşmaya kalkanların tehdit edildiği, hatta gözdağı olarak bacağına kurşun sıkıldığı da oluyor. Rivayet o ki, bunu yapanların arasında askerler de var.
  Akyazı’daki bu vahim hikaye, Türkiye’de göz yumulan sayısız eko-sistem katliamına yalnızca bir örnek. Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), bilinçsiz amatör balık avının denizlerdeki canlı çeşitliliğini tehdit ettiğini açıkladı.

  4 milyon amatör balıkçı
  Türkiye’de yılda en az bir defa av yapmak kaydıyla, 200 bine yakını su altı olmak üzere 4 milyona civarında deniz amatör balıkçısı bulunuyor. SAD, deniz eko-sistemindeki olumsuz etkisini her gün artıran bilinçsiz amatör avcılığa karşı ‘Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi’ başlattı.
  Buradaki dert, elinde zıpkınla suya dalıp 1-2 balık vuran veya oltayla 1 kilo balık tutanlarla uğraşmak değil. Amatör kisvesi altında ticarete soyunanları engelleyebilmek...

  Böyle giderse kaybedeceğiz
  Bu sorun sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok yerinde var. Durumun ciddiyetini kavrayan ülkeler buna göre önlem alıyor. SAD Çevre Bilimleri Uzmanı Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi Yürütücüsü Ozan Veryeri, “Türkiye’nin de artık bu gerçekle yüzleşmesinin vakti geldi. Eğer böyle giderse denizlerimizdeki çeşitliği ve dengeyi bir daha geri kazanamamak üzere kaybedebiliriz” diyor.
  Düşünün, biz tezgahtaki çinekopların boyunu ölçüp devletin önlem alması için bunca çaba harcarken... Belki de tezgahtaki bazı balıklar, yukarıda anlattığım gibi kendine “Amatör balıkçı” diyen üçkağıtçıların getirdiği balıklar!
  Evet, topu sadece profesyonel balıkçılara atmakla olmuyor... Bireyler de kendi sorumluluklarının farkında olmalı. Ticari amaçla, sportif dalışın haricinde atılan her zıpkının, sallanan her kurşunun aslında kendi geleceğine bir tehdit olduğunu bilse, ne değişir?
  “Hmmm nefis bir deniz balığı” diye atlamadan önce, balığın nereden ve nasıl alındığını öğrenerek siz de tüketici olarak sorumluluğunuzu bilin.

  YAĞMURDAN KAÇAN BALIK DOLUYA TUTULUYOR

  * Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de, 4 milyon civarındaki amatör balıkçıyla birlikte av malzemesi, tekne imalatı ve satışı, lojistik hizmetler, amatör balıkçının tuttuğu balığı tüketen kesim de düşünüldüğünde amatör balıkçılıkla ilişkili bireylerin sayısı 10 milyonu buluyor.
  * Öyle ki balıkçılık malzemesi satan tek bir mağazadan yılda 5 tona kadar olta kurşunu alınıp denize bırakılırken, 1000-1500 arasında su altı tüfeği satılabiliyor.
  * Trol ve gırgırlardan kaçarak üremek için kıyılara yaklaşan balıkların bilinçsiz amatör avcılık nedeniyle neredeyse değil üremek, hayatta kalmak için bile hiç şansı kalmıyor. Adeta yağmurdan kaçan balık doluya tutuluyor.

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Emir Şengezer

  Emir Şengezer Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  14 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.477
  Beğeniler:
  61
  Gece zıpkınla dalanlarla amatör balıkçıları aynı sınıfa koymuş sanki.
   
 4. night fisher

  night fisher Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  bursa
  Mehveş,sever abartıyı.Tabiiki doğrular var yazısında ama,ona kalsa hertürlü av yasaklanmalı...
   
 5. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Yine canı sıkılmış ne yapayım ne yazayım demiş bilmeden etmeden, yok gırgırdan kaçan balığı amatör avcı bitiriyormuş bırak bu işleri teyze gazetecilik yap etliye sütlüye dokunda, bir işe yara demezlermi adama
   
 6. levend

  levend Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  25 Kasım 2012
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Profesyonellerin baskısına maruz kalınca okunu amatöre çevirmiş.
   
 7. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bu kendini şirin zanneden teyze yazılarını biraz takip ederseniz, Hıncalın çakmasıdır.Yani blaa,blaa,blaaa....
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.747
  Beğeniler:
  6.688
  Şehir:
  İstanbul
  Bilinçsiz avcılardan, gözü dönmüş zıpkıncılardan,limit tanımaz sözde amatörlerden biz de şikayetçi değilmiyiz zaten? Şikayetçiyiz. Şikayet etsek gelip bakan var mı, varsa bile yakalanıp ceza alan kaç kişi, cezalar caydırıcı mı?

  Bir Fransız'ın levrek avında görmüştüm, video burada da paylaşıldı.
  Adam yakaladığı balıklara çoraplara takılan etiketler gibi etiket takarak satışa sunuyordu.

  Menşei önemli. Satıcı satın aldığı balığın menşeini balığın üstüne yazmalı, yazılmamış olanlar yasadışı ilan edilip toplanmalı.

  Zıpkınla vurulmuş balığı almamalı, vergi levhası olmayan avcıdan balık satın almamalı diyeceğim ama daha gırgırın trolün katlettiği yavru balıkları bile kapışıp alıyorlar.
  Neresinden tutsan elde kalıyor.. :(
   
 9. Cüneyt Hoca

  Cüneyt Hoca Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  896
  Beğeniler:
  20
  Yazıda haklılık payıda yok değil.
  Çanakkalede tekneyle avlandığımız bir merada zıpkıncıların içine giremedikleri dar kaya oyuklarını dinamitle patlattıkarını bile duyduk.
  Zıpkınla ticari manada çok sayıda avlanan insan sayısı bir hayli fazla. Öyleki yaz sezonunda neredeyse bazı balık lokantalarının ve madrabazların kadrolu dalgıçları bile olabilmekte.