Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Amator balikcilik belgesi??

ozgurco

Yeni Üye
rastgele
bu balik tutma belgesi zorunlu diyorlar da, alan,
avlanırken kendisine sorulan. Denetime ugrayan var mi. Alalım mı yani.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Kim diyor ki zorunlu diye?
Yok öyle bir şey

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Gerçekten zorunlu değil mi ABİ ?

Ama hep öyle konuşuluyor.

Tekne ile balık avı organizasyonlarında Sahil güvenlik kontrol etmek isteyebilir diyorlar abi.

Sahil33

Daimi Üye
zorunluluk yok tebliğide yazıyo denetim yapsalar keşke hala tırıviri var mesine ağlar var daha neler var iş belge olsun o kolay

quardian

Yeni Üye
hayır asla zorunlu değil daha yasalaşmadı bakın ben tarım ve köy işlerini aradım sordum nereden alabilirim diye ordaki memur direk dedi neden boşuna para veriyorsunuz daha yasalaşmadı belge falan istenmiyor dedi. şayet gelipte belgeni göster diyen olursa hangi sayılı yasaya göre istiyorsun diye sorun ısrar ederse cezasını kessin o ceza makbuzunu bize gönderin biz hallederiz dediler.

Ersin1903

Daimi Üye
Kıyıdan avlanırken amatör balıkçılık belgesi kesinlikle zorunlu değil ama ben geçenlerde ikamet ettiğim bölgedeki ilçe tarım müdürlüğünden 5dk içerisinde aldım. Gerekli olan şey 20tl + 1 resim + kimlik fotokopisi... Belgeyi almamın sebebi zorunluluk veya denetim yaparlar endişesi değildi, sadece hobimle ilgili elimde resmi bir belge bulundurabilmekti amacım yoksa bu belgenin alınması zorunlu falan değil, zorunluluk getirirlersede bu sadece vatandaşın cebinden biraz daha tırtıklamak amacıyla çıkarılan birşey olur diye düşünüyorum :mad:

Ama tekneden avlanırken bazen sahil güvenliğin evrak sorduğunu duydum bende, tabi onunda vardır bir prosedürü konuyla ilgili daha çok bilgisi olan abiler - arkadaşlar bilgi verecektir..

Adı
youtube.com/c/ahmettemizler
Kan Grubu
A Rh Pozitif
caydırıcı olması açısından buna gerek görüldü ,sahillerde balık tutmayı belli kurallara bağlamak,balık neslini korumak,üremelerine izin vermek,her balık yavrulayana kadar doğal ortamında kalsın demekse amaç tamam. uyulursa ben kendi adıma varım,gittim belgemide aldım, amma önce şu denizin dibini kazıyanları bir daha görmek istemiyorum ,göz göre göre balık neslini kurutanları ,çocuklarımızın geleceklerini çalanları,doğanın dengesini bozanları, şiddetle kınıyorum, balık neden bu kadar azaldı sorusunun cevabı, evi başına yıkılan bir adama neden burada oturmuyorsun sorusu kadar anlamsız .

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
rastgele
bu balik tutma belgesi zorunlu diyorlar da, alan,
avlanırken kendisine sorulan. Denetime ugrayan var mi. Alalım mı yani.
Aşağıda sorduğunuz sorunun cevabına ait Tarım Köy İşleri Bakanlığı'nın Resmi gazetede yayımlanan tebliği ve tasarısı yer almaktadır.

Konuyu kısaca özetlersek;

1) Konuyla ilgili ,Tarım Köy işleri Bakanlığının 2008/49 nolu Tebliği'nin 4 Maddesinin 1.fıkrasınca Amatör Balıkçılık Belgesi bulundurulması zorunlu değildir.(Şu anki durumda böyledir.)

2) Tarım Köy İşleri Bakanlığının Su Ürünleri Kanunu Tasarısı Taslağı hazırlanmış,( Şu an için taslak aşamasında olup, yasallaşmamıştır.) ve bunun 5 Maddesinin 3.fıkrasına göre Bakanlıktan izin alınması gerekecektir.

Sonuç olarak;

Şu an için böyle bir belge sorulması mümkün olmamakla beraber, tasarı yasallaştığında Amatör Balıkçı Belgesi almak zorunlu olacaktır.

Tasarı ne zaman yasallaşır işte bu konuda bir şey söyleyemiyorum. :)

Sevgiyle, ve sağlıcakla kalın.

21 Ağustos 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26974
TEBLİĞ
Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:
2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ
AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ
(TEBLİĞ NO: 2008/49)

İKİNCİ BÖLÜM
Amatör Balıkçılık Yapılması
Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

SU ÜRÜNLERİ KANUNU TASARISI TASLAĞI

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Su Ürünleri Avcılık İzinleri, Balıkçı Gemileri, Av Araç ve Gereçleri,
Avcılığı, Yetiştiriciliği
Su ürünleri avcılık izinleri
MADDE 5- (1) Ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak balıkçılar, kendilerinin ve avcılıkta kullanacakları gemiler ile yardımcı gemilerinin kayıtlarını yaptırmak ve Bakanlıktan izin almak zorundadır. Bu iznin verilmesi için istenecek bilgi ve belgeler ile verilme şartları, şekli ve geçerlilik süresi Bakanlıkça belirlenir.
(2) Toplama yöntemi ile ticari su ürünleri avcılığı yapacaklar Bakanlıktan izin almak zorundadır. Bu iznin verilmesi için istenecek bilgi ve belgeler ile verilme şartları, şekli ve geçerlilik süresi Bakanlıkça belirlenir.
(3) Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan onsekiz ile altmış yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır. Bu iznin verilmesi için istenecek bilgi ve belgeler ile verilme şartları, şekli ve geçerlilik süresi Bakanlıkça belirlenir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Yasal olarak herhangi bir zorunluluğu bulunmamakta, ancak ilerleyen dönemde kıyıdan olta atmak isteyenlere bile mecbur bırakılacak gibi bir dedikodu benimde kulağıma geldi. Baktığın zaman 20tl. gibi bir rakkam tutuyor tarım ve köy işleri bakanlığından 10 dk içinde alıp cebine koyabilirsin :)