Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amator balikcilik belgesi??

Konu, 'Sohbet' kısmında ozgurco tarafından paylaşıldı.

1. ozgurco

ozgurco Yeni Üye

rastgele
    bu balik tutma belgesi zorunlu diyorlar da, alan,
    avlanırken kendisine sorulan. Denetime ugrayan var mi. Alalım mı yani.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Alın bulunsun kenarda.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kim diyor ki zorunlu diye?
    Yok öyle bir şey

5. karatepe

karatepe Aktif Üye

Gerçekten zorunlu değil mi ABİ ?

Ama hep öyle konuşuluyor.

Tekne ile balık avı organizasyonlarında Sahil güvenlik kontrol etmek isteyebilir diyorlar abi.

6. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

zorunluluk yok tebliğide yazıyo denetim yapsalar keşke hala tırıviri var mesine ağlar var daha neler var iş belge olsun o kolay

7. quardian

quardian Yeni Üye

hayır asla zorunlu değil daha yasalaşmadı bakın ben tarım ve köy işlerini aradım sordum nereden alabilirim diye ordaki memur direk dedi neden boşuna para veriyorsunuz daha yasalaşmadı belge falan istenmiyor dedi. şayet gelipte belgeni göster diyen olursa hangi sayılı yasaya göre istiyorsun diye sorun ısrar ederse cezasını kessin o ceza makbuzunu bize gönderin biz hallederiz dediler.

8. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Kıyıdan avlanırken amatör balıkçılık belgesi kesinlikle zorunlu değil ama ben geçenlerde ikamet ettiğim bölgedeki ilçe tarım müdürlüğünden 5dk içerisinde aldım. Gerekli olan şey 20tl + 1 resim + kimlik fotokopisi... Belgeyi almamın sebebi zorunluluk veya denetim yaparlar endişesi değildi, sadece hobimle ilgili elimde resmi bir belge bulundurabilmekti amacım yoksa bu belgenin alınması zorunlu falan değil, zorunluluk getirirlersede bu sadece vatandaşın cebinden biraz daha tırtıklamak amacıyla çıkarılan birşey olur diye düşünüyorum :mad:

Ama tekneden avlanırken bazen sahil güvenliğin evrak sorduğunu duydum bende, tabi onunda vardır bir prosedürü konuyla ilgili daha çok bilgisi olan abiler - arkadaşlar bilgi verecektir..

9. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

caydırıcı olması açısından buna gerek görüldü ,sahillerde balık tutmayı belli kurallara bağlamak,balık neslini korumak,üremelerine izin vermek,her balık yavrulayana kadar doğal ortamında kalsın demekse amaç tamam. uyulursa ben kendi adıma varım,gittim belgemide aldım, amma önce şu denizin dibini kazıyanları bir daha görmek istemiyorum ,göz göre göre balık neslini kurutanları ,çocuklarımızın geleceklerini çalanları,doğanın dengesini bozanları, şiddetle kınıyorum, balık neden bu kadar azaldı sorusunun cevabı, evi başına yıkılan bir adama neden burada oturmuyorsun sorusu kadar anlamsız .

Oktay34 bunu beğendi.
  10. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Aşağıda sorduğunuz sorunun cevabına ait Tarım Köy İşleri Bakanlığı'nın Resmi gazetede yayımlanan tebliği ve tasarısı yer almaktadır.

Konuyu kısaca özetlersek;

1) Konuyla ilgili ,Tarım Köy işleri Bakanlığının 2008/49 nolu Tebliği'nin 4 Maddesinin 1.fıkrasınca Amatör Balıkçılık Belgesi bulundurulması zorunlu değildir.(Şu anki durumda böyledir.)

2) Tarım Köy İşleri Bakanlığının Su Ürünleri Kanunu Tasarısı Taslağı hazırlanmış,( Şu an için taslak aşamasında olup, yasallaşmamıştır.) ve bunun 5 Maddesinin 3.fıkrasına göre Bakanlıktan izin alınması gerekecektir.

Sonuç olarak;

Şu an için böyle bir belge sorulması mümkün olmamakla beraber, tasarı yasallaştığında Amatör Balıkçı Belgesi almak zorunlu olacaktır.

Tasarı ne zaman yasallaşır işte bu konuda bir şey söyleyemiyorum. :)

Sevgiyle, ve sağlıcakla kalın.

21 Ağustos 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26974
    TEBLİĞ
    Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:
    2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ
    AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ
    (TEBLİĞ NO: 2008/49)

İKİNCİ BÖLÜM
    Amatör Balıkçılık Yapılması
    Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
    MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

SU ÜRÜNLERİ KANUNU TASARISI TASLAĞI

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Su Ürünleri Avcılık İzinleri, Balıkçı Gemileri, Av Araç ve Gereçleri,
    Avcılığı, Yetiştiriciliği
    Su ürünleri avcılık izinleri
    MADDE 5- (1) Ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak balıkçılar, kendilerinin ve avcılıkta kullanacakları gemiler ile yardımcı gemilerinin kayıtlarını yaptırmak ve Bakanlıktan izin almak zorundadır. Bu iznin verilmesi için istenecek bilgi ve belgeler ile verilme şartları, şekli ve geçerlilik süresi Bakanlıkça belirlenir.
    (2) Toplama yöntemi ile ticari su ürünleri avcılığı yapacaklar Bakanlıktan izin almak zorundadır. Bu iznin verilmesi için istenecek bilgi ve belgeler ile verilme şartları, şekli ve geçerlilik süresi Bakanlıkça belirlenir.
    (3) Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan onsekiz ile altmış yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır. Bu iznin verilmesi için istenecek bilgi ve belgeler ile verilme şartları, şekli ve geçerlilik süresi Bakanlıkça belirlenir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mart 2014
  11. oktay16

oktay16 Moderatör

Yasal olarak herhangi bir zorunluluğu bulunmamakta, ancak ilerleyen dönemde kıyıdan olta atmak isteyenlere bile mecbur bırakılacak gibi bir dedikodu benimde kulağıma geldi. Baktığın zaman 20tl. gibi bir rakkam tutuyor tarım ve köy işleri bakanlığından 10 dk içinde alıp cebine koyabilirsin :)