Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör Balıkçıya karşı bir saldırı başladı ve devam ediyor

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  ANKARA
  Evet, nedendir bilinmez, aylardır Amatör Balıkçıya bir saldırıdır, bir yıpratma kampanyasıdır başlatıldı ve devam ediyor. Hem de Balıkçılar, ilgi alanları balık olan paydaşlar tarafından.

  Yakın bir zaman önce Profesyonel Balıkçılığın Endüstriyel Balıkçılar olarak bilinen kesimi, yani Trol ve Gırgır balıkçılarından bazı temsilcileri bir yandan, Geleneksel Balıkçılar, yani Küçük Ölçekli Kıyı Balıkçıları olarak dernekleşmiş olan bazı kişiler diğer yandan Amatör Balıkçılığı konu etmeye, kendilerine alakasız bir rakip yaratmaya ya da amatörmüş gibi yapıp kuzu postuna sığmaya uğraşmaktalar.

  Bir düşünelim.
  Ne oluyor ve neden oluyor acaba?


  Endüstriyel Balıkçı bir reis diyor ki;
  “Amatör balıkçılık, ticari amacı olmadan tamamen dinlenmek ve boş zamanı değerlendirmek gayesiyle yapılan balık avcılığı olduğundan ve bunların stoklar üzerinde herhangi bir etkisinin olmaması nedeniyle dikkate alınma konumları söz konusu değildir. Evet, bunu yazan Prof. kendince çok mantıklı bir değerlendirme yapmış ve tabiri caizse çuvallamıştır.
  Bu gün sayıları 4 milyonu bulan bu amatör balıkçıların stoklar üzerinde hiç etkisi yoktur çünkü stokların amk... yuyolar, fakat ne yazık ki adları Amatör Balıkçı."


  Konu irdelenip, ne diyorsun anlamadım, Amatör Balıkçı benim. Aklını başına al, önce beni anla sonra da derdini anlat diyorsun.
  "Ben kıyıdan olta ya da ağ ile avlanıp, hiç bir vergi ödemeksizin satan, kaçak, yasa dışı olarak avıma ortak olan kişileri Amatör Balıkçı biliyordum" diyor. Tartışmalar, anlatımlar sonucunda GERÇEK Amatör Balıkçının ne olduğu konusunda şimdilik mutabık kalınıyor. Ancak nereye kadar sürer bilinmez.

  Tam da bir hafta sonra "aslında ben Amatör Balıkçıların hakkını savunuyorum" diyen bir kişi çıkıyor. “Türkiye’de bir yılda avlanan balığın %10 una avlayan Amatör Balıkçının avında gözü olanın gözü çıksın” gibi, hangi istatistiki veriye dayalı olduğunu ispat edemediği bir iddia ortaya koyuyor. Bu verinin nereden elde edildiğini ısrarla soruyorsunuz.
  Cevap verecektim, hatta istersem bilgiye boğarım, ama üzerime çok geldiniz, cevap yok size diyor. Sonra da siz beni yanlış anladınız, ben o cümlede ironi yaptıydım diyor.
  Keşke bunu onca tartışma yaşanmadan söyleseydi. Hadi o cümleyi kaleme alan kişi bazı kişilerle alay etmek amacıyla tersini söyledi, ironi yaptı da ben anlamamışım diyelim.

  Bir diğer yandan uzmanlık alanı Ticari Av Araçları ve Avlama Teknolojisi ile Ticari Balıkçı Gemileri ve Donanımı olan bir akademisyen sahne alıyor. 9 yıl önce kendisinin de üyesi olduğu ve üyelik gereklerini yerine getirmediği için üyeliğine son verilen Amatör Olta Balıkçıları Derneğinin Amatör Su Ürünleri Avcılığı Sirküleri Danışma Kurulu Toplantılarında verdiği görüşlerle düzenlenen kuralları günümüzde, yani 9 yıl sonra, üstelik verileri saptırarak eleştireceği tutuyor.
  Mesela sürdürülebilirliği ön planda tutan tüm ülkelerin Amatör Balık Avcılığı Kuralları içerisinde yer alıp, 1996 yılında ilk kez yayınlanmış olan 29/2 Amatör Sirkülerimizde de zaten “Amatör balıkçılıkta (alabalık avı hariç) her türlü doğal (solucan, balık, böcek vs.) ve yapay yem kullanılabilir.” şeklinde bulunan, ancak 2004 yılında bir gaflet ile kurallara “Alabalık avcılığında kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları hariç; her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.” şeklinde dahil edilen ve 2008 yılında yayınlanan 2/2 Amatör Tebliğe tebliğe RASTGELE-DER’in yaptığı talep ile “Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır.” şeklinde tekrar giren sürdürülebilirlik amaçlı kuralı Geleneksel Balıkçılığı engellediği gerekçesiyle eleştirmeye kalkıyor. Eleştirebilir. Sorun olmaz.

  Bir bilim adamı olan bu kişi hızını alamayıp, ülkemizde uygulanagelen Balık Avcılığı kuralları içerisinde Amatör Balıkçıya denizlerde zaman yasağı uygulanmamasının dayanağı olan, FAO nun Doğu Akdeniz Rekreasyonel balıkçılıkla ilgili 18 nolu çalışmasında yer alan veriler ile dalga geçip, saptırmaya uğraşmaya başlıyor. "Fazla bilgi sahibi olmadığımız konularda idareyi yanlış yönlendirerek yeni yasaklar konması yada var olan yasakların kaldırılması hem amatör balıkçıya hem de ülkeye zarar verir." benzeri iddialı laflar ediyor. Elini tutan mı var sayın hoca. Sen de araştır, emek ver, önerilerini derle ve yetkililere sun. Kabul ederlerse baha da tekamül etmiş Amatör Balıkçılık kurallarımız olsun. Söz en azından ben seni alkışlarım. Ama bu tarzınla bir yere varamaz, suyu bulandırmaktan öte gidemezsin.

