Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör balıkçılara kötü haber

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında röntgenci58 tarafından paylaşıldı.

1. röntgenci58

röntgenci58 Yeni Üye

hükümetin yakın zamanda planladığı kanun tasarısı taslağına göre Hobi amaçlı balık tutmak isteyenler artık Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izin alacak. İzin almayana 200 lira ceza kesilecek.haberin devamı Haliç'te olta sallamak izne bağlanıyor-Sabah - 12 Kasım 2013
    umarım bu konu detaylı bi şekilde ele alınır ve biz amatörleri üzecek bir sonuç çıkmaz ve av hayvanları için olumlu bir sonuç çıkar. :confused:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Kasım 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

amatör balıkçılar izin alarak avlanacak, yine gırgırlar sonarla yaprak avlamaya devam edecek.
    hani adalet? önce izin almış olanları bir denetlesinler de sonra iş bize gelsin...

4. senihcan

senihcan Daimi Üye

Aslında bir nevi güzel bir olay tabi işi yine devletin para vurgununa çevirmezlerse belge için 50 tl ücret falan gibi. Hatta eğitim falan tarzı bir şey istenirse de belki forum olarak toplu bir eğitim falan düzenlenir ama daha detayları belli değil tam yasa hazırlanmamış.

5. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Halkın cebindeki parayı nasıl alabilirim diye düşünen hükümetin "fon" yaratma adına yaptığı bir şey gibi geldi bana. Napalım almışken sarısından alırız :)

6. gelberi

gelberi Yeni Üye

Eğer para ile izin satmaya kalkarlarsa giderim balığa geldimi ceza yazmaya dikerim kamışı oraya benim değil kardeşim geldiğimde burada duruyordu bende bir denizde arkadaşa bakıp çıkacaktım diyerek bakındım der kamışı orada bırakır giderim. Nereden nasıl para alsam diye ne cinlikler düşünüyorlar Allah sonumuzu hayr etsin inşallah

7. hcicek

hcicek Aktif Üye

Bildiğim kadarıyla şu an tarım ve köy işlerinin "amatör balıkçı belgesi" diye bir belge veriyor 1 adet resim ve 20 TL ile başvuruda bulunuyorsunuz hemen size çıkarıp veriyorlar, sanırım bunu yasa haline getirecekler, ki aslında mantığı ne anlamış değilim, mesele 20 TL ise tamm onu verelim de elinde bir adam olta ile tutmaya çalışıyorsa o adam zaten amatördür bunun daha hangi kısmını anlamıyorlar ki ?

8. Emirrrrr

Emirrrrr Yeni Üye

Hobi amaçlı balık tutmak isteyenler artık Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izin alacak. İzin almayana 200 lira ceza kesilecek.

Son güncelleme: 12 Kasım 2013 09:27 Mynet haber bugün 7.310.123 defa, bu haber 4.478 defa okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılara ve balıkçı teknelerine yönelik kuralların sil baştan belirlendiği "Su Ürünleri Kanun Tasarısını" tamamladı. Tasarıya göre, 18-60 yaş arasındaki kişilerin spor veya dinlenme amaçlı balık avcılıkları Bakanlık iznine bağlanacak.

Gölde, deniz kenarında oltayla ya da kayık ve teknelerlehobi amaçlı balık tutanlar önce Bakanlıktan izin alacak. Bunu ihlal edenler 200 lira para cezasına çarptırılacak.

1971'de çıkarılan Su Ürünleri Kanunu'nun ardından 42 yıl sonra sil baştan yeniden yazılan kanun tasarısı taslağında, "su ürünleri ve avcılık" ile ilgili izinleri düzenleyen 5'inci madde, balıkçılıkla ilgili yeni bir tartışmayı da alevlendirdi. Söz konusu maddenin üçüncü fıkrasında, "Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan 18 ile 60 yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır" ifadesi yer alıyor. Söz konusu madde genel olarak "hobi amaçlı balık tutmayı" ifade ettiği için deniz kenarı ya da göl gibi yerlerden olta sallayarak balık tutanların da bu kapsama gireceği ifade ediliyor. Buna göre Boğaz'da, Haliç'te oltayla balık tutanlar da Bakanlık'tan izin belgesi almak zorunda kalacak.

'SINIRLARIN BELİRLENMESİ GEREKİR'

Uzman görüşlerinin alınmasının ardından son şekli verilerek Meclis'e gönderilecek olan "Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı"ndaki söz konusu madde için net bir sınır çizilmesi gerektiğini ifade eden Amatör Olta Balıkçıları Derneği'nden (RastgeleDer) Kahraman Melek, aksi takdirde kapsamının çok geniş olacağını söyledi. Melek, şunları dile getirdi: "Bu tip bir belge özellikle iç sular için çok önemli. Ama eğitim karşılığı verilmesi gereken belgenin bir tür ticari kazanç kapısına dönüştürülmemesi gerektiğini düşünüyorum."

ÖNCE EĞİTİM SONRA BELGE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın getireceği yeni kanun tasarısında dinlenme ve spor amaçlı balıkçılık yapacak kişilere verilecek izin belgesi, belli bir süre eğitim karşılığında olacak. Temel balıkçılık eğitimini alacak kişiler, izin belgesi ile istedikleri yerde avcılık yapabilecek. Bakanlık bürokratlarından edinilen bilgiye göre, düzenlemenin esas amacı balık türlerinin kayıt altına alınması ve korunmasını sağlamak. Bakanlık belge ve eğitimlerin içeriğini ayrı bir yönetmelikle düzenleyecek.

9. ismailakkuş

ismailakkuş Yeni Üye

10. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye

cook zorlasiyor iyimi kötümü bilemedim

11. oktay16

oktay16 Moderatör

Doğayı korumak adına yapılan bir girişim olduğunu düşünüyorum, deniz veya göl kenarına giden ve bu hobi ile hiç bir bağlantısı olmadan olta atan, sonrasında etrafındaki pisliğini temizlemeyip giden insanlara biraz sorumluluk yüklemek için atılan bir adım, fena da olmamış hani.:) Bu zamana kadar çevremdeki tüm arkadaşlarımı uyardım nüfüs kağıdı ile tarım ve köy işleri bakanlığına başvurup 10-15 tl karşılığında amatör balıkçılık belgesini alması için, artık bu belgeyi almakta biraz zorlaşacak anladığım akadarı ile....