  Bitmedi.
  Diğer yandan Amatör Balıkçılık ile hiçbir alakaları olmadığı bizzat kendi yöneticilerince ifade edilen köklü bir araştırma derneği diğer olumlu saptamalarının yanı sıra, "Amatör Balıkçılığın balık nesli üzerinde baskı, hatta tehlike oluşturduğunu" iddia eden bir proje ortaya koyuyor. Açıklanan proje ile ilgili basında yer alan abartmalı, hatta saptırma amaçlı haberlere "reklamın kötüsü olmaz, büyük bir kesimin ilgisini çektik" diyerek ses etmiyor.
  Çok şükür ki yapılan görüşme sonucunda hata kabul edilerek, bahsi edilen kişilerin yasa dışı avlanan Balık Toplayıcıları olduğu, gerçek Amatör Balıkçılarla bir alakaları olmadığı kabul ediliyor.

  Öte yandan zor bela elde edilip okunabilen tüzüğünde Amatör ve Sportif balıkçılık konulu amaçlardan bahseden bir federasyon mevcut.
  Bu federasyon Amatör Balıkçılık alanındaki onca garip girişim ve saldırılara kulak tıkıyor, sessiz kalıyor. Bu federasyonun adında Amatör ya da Sportif Balıkçılık olmadığından mıdır bilinmez Amatör Balıkçı adına gelişenler ile ilgilenen çıkmıyor. Veya ilgilenip, tepki veriyor, yanlışların düzeltilmesi için uğraşıyorlar da bizler algılayamıyoruz.

  Evet, buraya kadar yazdıklarımı ilgi ile okuduysanız, bir sıkıntı, adı konulmamış bir gayretkeşliğin varlığını fark etmişsinizdir.

  Amatör Balıkçılardan ne istiyorlar?
  Bir sorun var da sebebini ben de anlayamadım.
  Anlatan olursa dinlerim, anlamaya çabalarım.

  GERÇEK Amatör Balıkçılara saygı ve sevgilerimle.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Tarık abi merhaba,

  Yazını baştan sona okudum. Bana göre de amatör balıkçının balık stokları üzerin bir etkisi yoktur. Bunun yanında gerçek amatör balıkçının balık avi ile ilgili ticari bir kaygısı da yoktur. Söylendiği gibi hobi, eğlence ve boş zaman değerlendirmesi için bu faaliyeti gerçekleştirir. Kimine göre spordur.

  Şimdi ticari kaygısı olmayan, hobisini seven amatör balıkçı birisi ne yapar; Avını, avlağını korumaya çalışır. Bu anlamda bu sene en çok kıyı güvenliğine ihbarda bulunan kişiler Amatör balıkçılar. :) Ticari ve Endüstriyel balıkçıların önlerinde ciddi bir direnç oluşturuyoruz, bu direnci kırmak için bir takım çamur at izi kalsın girişimleri olacaktır tabiki.

  Bunların yanında hakikaten işine sıkı sarılan amatör balıkçı dernekleri, federasyon olsa kendimizi daha iyi ifade ederdik. Daha da güçlü bir engel olurduk kuraldışı avlanmalara.


  Tarık abi paylaşım için teşekkür ederim.

  Herkese rastgelsin.
   
 4. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  ANKARA


  Yaşar kardeşim,

  Yazdıklarının tamamında haklısın.
  Ancak amacına bağlı, işini yapmaya uğraşan derneklerimiz yok değil. Bir federasyon da mevcut.

  Bu STK imkanları ile güç oluşturulması gereğine inanıyorsan senden beklenen ya dernekleşmek adına faal olman, arkadaşlarınla Tüzel Kişilik kazanman ya da var olan 30 ayrı Amatör Balıkçılık Derneğinden birini seçip, amaçları gerçekleştirmek için uğraş verenlerle omuzdaş olman.

  Ben teşekkür ediyorum.

  RASTGELSİN.
   
 5. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Bence hedef saptırmaya çalışıyorlar.
  Neredeyse kurumuş denizlerin sorumluluğunu amatör balıkçının omuzlarına yıkmak istiyorlar.
  Bir anlamda sorunda burada başlıyor.
  Kendini amatör balıkçı olarak gören ama avına tamamen ticari bakan büyükçe de bir kitle var. Sonuçta bu kitle bile yaptığı avlarla stoklar üzerinde büyük bir negatif etki yaratmaz ama yapılan iş hem etik değil, hem de vergi verenler açısından haksız rekabettir.
  Hazır konu açılmışken bu tanımlara "zıpkıncıları" dahil etmemek olmaz. İçlerinde muhakkak kurallara uyanlar vardır ama görünen o ki girdikleri taşı kurutmadan çıkmayanların balık popülasyonuna (üstelikte nitelikli/değerli) etkileri vardır diye düşünüyorum.
  Yapılması gereken doğru ya da yanlış varolan kuralara uymak, uymayanlara da cezai yaptırımlar uygulamak.
   
  Oktay34 bunu beğendi.